Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френско-италианската схватка ще направи по-оспорвана подготовката за евроизборите

1 коментар
Френско-италианската схватка ще направи по-оспорвана подготовката за евроизборите

Решението на Франция да изтегли посланика си от Италия е може би най-големият дипломатически скандал между двете съседни държави, откакто Бенито Мусолини обяви война на Франция през 1940 г, но трансалпийското противопостовяне се корени в по-скорошни събития.

На 28 август м.г. в Милано италианският вицепремиер Матео Салвини и унгарският министър-председател Виктор Орбан се срещнаха, за да обсъдят бъдещата стратегия за изборите за Европейски парламент през май и обещаха да следват антиимигрантски курс.

"Макрон днес е лидер на проимигрантските партии в Европа", каза след разговорите им Обран, вечният трън в петата на Европейския съюз по въпроса за имиграцията, и добави: "А ние сме тези, които искаме да спрем нелегалната имиграция".

Това беше провокация, която младият френски президент - по онова време едва от една година на власт и избран с ясна проевропейска програма - не можеше да игнорира. Тогава той бе на обиколка в северните страни и отговори по време на пресконференция на следващия ден.

"Ясно е, че се поражда силно съперничество между националистите и прогресистите, а аз няма да отстъпя нищо на националистите и на онези, които са за езика на омразата", каза Макрон пред журналисти в Копенхаген, и добави: "Така че, ако искат да виждат в мен основния си опонент, имат пълно право".

Въпреки че преди това имаше моменти на съгласие между Макрон и Салвини, водача на крайнодясната партия "Лигата", в този момент вече "ръкавицата бе хвърлена" и Салвини и неговият колега, вицепремиера Луиджи ди Майо, не пропускаха възможност да уязвят френския лидер.

Като се започне от критиката към Франция, че връща мигранти през границата обратно в Италия, и се стигне до френския "неоколониализъм" в Африка и перспективите на Макрон на европейските избори, италианският тандем нееднократно дразнеше 41-годишния френски президент.

Макрон, който също има репутацията на човек с остър език, в повечето случаи се опитваше да не обръща внимание на провокациите. Миналия месец по време на визита в Кайро той каза, че изказванията на Салвини и Ди Майо са неуместни и че той работи с премиера Джузепе Конте.

Но чашата преля с решението на Ди Майо да посети миналата седмица Франция и да се срещне с някои представители на движението на "жълтите жилетки", което от месеци води на моменти прерастваща в насилие кампания срещу Макрон и политиката му.

"Мисълта, че (заместник) министър-председател на страна от ЕС ще дойде във Франция, без предварително да я уведоми . . . Това не е нещо безобидно", каза френски дипломатически източник и добави: "Това просто не е приемливо поведение в ЕС . . .". "Да се надяваме, че (изтеглянето на посланика) ще предизвика размисъл сред политическите партии и италианските институции. Няма начин това да не подчертае колко сериозно е положението".

Според френски служители посланикът вероятно скоро ще бъде върнат обратно, но напрежението ще продължи.

Остават още три месеца до европейските избори, които се очертават като най-антагонистичните от първият такъв вот през 1979 г. Крайнодесните и популистки партии се очаква да спечелят до една трета от депутатските места.

Според премиера Конте и 45-годишният Салвини, и 32-годишният Ди Майо искат да укрепят електоралната си база.

На Световния икономически форум в Давос Конте каза на германския канцлер Ангела Меркел, че Салвини прави това, като експлоатира темата за имиграцията и отправя нападки към Франция, а Ди Майо, лидерът на антисистемното "Движение 5 звезди", се фокусира единствено върху Франция.

Макрон някога се надяваше да подготви общоевропейска партийна листа за европейските избори - предложение, което обезпокои лидерите на ЕС, което видяха в този ход навлизане в тяхна територия. Сега обаче той ще трябва да се съсредоточи върху подобряване на спадащия си рейтинг у дома, докато се опитва да държи на разстояние Салвини и Ди Майо с техните словесни провокации.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    Броя на протестиращите жилетки пак почна да се увеличава последния уикенд. И не искат нито пари, нито политическо представителство...искат само Микрон, който ги прилъга на изборите- да се махне. Относно внедрените бандити с черни маски, разбиващи магазини с цел компрометиране на движението и даване право на полицията да бие - жилетките СЪВСЕМ САМИ ги опаткаха яко(дори полицията не успя да си ги спаси) Нито Френския, нито Италианския, нито който и да европейски народ Е ПРОТИВ ИМИГРАЦИЯТА или против НОРМАЛЕН ЕС, както Микрон и МСМедиите внушават. А против НЕЛЕГАЛНАТА ИМИГРАЦИЯ, поощрявана и финансирана, с цел РАЗБИВАНЕТО НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.