Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европари за вътрешни газови връзки се пренасочват за външни

1 коментар
Европари за вътрешни газови връзки се пренасочват за външни

Шестдесет милиона евро от оперативна програма “Регионално развитие“ (ОПРР), предназначени за изграждане на вътрешни газови връзки, се пренасочват за построяването на междусистемни газопроводи със съседни страни за диверсификация на доставките на природен газ. Това е решил управителният орган на оперативната програма на 30 април, стана ясно в сряда по време на заседание на комитета за наблюдение на ОПРР.

Досега средствата са били предвидени за общински проекти, но вече ще се ползват от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) за дофинансиране на двете газови връзки с Гърция и Румъния, за които на България бяха отпуснати съответно 45 млн. евро и 10 млн. евро от плана на Европейската комисия за възстановяване на икономиката в еврообщността. Двата проекта обаче са на тройно по-голяма стойност – около 130 млн. евро за гръцката връзка и 30 млн. евро - за румънската.

За възможността да бъдат преразпределени средства от оперативните програми за енергийни проекти съобщи преди около три месеца вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева.

При новото положение, на Българския енергиен холдинг (БЕХ), чийто принципал е МИЕ, ще се се наложи да търси значително по-малко собствени капитали или кредити за изграждането на двете газови връзки. Изпълнителният директор на БЕХ Галина Тошева каза пред Mediapool, че не е запозната с решението и не може да го коментира.

В момента енергийният холдинг подготвя документите, с които България ще кандидатства за отпуснатите по принцип от Европейската комисия (ЕК) средства за изграждане на двете междусистемни газови връзки За да се получат парите, до 15 юли в Брюксел трябва да се подадат съвместни апликационни форми. В тях трябва да е посочен обемът дейности, за които се иска европейското финансиране, както и съфинансирането от всяка отделна страна в съответния проект.

Вероятно за връзката до Румъния предпроектното проучване ще се финансира по равно от оператора на българската газова мрежа “Булгартрансгаз” и румънската “Трансгаз”, а ще се извърши от международен консултант. Възможно е той да бъде избран без търг, ако цената на договора е под прага, задължаващ дружеството да обяви обществена поръчка, уточни тя.

За изграждането на газопровода до Гърция още не е решено дали от българска страна ще участва “Булгартрансгаз” или БЕХ като партньор на гръцката държавна компания ДЕПА.

Това ще зависи от необходимите обезпечения за останалата част от финансирането на проекта, която не се поема от ЕК.

До есента ЕК трябва да се произнесе окончателно за финансирането на двете газови връзки, като условието на Брюксел е до края на 2010 г. предоставените средства да бъдат усвоени по предназначение до края на 2010 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Попов
    #1

    с този ход за пореден път социалистите саботират енергийната децентрализация в България

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.