Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фалитите на телекомуникационните компании прекосяват Атлантика

0 коментара

Втората американска компания за телефонни услуги на дълги разстояния WorldCom скоро може да се присъедини към вече доста многобройния клуб на фалиралите телекомуникационни фирми в САЩ. Вече повече от година списъкът на неговите членове не спира да се увеличава, като много често именно финансовите скандали са причина за това.
Самият съвет на директорите на WorldCom призна, че в счетоводството на компанията е извършена злоупотреба на стойност 3,85 млрд. долара, но Федералната комисия за ценните книжа и фондовите борси /ФКЦКФБ/ го подозира, че все още не е казал всичко. Без съмнение, най-зрелищен до момента остава фалитът на Global Crossing. Телекомуникационният оператор, чието официално седалище е на Бермудските острови, но го управляват от Ню Джърси и Калифорния, се срина под тежестта на дългове от 12 млрд. долара и през януари компанията обяви фалит.

Предполага се, че фирмата е осчедоводявала обикновената размяна на мощности за пренос на данни с останалите оператори като продажба и по този начин изкуствено е увеличила размера на фирмения оборот. Бъдещето на Global Crossing все още не е ясно: хонконгският конгломерат Hutchison Whampoa, който в началото искаше да изкупи част от американския телеком, се отказа, но на опашката все още има други кандидати.

За по-малко от пет години Global Crossing успя да изгради една от най-широките фиброоптични мрежи в света, която свързва 200 големи града от Америка, Европа и Азия. Създадената през 1989 г. американска телекомуникационна компания PSINet в своите най-добри времена се нареждаше на първо място сред доставчиците на Интернет в света. На 31 май 2001 г. тя се обяви в несъстоятелност, след като бе похарчила милиарди долари за изграждане на своята мрежа и за покупката на десетки други фирми.

Само малка част от активите на PSINet бяха закупени от Cogent Communications. И докато повече или по-малко зрелищните фалити от другата страна на Атлантика се множат, до момента Европа все още е пожалена от катастрофи с такива големи мащаби. Но бурята се завихря: британският кабелен оператор NTL, в който France Telecom също е акционер, вече преструктурира плащанията на своите задължания.

В Германия три от общо 6-те мобилни телефонни оператора похарчиха милиарди, за да получат лиценз за Универсалната система за мобилни телекомуникации /UMTS/ и според всеобщото мнение това е твърде много. В края на миналата година холандският телекомуникационен оператор KPN трябваше да предприеме увеличение на капитала с 5 млрд. евро.

Холандската държава е акционер компанията с дял от 34,7% и се включи с 1,7 млрд. евро в увеличението на капитала, за да подпомогне телекомуникационната група, която през 2001 г. отчете рекордна загуба и след поредица от неразумни поглъщания се задуши от натрупаните колосални дългове. Британската компания British Telecom от своя страна претърпя шокова терапия и смяна на ръководството. France Telecom и Deutsche Telecom също изпитват затруднения.

Telecom Italia ограничи дейността си до операции само в Италия и в някои държави от Южна Америка, а новият италиански телефонен оператор Blu предприе всички възможни мерки, за да избегне най-лошото. През май KPNQwest - специализираният филиал на KPN и на американската компания Qwest, също се обяви в несъстоятелност. За други фирми от отрасъла единственият изход бе да се оставят да бъдат закупени от компании, които са по-стабилни от тях, но на по-ниска цена...

Така например, във Франция фирмите Kaptech, Belgacom France и 9Telecom, която е филиал на Telecom Italia, бяха изкупени от LDCom - поделение на групата Louis-Dreyfus. През периода на първоначалната еуфория бе налице хронично свръхинвестиране, подчертава анализаторът в KBC Securities Жоел Рафен-Пейло, като припомня края на 90-те години, когато развитието на Интернет доведе до масирано увеличение на обема на транспортираните данни.

Бяха изградени телефонни мрежи от злато. За две години трансатлантическият трафик се умножи два пъти. Бяха направени инвестиции, без насреща им да има приходи, които да ги покрият. Освен това, някои поглъщания се осъществиха на твърде висока цена, допълва анализаторът. От онова време, което всъщност изобщо не бе отдавна, до сега, на хората им се наложи да си дадат сметка за реалността: обемът на разговорите не достигна върховете, на които те се надяваха. Нещо повече: вече твърде задлъжнелите телекомуникационни оператори все по-трудно намират източници за рефинансиране и се превърнаха в жертва на обхванатите от паника пазари.

Старият континент "по-слабо пострада от феномена на свръхинвестирането. Но за сметка на това надпреварата за получаване на лицензи UMTS доведе европейските оператори до положение, подобно на останалите страни", констатира Андре Шасаньол, директор на отдела за изследвания в Paresco Futures. Това стана причина да се заговори за "изпреварването" на някои участници на телекомуникационния пазар, които предпочетоха да напудрят своето счетоводство вместо да признаят, че са поели по пътя към краха.

"Злоупотребите, които излизат наяве днес, са последица от практиката, която бе въприета през епохата на еуфорията, смятат експерти. Тогава управителите на компаниите си бяха позволили доста волности с фирменото счетоводство, които не се забелязваха много-много, защото и без друго бъдещето изглеждаше безоблачно". Андре Шасаньол от Paresco Futures допълва, че международните компании се научиха да се възползват от различията в счетоводните системи: това, което е приемливо в една държава, в другата - не е, и обратно.
Установяването на единна международна счетоводна система, естествено, ще отстрани част от тези злоупотреби, смята Шасаньол. Той апелира за "по-ефективен контрол, най-вече от страна на надзорните власти, но също и от страна на рейтинговите компании, които позволиха на Enron и WorldCom да се подиграят с тях и сега се опитват да бъдат по-строги при определянето на своите безпристрастни оценки.

Като последна възможност, евентуалното разсрочване на задълженията на телекомуникационните оператори ще влее глътка свеж въздух на отрасъла, който продължава да има съществено значение за общото икономическо развитие, допълва директорът на проучванията в Paresco Futures. Като пряка последица от затрудненията на телекомуникационните оператори, доставчиците на оборудване за телекомуникациите също изпитват много сериозни финансови затруднения.

От година и половина насам американската компания Lucent, канадската Nortel, шведската Ericsson, френската Alcatel и британската Marconi, която е на ръба на пропастта, продължават да съкращават десетки хиляди работни места. Печалбите им и котировките на техните ценни книжа на борсата се сринаха. В началото на юли Alcatel, чиито облигации бяха понижени до най-ниския кредитен рейтинг, трябваше да доказва, че разполага с достатъчно средства, за да изплаща зъдълженията си.

Въпреки всичко, акциите на компанията за пет борсови сесии загубиха 5,8% от стойността си. А по всяка вероятност най-лошото все още предстои, ако традиционни телекомуникационни оператори като France Telecom продължат да съкращават обема на своите инвестиции, докато най-мощните компании сред новите участници на този пазар се задоволяват да завладяват вече построеното, без да купуват оборудване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.