Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ възобновяват санкциите срещу Иран

ЕС готви специална защита за европейските компании

3 коментара
САЩ възобновяват санкциите срещу Иран

Oчаква се американските санкции срещу Иран да започнат да действат отново в полунощ вашингтонско време (7 ч. българско време утре). Това е следващата стъпка от процеса, след като САЩ едностранно напуснаха сделката за иранската ядрена програма от 2015 г, съобщиха световните агенции. 

Eвропейският съюз съобщи, че ще предприеме мерки в защита на европейските компании, след като санкциите бъдат възобновени.

Първите санкции ще засегнат иранските държавни покупки на американски долари и търговията на Техеран със злато, продажбите на ирански държавни облигации, иранския автомобилен сектор и износа на килими и хранителни продукти.
 
Санкциите бяха наложени най-напред от предишния американски президент, Барак Обама, преди сделката през 2015 г., което според мнозина е накарало Иран да се съгласи да води преговори, и се ползваха с широка подкрепа по света, припомня ДПА.
 
Американски президент Доналд Тръмп сега се стреми да изгради глобална коалиция за връщане на санкциите. 
 
Много от партньорите на САЩ продължават да подкрепят ядреното споразумение и не виждат признаци за нарушаване на условията му от Иран.
 
Господстващата роля на САЩ в световната финансова система означава, че Вашингтон е в състояние да притиска държави и компании да се съгласят, отбелязва ДПА.
 
Американски служител каза, че иранското правителство използва освободени от ядрената сделка финансови ресурси, за "да разпространява човешката нищета". 
 
Сега САЩ се опитват да се заемат с "тоталността на иранската заплаха" в Близкия изток.
 
"Нищо от това не е необходимо да се случва", заяви служителят за санкциите. По думите му Тръмп иска да се срещне с иранското ръководство за преговори "по всяко време".
 
САЩ казват, че няма да носят никаква вина за каквито и да е отрицателни последици върху местното население. Служител обвини Иран в "системно лошо управление" на икономиката.
 
САЩ отричат да се стремят към смяна на режима, а твърдят, че целта им е да "променят поведението на режима". 
 
ЕС ще защити европейските компании 

ЕС ще активира утре блокиращия регламент, с който ще защити европейските компании от санкциите на САЩ срещу Иран, заяви на брифинг в Брюксел говорителката на Европейската комисия Мина Андреева.

Блокиращият регламент влиза в сила в 06:00 часа брюкселско време (07:00 часа българско време), обяви Мина Андреева.
 
По думите ѝ регламентът дава възможност на европейските компании да компенсират щетите от изпълнението на санкциите от лицата, по чиято вина те са настъпили.
 
Регламентът също така обявява за юридически недействителни на територията на ЕС всички решения на чуждестранни съдилища в подкрепа на санкциите, допълни тя.
 
Мина Андреева уточни, че регламентът забранява на компаниите от ЕС да изпълняват екстериториални санкции на САЩ, с изключение на случаите, в които това става със специалното разрешение на Европейската комисия. 
 
Тя допълни, че такова разрешение може да има, ако неизпълнението на санкциите може да нанесе сериозни щети на интересите на европейски компании или на целия ЕС.
 
Брюксел осъди Тръмп за връщането на санкциите 
 
Евросъюзът обяви, че "дълбоко съжалява за санкциите, които САЩ налагат на Иран, след като американският президент Доналд Тръмп изтегли страната си от ядреното споразумение, постигнато през 2015 година, предаде Франс прес.
 
В изявление на шефката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини и на външните министри на Великобритания, Германия и Франция се посочва, че Евросъюзът ще работи за това да останат отворени "ефективни финансови канали с Иран". 
 
Дълбоко съжаляваме, че САЩ връщат санкциите след оттеглянето си от Съвместния всеобхватен план за действия (СВПД), се посочва в изявлението.
 
Решени сме да защитим европейските икономически субекти, които развиват легитимен бизнес в Иран, се подчертава в документа.
 
По тази причина обновеният европейски блокиращ регламент влиза в сила на 7 август, за да защити компаниите от ЕС, които развиват законен бизнес с Иран от последиците на американските екстериториални санкции, се допълва в изявлението. 
 
Блокиращият регламент е създаден през 1996 година, за да се заобиколи ембаргото срещу Куба, но така и не е използван на практика. Той трябваше да се разшири и измени, за да може да се прилага в случая с Иран.
 
Целта на регламента е да се противодейства на факта, че американските санкции важат за всички физически и юридически лица по света съгласно принципа на екстериториалност на американското право. 
 
Много европейски фирми като петролната компания Тотал (Total) решиха да се изтеглят от Иран, ако за тях не се направи изключение от американските санкции. 
 
Какви са санкциите?
 
Първият пакет от американски санкции, облекчени от правителството на президента Барак Обама след сключването на ключовото споразумение за ядрената програма на Иран през 2015 г., влиза отново в сила от днес в резултат на взетото от президента Тръмп през май решение да оттегли страната си от сделката.
 
Санкциите от тази група са насочени срещу иранския автомобилен отрасъл, търговията със злато и други метали.
 
Вторият пакет санкции - срещу петролния сектор на Иран и иранската централна банка - ще влязат отново в сила в началото на ноември, уточнява АП.
 
Вашингтон се закани да прилага строго мерките срещу Техеран 
 
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо заяви, че американските санкции срещу Иран ще се прилагат строго и ще действат, докато иранското правителство промени коренно курса си, предаде Асошиейтед прес.
 
Пред журналисти в самолета, с който се връща във Вашингтон след обиколка в Азия, Помпейо отбеляза, че днешното възобновяване на санкциите е важен стълб на американската политика спрямо Иран. 
 
Той каза, че правителството на президента Доналд Тръмп е склонно да погледне и отвъд санкциите, но това ще изисква огромна промяна от страна на Техеран.
 
"Надяваме се да намерим начин за напредък, но това ще изисква огромна промяна от страна на иранския режим. Те ще трябва да се държат като нормална държава. Това е изискването. Съвсем просто е", заяви той.
 
Помпейо припомни, че САЩ отдавна сочат Иран като основната страна спонсор на тероризма и подчерта, че Техеран не може да очаква да бъде третиран като равен с останалите в международната общност, докато не прекрати тези дейности.
 
През май Тръмп изтегли САЩ от сделката между големите сили и Иран, по силата на която международните санкции срещу Техеран бяха вдигнати в замяна на ограничаване на ядрената му програма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Санкциите устройват Саудитска Арабия, дали тя не изисква това, в отговор на голямата покупка на оръжие, която направи от САЩ?!

  2. Илиев Пешо
    #2

    Ще е наистина интересно как ще действат европейски фирми - дали ЕС е независим съюз или е реално под пълен контрол на САЩ.

  3. Преслав
    #1

    Самият принцип на екстериториалност на американското право е една изключителна наглост и бабаитлък от позицията на силата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.