Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти предлагат по-строги правила за предписване на антибиотици

Педиатри дават антибиотик при температура 37.9 °C, "най-безстрашни" са във Враца и Видин

6 коментара
Експерти предлагат по-строги правила за предписване на антибиотици

Да се обмислят по-строги правила за предписване и отпускане на антибиотици като мярка срещу задълбочаването на проблема с антимикробната резистентност. Около тази идея се обединиха експерти на кръгла маса "Зелената стратегия на България срещу антимикробната резистентност" в понеделник. Основните проблеми при антибиотичната употреба у нас са два: безконтролното изписване на антибиотици в извънболничната помощ и използването на широкоспектърни антибиотици в болниците, които са евтини, но в много случаи – неподходящи.

Доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност" към Центъра по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) коментира, че основният проблем е в извънболничната помощ, където е 80% от консумацията на антибиотици. Като тревожна тенденция той открои това, че България от страна със средно и под средното потребление на антибиотици в ЕС, вече отива на челни позиции и от 10-то-12-то място през миналата година се е изкачила до четвърто. Той припомни, че България единствена е увеличила консумацията на антибиотици в пандемията от Covid-19, докато другите държави бележат спад. По думите му не по-малък е проблемът в селското стопанство и животновъдството, където се употребяват повече антибиотици отколкото в хуманната медицина.

Електронни рецепти срещу свръхпредписването

Според него електронната рецепта би разрешила голяма част от проблемите с предписването на антибиотици в извънболничната помощ. Проблемът е, че в момента тя е задължителна само за реимбурсираните от НЗОК лекарства, но не и за останалите медикаменти с рецепта, които са на свободна продажба. Според Иванов, ако антибиотиците се включат в списък с лекарства, отпускани с електронна рецепта и срещу всеки антибиотик стои диагноза, ситуацията би се променила.

"Трябват рестриктивни мерки и то брутални", заяви Иванов.

Подобна теза застъпи и проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация. "Дигитализацията и електронните рецепти ще позволят в реално време да се види за даден период от време в една аптека като са проникнали по фактура N на брой опаковки антибиотик, колко рецепти има. Може да звучи много крайно, но според мен, проблемът с лекарствената зависимост у нас е много по-малък от проблема с антибиотиците. Щом може да има зелени рецепти и да се броят таблетки с бензодиазепини, ще може да се прави същото и за антибиотиците, защото мисля, че трябва да се въведе ред в тази сфера", коментира Момеков. 

Той посочи, че е против демонизирането на практиките у нас, защото България не е страната с най-нерационална антибиотична употреба, но все пак открои някои странни подходи като използването на антибиотични капки за очи в носа.

Педиатри изписват антибиотик при 37.9°C

"Ограничаването на употребата на антимикробни средства е много важно и важи особено за джипитата и за педиатрите", смята и проф. Николай Данчев, фармаколог и председателя на Националния съвет по цени и реимбурсиране.

Той цитира проучване отпреди три години, което показва, че педиатрите у нас предписват антибиотик при средна температура на детето 37.9°C. "И знаете ли къде са най-безстрашните педиатри, които изписват при 38.5 °C? Във Враца и Видин. А педиатрите в градовете с висши медицински институти са най-страхливи и най-бързо предписват антибиотици, което би трябвало да бъде обратното", посочи той.

Според него е нужно ограничаване употребата на мощните стратегически антибиотици като например пета генерация цефалоспорини.

Промяна в начина на предписване 

Данчев одобрява да се помисли и за промяна в начина на предписване на антибиотици.

"Ние сме издали 43 фармакотерапевтични ръководства и по инфекциозни болести, както и при другите заболявания, са посочени антибактериални средства за първа, втора и трета линия на лечение на дадено инфекциозно заболяване. Друг е въпросът, че лекарите не винаги спазват тези указания", коментира той. Той посочи, че има възможност някои лекарства да не могат да се предписват от личните лекари, както и в момента има антибактериални средства, които могат да се предписват само от специалисти, но не и от джипита.

Д-р Александър Колевски, началник на Централната лаборатория по микробиология в Александровска болница, заяви, че единственият начин да се удължи използването на антибиотичните средства за по-дълго време, е те да бъдат изведени на специален разрешителен режим и използването им в болничната помощ да е само по микробиологични показания след консултация с микробиолог.

"Съзнавам, че това е много трудно, но поне в болниците е постижимо за период от 5 години", посочи той. Според него антибиотиците не трябва да бъдат включени в клиничните пътеки, защото това ограничава избора на антибиотични средства. Според него те трябва да бъдат изведени като лекарствени средства на специален режим, със специален начин на финансиране и специални начини на изписване.

Проф. Тодор Кантарджиев също се обяви за контрол на изписваните антибиотици с електронната рецепта и изваждане на антибиотиците от клиничните пътеки, тъй като болниците гледат да намалят разходите си като купуват евтини антибиотици. Също така, според него, трябва да се помисли за по-стриктно придържане към фармакотерапевтичните ръководства.

Вирусологът проф. Радка Аргирова заяви, че антибиотичната резистентност вече е пандемия, а в последните 30 години почти няма нови антибитоции.

Директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова припомни, че България е сред четирите европейски страни, които още нямат национален план срещу антимикробната резистентност заедно с Полша, Естония и Литва. Нашият план е почти готов като документ, но трябва да се приведе в действие, което се пада на като задача на новото правителство.

Тя посочи, че проблемът с антибиотичната резистентност е комплексен и изисква комплексно решение на институциите, с фокус не само в хуманната медицина, но и в животновъдството и селското стопанство.

За приемането на националния план срещу антибиотичната резистентност призова и доц. Михаил Околийски, представител на офиса на Световната здравна организация (СЗО) у нас. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #6

    Излиза, че десетилетия наред медиците са правели огромни грешки с антибиотиците. След време същото ще се окаже и с ваксините.

  2. dimitardi100
    #5

    Браво ! Същото се отнася и за ваксините !

  3. Stefan
    #4

    Крайно време е. Всяка трета "жертва" на короната е всъщност жертва на неадекватно лечение, най-вече с антибиотици. Вирусна инфекция не се лекува с антибиотици. Те са само за бактериални пневмонии. Иди обяснявайки обаче това на тулупите, дето се пишат, че са лекари.

  4. pepe
    #3

    Първо да намалят антибиотиците в селското стопанство, защото там се използват 2/3 от всички антибиотици /а в България може би и повече/, на многократно по-малко глави добитък. Няма, и не може да има, абсолютно никаква полза от намаляване на антибиотиците, използвани в хуманитарната медицина, ако продължаваме да поглъщаме антибиотици /при това такива, които почти не се прилагат върху хора, заради странични ефекти/ със селскостопанските продукти. Понякога месото мирише на фосфати или серни съединения.

  5. Мислимотор
    #2

    Разум в здравните грижи? Това ще е революция, макар с мирни средства.

  6. SILENCE
    #1

    Статията е инфантилна, защото и решението да "окалъпят" лечението на пациента е такова. Строгата индивидуалност във всяко лечение е отговорност единствено на ангажирания с това лекар. ДругарЕте с "маси", кръгли или с ъгли, да си намерят по-интелигентен начин да изкарват паро или да демонстрират влияние ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.