Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: България харчи твърде малко за социалните сфери

София не може да догони по доходи дори бившите си партньори от соцблока

4 коментара
Ищван Секели

България харчи системно малко пари през бюджета особено в сектори, които се свързват с нормалната роля на държавата в икономиката и обществото като социалното подпомагане, образованието и здравеопазването.

Това бе един от основните изводи в изказването на директора на генерална дирекция "Икономически и финансови въпроси“ в Европейската комисия Ищван Секели, който бе в София, за да представи годишния доклад на Брюксел за макроикономическите дисбаланси. За пръв път от три години насам страната бе извадена от групата на държавите с прекомерни дисбалансии се върна в по-умерената категория на страните с дисбаланси. Най-сериозен принос за положителното решение има подобряването на ситуацията във финансовия сектор и силното представяне на пазара на труда заради спада на безработицата.

България има отлична макроикономическа политика, но изостава значително по отношение на доходите дори от съпоставимите си партньори в ЕС. Това е и причината интелектуалният ресурс на страната да изтича в по-развитите страни от Западна и Северна Европа, посочи Секели.

Макроикономика по учебник

"Макроикономическата ви политика е отлична, като по учебник. Имате политически консенсус по отношение на фискалната политика и това ви помага“, заяви Секели.

Той обаче обърна внимание върху значителните разлики между България и средноевропейските показатели по отношение на преразпределението през бюджета. България е сред страните с най-нисък дял на събираните данъци от държавата и съответно – с един от най-малките бюджети като дял от БВП.

"България харчи много малко от един малък брутен вътрешен продукт – между 1/3 и 40% от БВП при нормален дял за ЕС около 50%“, посочи Секели. "Здравеопазването, образованието, социалното подпомагане – това е нормалната роля на държавата. Харчите системно по-малко в тези сфери и понеже парите са малко, те трябва да бъдат максимално ефективно използвани, а социалните програми – максимално таргетирани“, заяви Секели.

"Имате много малък бюджет за социалната функция, но това е ваш избор“, каза още експертът от Брюксел. По думите му обаче ефективността на публичния сектор и на социалния сектор е далеч от оптималното.

Но изоставане в инфраструктура, иновации и инвестиции

"По отношение на макроикономиката сте сред най-добрите в Европа. По отношение на ефективността на пазара на труда разликата не е драматична. Големите разлики са в здравеопазването, началното и висшето образование. А най-голямото изоставане и най-големите ви различия с ЕС са по отношение на инфраструктурата, иновациите и инвестициите“, посочи евроекспертът. По думите му без укрепването на публичния сектор и без солидни и добри институции България няма да успее. "Над 90% от бизнеса казва, че корупцията в страната е или много разпространена или сравнително разпространена. Това е много повече в сравнение с ЕС“, обясни Секели. По думите му проблемът с корупцията в България както в публичния, така и в частния сектор е въпрос и на културната среда. Според Секели ключов фактор за прогреса на България е увеличаването на инвестициите.

"Икономиката ви има мащабна нужда от инвестиции - както частни, така и публични“, каза той.

За разлика от предходни години през 2018 г. ЕК констатира, че банковият сектор в България като цяло е здрав и стабилен, а някои банки са суперстабилни. Капиталовата адекватност е отлична, а възвращаемостта на активите в България е мечта за много банкери в ЕС.

Изоставане в доходите дори спрямо сравними бивши соцдържави

Ищван Секели показа графики, според които България не може да навакса по отношение на доходите дори със сравними държави от бившия социалистически блок, а още по-малко по отношение на средноевропейските нива. "Студентите, които завършват, имат избор да напуснат страната и така България губи своя интелектуален потенциал, работна ръка и т. н.“, заяви евроекспертът.

"В България има значително по-висок риск от бедност и социално изключване, особено по отношение на възрастните, децата, хората с увреждания и ромите“, посочи директорът на генерална дирекция "Трудова заетост“ Стефан Улсон. Той също подчерта, че бюджетът за здравеопазване в България е значително по-нисък като дял от БВП от средния за ЕС. Проблем е, че българската здравна система е центрирана около болниците, а продължителността на живот е с 6 години по-ниска от средноевропейската, каза още Улсон.

Той изрази задоволство, че България харчи изрядно и ефективно парите от Европейския социален фонд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #4

    Тези истини и сами си ги знаем. В социалната сфера обаче - здравеопазване, образование, социално подпомагане - това което е нормалната роля на една държава няма как да инвестираме повече. Там няма наши фирми които да спечелят конкурси за милиони. Там държавните поръчки са малко а също и еврофондовете.

  2. pepe
    #3

    Сакън, не посягайте на "бюджетния излишък" - едничката и последна гордост на Банкянската Тиква! /а хората нека си мрат, и без това никой не живее вечно/

  3. Грантаджиите не дават повече! ИПИ от сутрин до вечер оревава медиите, ка ко 38-ми май сме работели за държавата!

  4. Втори по измиране в целия свят не се става с инвестиции в здраве. Плащаме най-много за здравеопазване в Европа и в замяна получаваме доказано най-ниското качество. Експертите бягат в чужбина. 2018 - поробен народ на държава членка на ЕС с неграмотен премиер обединител на народите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.