Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ген. Борисов: Попаднахме в капан със случая Бранкович

67 коментара

Докато е в сила червената бюлетина, с която сръбският полковник Чедомир Бранкович е обявен за издирване, България ще изпълнява поетите си ангажименти, каза в петък главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов пред журналисти по повод решението на Софийския градски съд за освобождаване на Бранкович.

Според ген. Борисов обаче България не бива да бъде вкарвана в този скандал, защото става дума за отношения между Сърбия и Хърватия.

Ако не бяхме го задържали, Хърватия щеше да ни упрекне, че укриваме военнопрестъпници, категоричен е главният секретар на МВР.

"Това е един малък капан. Колкото повече говорим, толкова повече вкарваме страната си в скандал. Виновни са сърбите, които са го изпратили, без да проверят", коментира генералът.

По думите му в четвъртък вечерта и петък сутринта в МВР са  пристигали факсове от клона на Интерпол в Хърватия, потвърждаващи искането за арест на Бранкович. Затова българското МВР по закон ще трябва да го извърши, допълни ген.Борисов.

Какво предвижда конвенцията за специалните мисии

“Специална мисия означава временна мисия, която представлява държавата и която се изпраща от една държава в друга със съгласието на последната с цел да урежда с нея специални въпроси или да изпълнява в нея специална задача” (член 1).

“Личността на представители на изпращащата държава в специалната мисия и на членовете на нейния дипломатически персонал е неприкосновена. Те не могат да бъдат арестувани или задържани под каквато и да е форма”(член 29).

Конвенция на ООН за специалните мисии е приета през 1969 г., ратифицира от България през 1987 г.

Съдът отхвърли искането на прокуратурата и МВР за задържане под стража на сръбския офицер, като се позова на имунитета му като член на официална делегация, за чийто състав България е била предварително уведомена, но въпреки това не го е обявила за персона нон грата. Сега казусът е в ръцете на апелативния съд, който ще разглежда делото по обжалване на първоинстанционното решение за освобождаване на Бранкович.

В становището до съда МВнР посочват, че когато дадено лице се издирва за престъпления срещу човечеството, имунитетът не го пази.

Нито една конвенция не защитава Барнкович?                                  

Като отказа да коментира решението на СГС, говорителят на външно министерство Гергана Грънчарова повтори в петък пред Радио Нова Европа становището на МВнР, че сръбският офицер не е имал дипломатически имунитет на базата на Виенската конвенция, тъй като тя се прилага единствено към постоянни дипломатически представителства и техния персонал. “Бранкович не попада и под защитата на Конвенцията за специалните мисии - нашето становище е, че сръбската военна делегация, дошла в България по покана на Генералния щаб, не е имала статут на специална мисия и официална делегация. Поне в МВнР съставът на тази делегация не е бил нотифициран по съответен ред”, добави Грънчарова.

Не е ясно какво означава последното, но според магистрати статутът на Бранкович отговаря на определението в Конвенцията на ООН за специалните мисии, по което България и страна.

В четвъртък началникът на Генщаба на армията ген. Никола Колев призна, че нямат практика да проверяват предварително членовете на гостуващите военни делегации. Стана ясно, че Генщабът и военното министерство не обменят предварително информация с МВР и бюрото на Интерпол в България за състава на делегациите от проблемни държави, но занапред щели да го правят.

Междувременно Гергана Грънчарова подчерта, че за София въпросът с Бранкович е правен и в никакъв случай не бива да се политизира. Отношенията между България и Сърбия и Черна гора са отлични, посочи тя.

Сръбски представители лансирали идеята за имунитета

Идеята за позоваване на имунитет за освобождаването на Бранкович е била лансирана като единствена възможност минути след новината за задържането му, в неформални консултации между българският посланик в Белград Яни Милчаков и сръбски представители. Това каза самият Милчаков пред Радио Нова Европа, който обаче изключи решението да е било взето ад хок.

Предполагало се е, че рангът на делегацията е такъв, че позволява тя да бъде облечена със съответния имунитет, каза Милчаков. Според него е крайно време Белград и Загреб да намерят механизъм за решаване на подобни случаи.

Сръбският вестник Вечерни новости пише, че съответните служби са проверявали през миналата година дали Бранкович е издирван от Хърватия или Интерпол и установили, че той не е сред търсените лица. "Затова, вероятно, той е получил "зелена светлина" за пътуването си до България", посочва вестникът.

Близо 100 хиляди сърби се опасяват от “хърватския списък”

Вестник Политика пък пита защо армията не е проверила дали Чедомир Бранкович се намира в списъка на издирваните.

Ръководителят на центъра за документация и информация Веритас  Саво Щърбац казва пред вестника, че за съжаление този списък никога не е обявяван от хърватската страна, независимо че тя е била задължена да го направи, за да знаят попадналите в него своя статут. Според вестника, наказателно преследване е обявено срещу 4721 сърби, обвинени в Хърватия за извършване на военни престъпления. Предположенията са, че почти 100 000 сърби се опасяват от вероятността да се намират в подобен списък, казва Щърбац.

Полк. Бранкович бе задържан във вторник вечерта в хотела за гости на военното министерство в София, тъй като имал влязла в сила 20-годишна присъда за престъпления срещу човечеството и е издирван от хърватските власти с червената бюлетина на Интерпол.

Чедомир Бранкович е бил командир на батальон в 265-та моторизирана бригада в състава на бившата Югославска национална армия през август 1991 г., когато е наредил атака над 21 села, при което католически църкви са били минирани и унищожени, а 13 цивилни граждани са загинали, унищожени са били и къщи.

Последната дума на Бранкович преди решението на съда в четвъртък беше, че не е извършител на деянието, за което го обвиняват, тъй като батальонът, който е командвал, дни преди инцидента, е дислоциран на съвсем друго място.

Според Гранична полиция Бранкович не е правил опити да напуска България след съдебното решение за освобождаването му в четвъртък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

67 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. az
    #71

    В крайна сметка кво толкова се е случило. Полицията си е свършила работата: има обвинен и осъден чужденец, издирван от Интерпол, който е арестуван в България. Не е в Бойко Борисов вината. Има обаче други въпроси: как така издирвани лица от Интерпол влизат свободно в България. Какви са тези граници? И освен това, ако тази мисия е "специална", то Бранкович има имунитет. Но пак повтарям: какво толкова. Нека съдилищата си свършат работата. И Пиночет беше арестуван в Англия...

  2. weiss
    #70

    А ако приятелката ти беше сръбкиня, щеше да си бил доста време с Сърбия и да си видял какво са правили хърватите в Крайна.А ако приятелката ти беше либийка, щеше да си видял какво са правили българските медсестри с либийските деца! (Апропо, с хърватите не сме воювали по същата причина, поради която не сме и с уругвайците-ние сме миролюбиви и воюваме само със съседите си, в краен случай с Англия и САЩ:)

  3. ***
    #68

    Като сте абдали ще попаднете в капан. Това да не е българския народ, че да го манипулирате и обработвате както си искате. Има международни закони, а Бойко пожарникаря помисли, че целия свят е негов и може да си прави каквото си иска. Дай ме на българина ВЛАСТ, качи го на кон, кажи му че е гении и той вече се мисли за МЕСИЯ. Умната Бойко, че да не правиш гафове и в парламента, заедно с Азисчо и Сашка.

  4. KOPI- STEFAN TCHOLAKOV-SV
    #67

    Otnosno Balgaria / Относно България Till: [email protected] Kopia: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],

  5. mercedes
    #66

    За нас бранкович е подарък за предизборната кампания на Ндсв. вероятно ген Григоров го е пропуснал защото не можем да го обесим още на границата-няма съд.(това е моята хипотезаминалото му е ясно-опожарявал е католически църкви-следователно е враг на господ. Да не говорим за престъпленията му срещу човечеството. Ami da popitame Valleri Grigorov kakvo e imal vpredvid kato go e propusnal.

  6. ВУТЕ
    #65

    МЛАДЕЖИ, ДЕВОЙКИ, ЕЛАТЕ ДА ГЛАСУВАТЕ ЗА СЕБЕ СИ! ТАКА САМИ ЩЕ ОПРЕДЕЛИТЕ КАКВО БЪДЕЩЕ ЩЕ ИМАТЕ! ВСИЧКО ЗАВИСИ ОТ ВАС САМИТЕ! УБЕДЕТЕ ДА ДОЙДАТ ПРИЯТЕЛИТЕ И РОДНИНИТЕ ВИ! МНОГО СМЕ, А С ВАС ЩЕ СТАНЕМ ПОВЕЧЕ И ПО-УБЕДИТЕЛНИ!

  7. sa6o
    #64

    Ami poneje priatelkata mi e harvatka i sam bil dosta v Harvatska i sam vidial kakvo sa pravili sarbite i kakvo sa ostavili sled sebesi prosto trapki me pobivat.Ne moga da razbera kakvo sme nie za narod da kazvame na srbite ce sa nasi braca. Kakvi braca kato sme vojuvali tolkova vreme s tiah. No kakto i da e. Ne triabva da im otstapvame za nisto na sveta za nisto. Da go hvanat toia tehen general i da ne go puskat, da go vkarat v zatvora zastoto zasluzava! A ne tehnite mizerni granicari da spirat Knigi za Malki deca i da ne pozvoliavat da minat granicata, tva e egati unijenieto.! Triabva da pokajeme koi sme nie!

  8. Бойко Митич
    #63

    Факт е обаче, че в момента на задържането на полковника Интерпол не разполага с негова снимка и с негови отпечатъци. Взаимодействието на сръбските военни с тяхната полиция е също толкова ефикасно, колкото и у нас. В Бюрото на Интерпол в Белград, създадено през 2002 г., когато Сърбия става член на международната организация, трябва да има изпратена през 2003 г. червена бюлетина за полк. Бранкович. Сръбските военни отричат да знаят факта за издирването на техния колега. Ако техният ГЩ беше направил необходимите проучвания, щяха да бъдат спестени много усложнения в отношенията между двете страни.

  9. Бойко Митич
    #62

    Понеделник, 25 април, 15 часа. Сигнал за внимание избипква на монитора на един от главните сержанти от Гранична полиция на ГКПП-Калотина. Той току-що е сканирал паспорта на някой си Чедомир Бранкович, сърбин по националност. На екрана се изписва, че лицето е издирвано от Интерпол с червена бюлетина за престъпление срещу човечеството по искане на хърватската прокуратура. Бюлетината е издадена през 2003 г. В този случай полицаят трябва незабавно да задържи издирваното лице. Бранкович обаче е член на

  10. Бойко Митич
    #61

    Според някои оценки Сърбия отдавна трябваше да реформира и прочисти своите служби от старите кадри с неясно минало като полковник Бранкович. Един читател на сайта на белградското радио “Б 92”, преди малко обаче написа, че одобрява отношението на България към полковник Бранкович с думите - “Свалям шапка на българите. Не случайно се пред вратите на Европа”.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.