Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Eнергийният министър: Сделката с "Боташ" e трудно да се предоговори, Турция има изгода

За риск от поскъпване на тока за бита от 1 юли, алармира министърът

69 коментара
Владимир Малинов

Предоговарянето на договора за достъп до турската газова мрежа с държавната компания "Боташ" няма да е лесно. Това обяви в предаването "Денят започва с Георги Любенов" служебният енергиен министър Владимир Малинов. Министърът обяви още, че е налице "сериозен потенциал от поскъпване на цената на електроенергията за бита от 1 юли 2024 година" заради дефицит във Фонд "Сигурност на електоенергийната система". Подобна теза бе лансирана още през март от енергийни експерти на ГЕРБ, които гласуваха изрично решение на НС финансовото министерство (МФ) да върне във фонда сумата от 1 млрд. лв. Вместо атова предишният кабитлнет реши Българският енергиен холдинг да направи вноска от 780 млн лв за целта, но служебното правителство го отмени. Сега с Министерството на финансите се търсят варианти от бюджета да се върне една стара направена вноска за близо 850 млн. лв. от Фонда "Сигурност на електроенергийната система". Целта е да не се допусне повишение на цените на тока в началото на лятото.

Турция е постигнала икономическа изгода

"Аз съм научен така, че всяко решение на Народното събрание трябва да бъде изпълнено. Има решение да се предоговори договора с "Боташ". Проведох веднага среща с турския енергиен министър и заявих категоричната ни позиция. Няма да е лесно да бъде предоговорен договорът, тъй като Турция е постигнала икономическа изгода от него, но имаме разбирането, че договорът е подписан при друга икономическа среда", обясни Малинов.

Скандалът около договора с "Боташ" избухна след като организацията BG Elves клаузи в договора между "Булгаргаз" и "Боташ". От тях на практика стана ясно, че са харизани 250 млн. долара за едва 2.5 млн. МВтч природен газ.

"Елфите" посочват именно Малинов като архитекта на газовото споразумение и отбелязват, че той е координирал подписването му препращайки имейла с изпратения от турците документ до тогавашната директорка на "Булгаргаз" Деница Златева.

Народното събрание задължи енергийното министерство в края на април да бъде предоговорен контракта с "Боташ", който е за 13 години и предвижда България да плати по него повече от 2.2 млрд. долара. Според договора, страната ни е длъжна всеки ден да плаща по близо 500 000 долара за достъп и пренос на газ през турската газова система, независимо дали пренася количества или не.

Преговори с Азарбайджан за увеличаване на газовите доставки през Гърция и Турция

Енергийният министър припомни разговорите си в Баку преди дни обяви, че в момента България за увеличаване на доставките на природен газ към България и през Турция, а не само през Гърция. В момента около 35% от синьото гориво у нас идва именно от Каспийско море през Гърция по т.нар. "Южен газов коридор".

"Има и допълнителни количества, които държавната петролно газова компания "Сокар" продава на свободния газов пазар и те влизат през Турция", обясни Малинов. 

Цените на тези количества  обаче са по-високи от тези по дългосрочния договор с Баку.

"Обсъждали сме дългосрочно споразумение, което Сокар и Турция да подпишат за допълнителна възможност за пренос на допълнителни количества газ от Каспийския регион. И ние очакваме тези количества през нашата газопреносна мрежа да достигнат пазарите на Централна и Източна Европа и да се увеличи обема на количества, които "Сокар" да продава на българския пазар", обясни Малинов.

Малинов припомни и разговора си с посланика на Южна Корея у нас за общи доставки към двете страни на природен газ.

"Големите производители на природен газ предпочитат да работят с дългосрочни договори и големи обеми, така че е много по-лесно да се води преговор когато сме две държави. Южна Корея е сред държавите, които са най-големи вносители на втечнен природен газ", обясни Малинов. този процес.

Именно корейската компания "Хюндай" се очаква да строи новите блокове на АЕЦ "Козлодуй" по технолона американската компания "Уестингхаус".

"Сериозен потенциал от поскъпване на цената на тока за бита от 1 юли 2024 г."

"Много е тежко състоянието. В рамките на този месец три пъти правих срещи с ръководството на фонд "Сигурност на електроенергийната система". Натрупаният дефицит във фонда е сериозен, към настоящият момент е над 450 млн. лв., като се очаква в края на регулаторния период, който ще приключи месец юни, да достигне 550 млн. лв. Няма как този натрупан дефицит да не се отрази върху цената на електроенергията за бита, защото в следващия регулаторен период, ако регулаторът спазва стриктно нормативната си база натрупаният дефицит трябва да бъде компенсиран в следващия период. Говорим за сериозен потенциал от поскъпване на цената на електроенергията от 1 юли 2024 година".

Той увери, че в идния месец ведомството му заедно с държавните енергийни фирми ще вземат мерки за минимизиране на удара от цената на тока върху портфейлите на домакинствата. 

На практика, ако бъде изпълнено решението на Народното събрание да се запълни дефицита във Фонд "Сигурност на енергийната система", няма да има подобно повишение.

Само преди две седмици от Министерството на финансите увериха, че пари към фонда ще бъдат насочени и са осигурени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

69 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Договорите трябва да се изпълняват! Исторически опит с неизпълнение поети ангажименти на Самуил към Василий Българоубиеца. Обещал да сложи край на бунта към голямата империя от Югоизток. Не изпълнил обещанието. Оня ослепил десетки хиляди Български войници. Балканските хитринки свършват ЗЛЕ! Предишния японски посланик се основателно се подигра-"вие сте 17-тото правителство, на което връчвам акредитивните си писма. Ще има и още. В моята страна за това време има само ЕДНО правителство"

  2. След такава изгодна сделка,Турция може да се съгласи на промяна, само ако й предложим нещо още по-добро за нея. Това си беше една 100% предателска акция към България! Все още ни управляват тези, на които Кремъл се счупи да им ръкоплеска!

  3. Deus Vult
    #67

    Договора с "БОТУШ" е нищожен, тъй като служебните правителства не могат да поемат дългосрочни ангажименти.

  4. Коментарът е изтрит в 10:18 на 13 май 2024 от автора.
    #66
  5. The Time
    #65

    Е, как да не може да се предоговори - може да стане още по-неизгодна за нас. Що да даваме само по един милион на ден - нека са десет… на час.

  6. The Rock
    #64

    Яхтсмена ли взе парите от рушвета или Радев!!! ДАНС къде спите?

  7. rusonefil
    #63
    Отговор на коментар #62

    Поредния умнокрасив от паралелна реалност!

  8. асен
    #62

    поредната гербарска крадлива и проста калинка!

  9. rusonefil
    #61
    Отговор на коментар #59

    Ти пък що плюеш по родата си?

  10. rusonefil
    #60
    Отговор на коментар #16

    Памперс, сега и заглавията ли ще ми преразказваш? Темата е Боташ и неизгодния договор, а ти демонстрира отново, че си неграмотен лальо. В Турция диктува Боташ, не Газпром. Газът влязъл вече в Турция не е на Газпром, а на Боташ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.