Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК обмисля да не ни съобщава дата за членство

30 коментара
ЕК обмисля да не ни съобщава дата за членство

Брюксел може да не препоръча дата за членство на Румъния и България в доклада си през следващата седмица. Обмисля се междинно решение, при което отговорът да бъде даден в следващия доклад през есента, съобщава в понеделник електронното издание EUexpands.

За варианта комисията да не препоръча дата за членство в доклада за напредъка на 16 май споменава и АФП, като се позовава на европейски източници.

На практика, до този момент Европейската комисия споменава само за две възможности, за които все още не са направени препоръки – приемането на едната или двете страни през 2007 г. или препоръка за отлагането на едната или двете страни за 2008 г. Отговорът се очаква на 16 май.

През последните месеци еврокомисарят по разширяването Оли Рен на няколко пъти заяви, че "окончателният доклад" за присъединяването на двете страни ще бъде представен на 16 май, за да могат правителствените и държавните глави от ЕС да вземат решение на срещата на върха на ЕС през юни.

Неговият говорител Кристина Наги обаче е заявил пред EUexpands, че все още не е взето никакво решение за България или Румъния и че “съдебните заседатели все още не са се събрали и всички възможности са на масата”.

Други европейски източници пък уточниха, че третата възможност също е сред обсъжданите. Целта е да не се преустановява натискът върху Букурещ и София, допълват те.

Ако крайната препоръка бъде отложена за есента, присъединяващите се страни ще получат списък със задължителни за изпълнение неща, свързани с оставащите реформи, с които трябва да се заемат енергично.

През тази седмица Европейската комисия провежда международни консултации между екипите на 25 комисари, които трябва да постигнат консенсус кой вариант да изберат.

Дискусиите ще бъдат обобщени следващия вторник, когато ЕК ще приеме доклад за Румъния и България.

Това, че Румъния напоследък прави успешни стъпки по-скоро изравнява позициите ѝ с България и уеднаквява готовността ѝ за едновременното ни членство, заяви в понеделник в Плевен председателят на ПГ на НДСВ Анелия Мингова.

Така тя коментира последните позиции на Брюксел, че Румъния изпреварва България със съдебната реформа и борбата с престъпността корупцията, докато напредъкът на София е “ограничен”.

По думите на Мингова е нормално една страна, която е била по-изостанала в хармонизацията не само на законодателството, а изобщо на условията за членство, да върви сега с по-бързи темпове.

"Точно в този момент това, че Румъния бележи в някои посоки по-добри резултати от България, а България има по-добри резултати в други области, е добре както за двете страни, така и за Евросъюза. Процесът е двустранен - толкова, колкото за нас е добре, толкова е по-добре и за общността, която се разширява", каза още Мингова.

Тя обаче уточни, че разделянето на двете страни би било лош знак за самия Евросъюз.

Според Мингова общото звучене на очаквания мониторингов доклад на Европейската комисия ще бъде положително и затова тя не се притеснява за членството ни от 1 януари 2007 г.

Тя очаква да има и критични бележки, защото някои от поетите ангажименти са по-дългосрочни за изпълнение. ЕС иска най-много от нас да се видят преки резултати в борбата с престъпността, корупцията и организираната престъпност, но това тепърва ще е резултат от прилагане на новия НПК, влязъл в сила наскоро, прогнозира Мингова.    

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. popa
    #31

    ...

  2. Mingov Mango
    #30

    Do vchera csichki t.nar. BG politici drujno se nadkriakvaha che BG e vidite li tolkoz po-napred ot veche ne bratskata Romania che shte e pagubno da ni razglejdat v edin kiup. Sled kato stana iasno che Romania veche e pred nas, to sashtite tia rodni maloumnici prodaniha ushite na Evropa che ne moje da ni razglejdat otdelno i che nai-dobre e da ni priemat zaedno. A be to biva bezochie, biva ama...

  3. Наблюдател
    #29

    1) Отстраняване на Петканов и Петков, тези двамата вече са врагове за ЕС (а и за нас)2) Отделяне на горите от МЗГ и спиране на страшната сеч на която са подложени от ислямистката банда на Доган (така ще се спечели подкрепата на зелените в Европарламента)3)Провеждане на Референдум за ЕС. България е ЕДИНСТВЕНАТА страна в която още не е направен такъв (даже и в Румъния бе направен референдум)

  4. nik
    #28

    S4itate li, 4e ako g-n Iwan Kostov be6e premier na tazi ne6tastna durjawa,6tjahme da stignem do towa unizitelno polojenie za priema ni w ES?

  5. otgovor
    #27

    Ta nie imenno zaradi Kostov sme na tova polojenie!

  6. Петров
    #26

    Не смятам !

  7. Boril
    #25

    .

  8. Shtatelen
    #24

    Da se sxrdjat na sebe si gospodata evropejtsi, zashtoto sa podpisali dogovor, kojto trjbva da spazjat. Njamat izbor, ili shte se stigne do mnogo, mongo neprijatni posleditsi za tjah.

  9. Ha ha
    #23

    "неприятните последици за тях " ?

  10. XY
    #22

    Белград. В рамките на разследването за извършени крупни финансови измами от страна на бизнесмени и съдии, днес в Сърбия бяха задържани още трима души – директорът на фирма “Искра-Контактор” Любиша Вукович, директорът на “Магма” Милорад Максимович и бившият директор на “Енергоконтакт” Милан Ракочевич, съобщи Радио Телевизия Сърбия /РТС/. Срещу тях е била взета мярка за неотклонение “задържане под стража” в срок от 72 часа. Агенция “Фокус” припомня: На 11 април в Белград за крупни финансови измами

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.