Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовите лидери на САЩ поискаха от Конгреса спешно одобрение на спасителния план

11 коментара
Финансовите лидери на САЩ поискаха от Конгреса спешно одобрение на спасителния план
Американският министър на финансите Хенри Полсън настоя Конгресът да не бави спасителния план от 700 млрд. евро за ликвидиране на кризата в банковата система на САЩ. Пред сенатската банкова комисия той заяви във вторник, че личните спестявания на американските граждани са застрашени, ако планът не бъде приложен, предаде ББС.

Министерството на финансите иска неограничена оторизация за изкупуване на лоши дългове, които запушват финансовите пазари.

Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке подкрепи Полсън с думите, че са нужни спешни действия.

Двамата заявиха, че когато настоящата финансова криза приключи, е необходимо цялостно преразглеждане на регулацията на пазарите. Шефът на Комисията по ценните книжа и фондовите борси Кристофър Кокс настоя да се създаде вид застраховка на корпоративния дълг. Той каза, че трябва да се подобри защитата на инвеститорите и да се гарантира честното функциониране на пазарите върху определени правила.

Председателят на сенатската комисия Крис Дод каза, че осъзнават сериозността на ситуацията. Той добави, че комбинация от "алчността на частниците" и "занемаряването на публичната регулация" са причина за "икономическия водовъртеж".

И демократите, и републиканците през последните дни изразиха съмнения колко бързо може да бъде приложен спасителният план, който предвижда фонд на финансовото министерство да изкупи обезценените активи на големите финансови компании за 700 милиарда долара и по този начин да се стабилизира капиталовия пазар и да се намали риска, свързан с акциите и дълга на американските фирми.

Фондът ще се стреми да продаде ипотечни дългове в бъдеще, когато стойността им може да се повиши.

Сенаторите и от двете партии обаче обърнаха внимание, че така данъкоплатците ще трябва да плащат цената на грешките, допуснати от банките.

Според тях е важно да не се бърза със спасителния план, без внимателно да се обсъди как той ще работи.

На практика планът означава, че банките, които продават дълговете си на финансовото министерство, ще получават паричния еквивалент на цена, която е два пъти по-голяма от стойността на акциите им в тези отровни активи, отбелязва кореспондентът на ББС. С други думи, банките ще вписват печалба, продавайки на данъкоплатците.

"Това ще представлява масивно инжектиране на нов капитал в американската банкова система, в замяна на което данъкоплатците няма да получат нищо, освен уверенията на Полсън и Бернанке, че банковата система на страната няма да колабира", отбелязва кореспондентът на ББС.

Хенри Полсън каза, че когато финансовата система не работи така, както трябва, са заплашени личните спестявания на гражданите, способността на потребителите и на бизнеса да финансират разходите, заплашени са също инвестициите и създаването на нови работни места.

Бен Бернанке защити действията на Федералния резерв за предпазване на застрахователния гигант AIG от колапс. Той посочи, че крахът на компанията би застрашил глобалната финансова стабилност, а оттам и постиженията на американската икономика.

Той също така каза, че независимо от усилията на Федералния резерв, на Министерството на финансите и на други агенции, глобалните финансови пазари остават под изключително напрежение.

Затова, заключи той, Конгресът трябва да действа спешно, за да се стабилизира ситуацията и да се избегнат много сериозни последици за американските финансови пазари и за икономиката на страната.

Президентът Джордж Буш стои твърдо зад предложения план. Неговият говорител Тони Фрато заяви, че това не е стъпка, която се предприема лековато, а става дума за много голям план, който правителството няма избор да не предложи в този момент.

Американските пазари отвориха с повишение, след като председателят на Федералният резерв на САЩ подкрепи плана на министър Хенри Полсън за стабилизиране на американската финансова система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sam
    #12

    da platiat te!I e kraino vreme da se publikuva spisak s nazionalnostta na vinovnizite - evrei, amerikanzi, rusnazi i t.n.Bi bilo interesno koia nazia vzema nai-deino uchastie v ograbvaneto na sveta!

  2. иван ангелофф
    #11

    като не изплащат кредитите - клатят държавата! Буш да пусне среюу тях всите спец служби, на които и без това вече е предоставил права да колят и бесят. После да се обади на Жан Виденов, който ще му обясни за зунковете, кредитните милионери и т.н.

  3. ХАХАХА!!!
    #10

    Каква е тази намеса в най-дясната държава в света!Я бързо заклеймете този план!

  4. Viktor
    #9

    Istoriata e yasna i dobre izvestna. Sled kato akciite (glavno na technologicnite companii)se izduha kato balon v nachaloto na 2000, pazarat zapochna da pada nadolu. Investitorite si iztegliha parite ot akciite i reshiha da vlagat v nedvijimi imoti, koeto sega izdu kato balon cenite na kashtite, osobeno v nyakoi rayoni (California, naprimer) . Bankite zaopochnaha da davat zaemi za jilishta kakto im padne kato izhojdaha ot ptrezumpciata, che cenite na nedvijimite imoti nikoga do sega ne sa padali.

  5. Ало
    #8

    На къде се запъти пак доларът бе? Тъкмо взе малко въздух на конгреса на републиканците и се оказа, че е бил също балон - един от хилядите закачени по таваните на конгресния хол. А иди му вярвай на МакКейн. Ами ако надува все такива балони?

  6. Петър
    #7

    Ако Феда не се намеси, на изпитание ще бъде поставен реалния бизнес и милионите клиенти на застрахователите. Естествено, че това не е национализация от соц. тип, както злорадстват някои, а е временна мярка. След стабилизация на цените и пазарите, държавата ще продаде акциите си в придобитите компании и дори може да спечели от цялата операция. Защото, като се изключи по-ниската цена на обезпеченията в недвижимости, тези компании работят добре и са печеливши. Нямат нищо общо с Кремиковци примерно или Топлофокиция.

  7. хухуху
    #6

    абе оворко да ти напиша ли и другата буквичка,защото май това нещо трябва да ти се набие в посрания г........з

  8. ХАХАХА!!!
    #5

    десните ли си?Я да чуем твоя коментар за намесата на държавата САЩ в иконимиката? Дали е правилино да се прилагат левите мерки, като спасяване на фалирало предприятие, което противоречи на свободната търговия и конкуренция?

  9. m
    #4

    1. Zakleimiavaneto na partii, durzhavi, RODITELI, itn e patent na komunistite - BLAGODARIA, no ne.2. Vulnoobrazniat proces na kapitalizma e izvesten oshte ot 20-te godini na monalia vek, i pop cial sviat se znae kato VULNA na KONDRATIEV. Vulnata vse oshte sushtestvuva. Kondratiev e bil razsterian - Iosif Visarionovich taka e naredil. 3. Da, durzhavata po vsiaka veroiatnost shte se namesi, itova protivorechi na principa na svobodnia pazar, no a. Pazarut ne e napulno svoboden, a reguliran. b. Durzhavata

  10. m
    #2

    Kongresut na republikancite nominira kandidata za prezident, i tova niama nishto obshto s kursa na $. Ako e samo da se napishe neshto, ei taka, ima po-interesni temi.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.