Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция стимулира легално сваляне на музика с 25 млн. евро

4 коментара

Френското правителство ще отпусне субсидия то 25 млн. евро годишно за насърчаване на легалния даунлоуд на музика в интернет. Сумата ще покрива половината от цената на парчетата в 14 от популярните дигитални платформи в страната, която свалят младежи на възраст между 12 и 25 години чрез специална музикална карта Youth Card.

Проектът бе предложен от президента Никола Саркози по време на негова реч в Париж през януари 2010 г. В средата на октомври музикалната карта получи и одобрението на Европейския съвет и Европейската комисия. Френската субсидия за една година, която е само за даунлоуд на музика, при това с възрастово ограничение, се равнява на около половината от целия бюджет за култура в България, коментират експерти.

В края на месец октомври, организацията SNEP обяви и старта на проекта в партньорство с френското правителство и онлайн дистрибуторите на музика в страната. Инициативата е в изпълнение на доклада “Креативност и интернет” и позволява на младите хора да си купят абонаментната Youth Card за 25 евро и да свалят музика на стойност 50 евро чрез различни дигитални магазини. Инициативата предвижда един милион карти на година.

“Музикалната индустрия очакваше този момент, тъй като това ще подтикне младите потребители да открият разнообразните предложения на много легални онлайн музикални услуги, които се предлагат във Франция”, заявиха от SNEP, организацията представляваща музикалните продуценти в страната.

Музикалните компании подготвят и специални предложения и намаления за закупилите си Youth карти, за да направят услугата още по-атрактивна за младите потребители на музика. Едни от най-известните изпълнители и групи също ще се включат в промоцията на новата карта.

Музикалната карта е достъпна за потребители, живеещи във Франция, а онлайн платформите, участващи в инициативата са 14, сред които и iTunes, Amazon, Orange и Virgin Media, съобщи Билборд.

“Подкрепата, която френското правителство демонстрира към музикалната индустрия е страхотен пример за това какво трябва да бъде отношението на управляващите към културата в дигиталната ера”, коментира Ина Килева, изпълнителен директор на Българската асоциация на музикалните продуценти.

Според нея българските творчески индустрии спешно се нуждаят от политическа помощ – не под формата на субсидии, а като адекватна правна рамка и гарантиране на спазване на законодателството в дигитална среда, за да има шанс за развитие на легални модели за предлагане на изкуство онлайн. “Зараждането на такива условия се очакват както от създателите на творчески продукти у нас, така и от интернет потребителите и българската икономика, тъй като легалното дигитално предлагане на музика е полезно за всички”, каза още тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Миконос
    #5

    Спонсорирането на безделници, които след това ще си купят с парите басейн или яхта, издава доста липсата на далновидност. Защото музика не се яде. Напоследък т.нар. "творци" и "продуценти" станаха ужасна напаст и постоянно се оправдват, че ги крадат. Оказва се, че всеки трябва да се спасява сам, но разни певачки, играчки и какви ли не лентяи следва да получават парите на данъкоплатците. Що за изгнил свят е това, в който певец може да взима повече от лекар?Пълна лъжа е, че купуването на музика създавало

  2. shano
    #4

    da go duhat tia travestiti pulni sa s pari i iskat oshte,tova razprostranenie v internet ne im struva nishto samo kopirat edin fail i tolkova niamat prakti4eski nikakvi razhodi,cenite sa nerealni

  3. В и К
    #2

    да спрат с грижите за музикалните и филмените "индустрии". Това са банди от мафиоти, които седят между автори и потребители, като се обогатяват за сметка на двете страни, без да свършат и грам работа. Причината за смешния плач на тези нещастници в днешно време e, че интернет улеснява хората да ги прескочат.Или да си сменят работата маймуните от "творческите индустрии" с нещо полезно, или да мрат.

  4. Дядо
    #1

    За стила на изказа ми е думата. Стига с този компютърен жаргон: "даунлоуд", "дигитални платформи", "онлайн" и т.н.И поне ги пишете в оригинал, както сте написали "Youth Card", например. Цялото, най-голямото нещастие от подобни упражнения е, че хората научават погрешно произношението на дадена дума, като "диГитални", примерно, което води после до големи проблеми за правилното изучаване на езика!!! Да, мисля, че целта на списувателите-преводачи е била да блеснат с езикови познания, но ефекта от упражнението е точно обратен!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.