Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските страни са все по-скептични към подхода на САЩ и Русия към Сирия

4 коментара
Европейските страни са все по-скептични към подхода на САЩ и Русия към Сирия
Неуспехът на правителството на Обама да убеди Москва, че сирийският президент Башар Асад трябва да си тръгне, предизвиква разочарование у европейците и те имат усещането, че биват маргинализирани в усилията за прекратяване на продължаващата вече пет години гражданска война, заявиха дипломати.
 
Някои дипломати и анализатори се питат дали САЩ не са разтълкували погрешно желанието на Русия да задържи Асад на власт.
 
"Много хора постоянно подценяваха решимостта на Русия да попречи на падането на режима", каза Филип Гордън, бивш съветник на президента на САЩ Барак Обама от Съвета за национална сигурност към Белия дом. Москва " даде доста ясно да се разбере, че не е готова да позволи това да се случи."
 
Преди началото на днешната среща във Виена на Международна група за подкрепа на Сирия, съставено от 17 страни, чиято цел е възобновяване на мирния процес, пожелал анонимност дипломат от ООН заяви, че европейците "са доста скептични по отношение на американско-руските съвместни действия".
 
Той каза, че има по-градивни начини, по които да бъде осигурен преход във властта в Сирия, и така да бъдат убедени сирийските опозиционни групировки да спрат да се бият и да започнат да преговарят.
 
"Но ние не успяхме да накарахме сирийците да преговарят помежду си, защото САЩ и Русия се опитваха сами да прокарат мост между враждуващите лагери и така и не успяха", заяви дипломатът. "Тъкмо затова трябва да се откажем от този подход и да превърнем процеса по възобновяване на междусирийските преговори от двустранен в многостранен."
 
Макар някои да признават, че американско-руското сътрудничество все пак доведе до многобройни частични примирия и резолюции на Съвета за сигурност на ООН, различията по отношение на Асад се оказаха твърде големи, за да бъдат преодолени, и блокираха действията по егидата на ООН за постигане на мирно споразумение.
 
"Нека си припомним, че в началото (държавният секретар на САЩ Джон) Кери действаше с надеждата и убеждението, че руснаците ще съумеят сравнително бързо да изкопчат някакви ангажименти от режима и той ще започне политически процес. Това така и не стана", каза висш западен дипломат, пожелал анонимност. 
 
В резултат, не са обещаващи изгледите за край на конфликта, който започна през 2011 г. и който вече е отнел живота на над 250 души, по данни на ООН.
 
Един от главните проблеми, според дипломати, е неспособността - или нежеланието - на американското правителство да застане срещу все по-агресивната Русия. Някои допуснаха, че Вашингтон е загубил всякакви лостове за влияние върху Москва, когато не е изпълнил заплахата на Обама от 2013 г. да накаже Сирия заради предполагаемата употреба на химически оръжия.
Някои представители на сирийската опозиция и на ООН се оплакват, че САЩ често оказват по-голям натиск върху бунтовниците да правят компромиси, отколкото върху Русия - да въздейства на сирийското правителство.
 
Служител на американското разузнаване заяви, че руският президент Владимир Путин е готов да изостави Асад, но само ако преговорите произведат алтернатива, която да стабилизира Сирия и да ѝ позволи да остане единственият арабски съюзник на Москва, както и единствена база на руските бойни кораби и самолети в Средиземно море.
 
"Путин е загубил вяра в Асад и търси - но още не е открил - начин за стабилен преход във властта в Сирия без Асад", каза служителят, който пожела анонимност, тъй като не е оторизиран да обсъжда въпроса публично.
 
По БТА. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Емил Станоев
    #4
  2. Илиев Пешо
    #3

    Интересно, с какво право някои европейски, решават кой трябва да управлява независима държава? Май все още си спомнят с болка колониалните си години.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Когато Европа даде победата В ЕВРОВИЗИЯ на Джамала, това беше явен сигнал, че Украйна не е забравена. "Естествено това няма да накара Путин да се опомни, но денят, в който Украйна „победи“ Русия на песенния конкурс ще се запомни като деня, в който украинският народ видя каква огромна подкрепа има в Европа и като денят, в който хората на Европа показаха среден пръст на Владимир Путин." Руския участник в Евровизия Сергей Лaзaрев в интервю: "Крим не е Русия.Като ходя на участия в Крим, считам че съм в Украйна. Не бих участвал в масови концерти, на които се крещи Кримнаш и подобни. Сега нашите може да започнат да ме замерват с домати..." https://youtu.be/3bmGwL88DCE Респект.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Русия вече струва по-малко от Facebook и е 2,5 пъти по-евтина от Apple Към 1 януари 2016 година Брутният вътрешен продукт на Русия е възлизал на 1,178 трилиона долара, почти колкото на китайската провинция Гуандун 1,125 трилиона.Гуандун е една от 31 провинции на Китай, там живеят 108 милиона души. Цяла Русия (нейният фондов пазар) в момента струва 276 милиарда долара, тоест, с 15% по-евтина от Facebook и 2,5 пъти по-евтина от Apple. През 2008 година "Газпром" струваше 365 милиарда, а Путин обеща, че стойността му ще достигне 1 трилион долара през 2014 година. През 2015 година обаче "Гаазпром" вече струва само 41 милиарда долара.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.