Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една-трета от режимите в България били опростени!?!

0 коментара

По време на срещата си с представителите на МВФ и Световната банка, вицепремиерът Николай Василев заяви, че правителството е реформирало 124 от общо 192 лицензионни режима, което било над очакваното за периода.

Изкушаваме се да направим следния кратък коментар на това изказване:

1/ Ако българското правителство е успяло да опрости повече от 1/3 от действащите в страната регулаторни режими, това е наистина огромен напредък в посока подобряване на бизнес средата. Това, което ни безпокои обаче е факта, че тази информация за първи път се появи в публичното пространство по време на разговори със Световната банка и МВФ. Само да припомним, че опростяването на регулаторните режими е едно от условията за отпускането на следващия транш по 450 млн. заем от Световната (PAL 2).

Никъде в официалните сайтове на правителството няма нито описание, нито дори прост списък на това кои са тези 124 режима и какво точно им е опростено;

2/ Странно е как и защо, но дори и информацията около самия брой на режимите постоянно се мени. Съгласно първоначално обявените резултати те бяха 512. После стана ясно, че 151 от тях май не били режими, а от оставащите 361 - 118 бяха предложени за опростяване и 73 за отменяне (което между другото прави 191, а не 192 режима). На страницата на Агенцията за малки и средни предприятия, която бе главен координатор на усилията по преброяването и анализа на регулаторните режими, откриваме, че техният общ брой бил 256.

3/ Не на последно място това, което ни кара да се замислим преди да приемем на доверие информацията за 124-те опростени режима е обстоятелството, че още през юли 2002 г., в доклад до Европейската комисия, качен на Интернет страницата на министерство на икономиката, реформата бе отчетена като едва ли не завършена. Там в раздел "Административна среда" можеше да се прочете, че има подобрение в бизнес средата, защото "от 360 се премахват 1/5 и облекчават още 1/3" от режимите.

Казаното дотук оставя няколко отворени теми за размисъл:

Защо българското правителство споделя подобен род информация само с международните институции?

Защо местната публика получава или различна, или никаква информация?

Дали пък не е защото лесно може да я провери?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.