Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Намесата на Путин не променя нищо в разследването срещу "Газпром"

9 коментара

Руската намеса в антитръстовото разследване на Европейската комисия срещу "Газпром" не променя нищо и разследването продължава напред, за да защити по най-добрия начин интересите на Европейския съюз, заяви еврокомисарят по конкуренцията Хоакин Алмуния в понеделник.
 
ЕС разбира много добре важността на газовите доставки в Европа, като Русия отговаря за около 25% от тях. "Наша отговорност е единният европейски пазар", подчерта обаче еврокомисарят, цитиран от АФП.

Задачата на регулаторите е "да прилагат правилата за конкурентоспособност независимо кои са акционерите на компаниите и кои сектори изобщо са намесени", каза Алмуния.

На 4 септември Брюксел започна задълбочено разследване срещу "Газпром" за евентуална злоупотреба с господстващо положение на европейския пазар, което засяга договори с България, Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Литва, Латвия и Естония.

В отговор на това руският президент Владимир Путин подписа указ, защитаващ интересите на стратегически компании, по силата на който тези компании трябва да получат разрешение от правителството, за да предоставят информация за своята дейност, включително на чуждестранни регулатори, за промяна в договори и продажба на собственост в чужбина.

"Ние продължаваме нашето разследване без ограничения", каза Алмуния, като подчерта, че проверката е рутинна. "Решението, което взехме и ще вземем трябва да бъде основана най-вече на оценка на въпросите за конкуренцията", допълни той.

Александър Медведев, шеф на "Газпромекспорт", който отговаря за износа в руската компания "Газпром", заяви в неделя, ЕК трябва да преговаря директно с руското правителство за решаване на спорове по газовите цени. Това според него произтича от подписания от Путин указ.

В интервю за Ройтерс той поясни, че указът на президента не се отнася до стандартната промяна на цените на газа, а в случаи, когато под въпрос е формулата на ценообразуване.

Самите ние не планираме да променяме формулата, по която се определят цените и ако някой друг иска това, нека се обърне към руското правителство, не към нас, казва шефът на "Газпромекспорт".

Европейските клиенти на "Газпром" искат промяна именно в системата, по която "Газпром" определя цените на газа в дългосрочните си договори, като ги обвързва с цените на петрола.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Еврочиновници,всуе се морите. РФ не е под юрисдикцията на ЕС.Имате нужда на първо време от 500 милиарда куб.м. газ.Главен дистрибутор на руски газ в ЕС е Германия. Обръщайте се към нея.Защо за всичко е виновна РФ.Нещо много нервничите.Нещо ни ви дава мира и вИ подлудява.

  2. Анонимен
    #8

    6, Движението "направи си сам" винаги е било много силно у нас

  3. Анонимен
    #7

    1, газът сега е вързан за петрола, а искането на европейските вносители е да се гледа борсовата цена на LNG (пак природен газ).

  4. Анонимен
    #6

    Защо си мисля, че и ние имаме дял в инициирането на това разследване и то много голям, откъдето и произтече иска за компенсации за Белене. Така си е като сме световна икономическа сила.

  5. Анонимен
    #5

    Ало администраторите уж наред па прескачате, не са бог знай колко постовете. В един, може да се използва думата означаваща контролен орган опериран с крак а в друг не може. Уж сте безпристрастни ама не.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  7. Анонимен
    #3

    То не че му е хубаво, но така е научен (става въпрос за номер 1)- от дядота, бащата и той - по полов път (като спина)

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  9. Анонимен
    #1

    Народните комисари от ЕК вече ги бие соца. Какво по пазарно от това вързването на цената на един енергоносител с цената на друг енергоносител, който е борсова стока. Ако някой знае нещо по пазарно от борсата нека каже.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.