Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еколози предложиха пет мерки срещу наводнения

8 коментара

Отдалечаване на дигите от поречията на реките, залесяване край коритата, премахване на опасните язовири, забрана за строежи край водосборите и създаване на карта с рисковете от наводнения, предлагат на правителството от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".

"За пореден път става ясно, че мерките за борба с наводненията практикувани последните 60 години се оказват не само неефективни, но и опасни", се посочва в съобщение на екоорганизацията. Според нея от ключово значение е да се въведе спешна система за уведомление на населението, с поставяне на хора, които да наблюдават нивото на реките и да сигнализират кметовете на населените места при очаквани наводнения.

Природозащитниците посочват още, че досегашните предприемани мерки срещу наводненията не са ефективни и по-скоро създават допълнителни проблеми, вместо да ги предотвратяват. Те посочват, че в момента реките са обградени от близко разположени диги, които да не позволяват наводняване на околните терени и разливи на реките в крайречните ливади, мочурища и блата, където няма да причиняват щети. Според еколозите преместването на дигите на по-голямо разстояние от реките ще позволява контролирани разливи и в същото време ще предотвратява формирането на високи вълни.

Като грешка се посочва това, че всички равнинни реки са коригирани, а крайречната растителност – изсечена, за да се подобри пропускливостта на речното корито, но това води до увеличаване на скоростта на водата и съответно разрушителната ѝ сила. Организацията препоръчва възстановяване на старите речни корита и крайречната растителност, което да намалява скоростта на течението. Тя настоява още за опазване и възстановяване на естествените гори във водосборните басейни на реките, които не само намаляват повърхностния воден отток, предизвикващ наводнения, но и осигуряват значителни количества вода, даже и в периоди на суша, които ще са по-чести и продължителни в резултат на климатичните промени.

Еколозите предлагат да се изясни собствеността на всички язовири и всички рискови хидротехнически съоръжения да бъдат премахнати, както и да се забрани строителството в заливните тераси на реките, за да не се поддават хората на фалшивото чувство за сигурност, че "зад дигата няма проблеми".

Създаването на карта на риска от наводнения и забрана на строителството в речните корита ще има силен превантивен ефект, смятат още от коалицията. По съгласуван с Европейската комисия план тази карта трябва да е готова до края на 2012 г., заяви преди дни министърът на околната среда и водите Нона Караджова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Чета умопомрачаващите проекти на Стефан Модев /Завършил е Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), висши хидрологични курсове на ЮНЕСКО и МГУ

    От 1971 г. е преподавател по инженерна хидрология

    От 1997 г. е зам.-председател на Националния комитет по международната хидрологична програма на ЮНЕСКО / за строежи на два язовира на река Дунав и се питам, как е възможно да съществуват подобни мегаломанщини.Що за идиотщина, очевидно е че г-н Модев е борец за глобални промени в "несъвършената"

  2. Анонимен
    #7

    Какъв професионалист!!! Закърмен с идеите за люта битка с природата, за, как беше ? " Отвоюване на обработваеми площи от " Гадната природа ".Но не, ние социалистическите коректори ще я победим, ще и покажем ние колко е противна таз природа и ще я канализираме, ще я обвием в диги, ще я оголим та да може през пролетта да идва с три метрова вълна а лятото да няма капка вода.
    Да живее професионалзма !
    Господин Борисов, драги Български министри моля ви вслушайте се в гласа на съвремието, не позволявайте

  3. Анонимен
    #6

    А Дянков мисли нови 5/пет/мерки как да бръкне в джоба на българите.

  4. Анонимен
    #5

    вземете мнението на водещият и добре платен хидрогеолог №1 доган -той знае как се прави но взема скъпо :)))))))

  5. Анонимен
    #4

    Еко спецовете обаче не предвиждат влиянието на интензитета на валежите което може да им катурне плановете...

  6. Анонимен
    #3

    Да предложа и аз една мерка на правителството - да стимулира охте повече строителството на ски писти и др. подобни сечища. Та водата да се движи по-гладко.

  7. Анонимен
    #2

    5-те мерки са на основание на Директивата за УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА ОТ НАВОДНЕНИЯ която споменаваш, но очевидно не си чел защото си голям професионалист от 30 год.

    Тия жертви са на вашата сметка и заради вашия професионализъм !!!

    Ще мръднеш дигите с по 500-1000 м. в страни и ето ти място в което вълната може да се задържа, ето ти място където да се развива биоразнообразие, ето ти място където хората да ползват за почивка ...а не тия социалистически каналчета дето ги нацвъкахте из цяла България та

  8. Анонимен
    #1

    Искам да попитам, на какво основание еколозите искат тези 5 мерки? Нека в такива случаи да посочат дипломната си квалификация! Добре мотивирани финансово от чужди интереси Те се изказват вече за щяло и нещяло, при това крайно некомпетентно.
    Аз съм хидроинженер с повече от 30 години трудов стаж и искам да помоля колегите еколози да четат повече техническа литература от областта на хидротехническото и речното инженерство, преди да се изказват и да се излагат така неподготвени.
    1. Отдалечаване на дигите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.