Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Генщабът бойкотира демонстративно унищожаване на съветско оръжие

0 коментара

Нито един висш военен от Генералния щаб не присъства на демонстрационното унищожаване на първите 11 оръжейни системи, свалени от въоръжение в Българската армия, което се провежда на полигона в Сливница. По проекта за демилитаризация, който беше обявен от министъра на отбраната Николай Свинаров, трябва да бъдат нарязани общо 2322 единици ненужна бойна техника.

Нито един военен не желае да присъства на унищожаването на оръдието на труда, с което работи, обясни Свинаров, цитиран от Дарик радио.

Министърът поканил висшите офицери да присъстват по време на експерименталното унищожаване в петък. "Отговорът им беше, че ако им заповядам, ще дойдат, но за тях не е удоволствие да присъстват на унищожаване на въоръжение и техника. Предполагам, че може да се прояви разбиране по този въпрос. Така че не съм им заповядвал", каза Свинаров.

Генералите обещали, че ще присъстват при получаването на нова техника за натовската ни армия.

На полигона в Сливница служител на "Макметал" - фирмата, спечелила с конкурс специалната обществена поръчка за унищожаване на оръжията, демонстративно сряза с оксижен гаубица М-30. Тя е сред 11-те образци бойна техника под контрола на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа(ДОВСЕ).

Освен гаубицата М-30, пред журналисти бе напълно унищожена 152-мм артилерийска система Д-20. Сред въоръжението по ДОВСЕ са и танкове Т-55 и Т-72, бронетранспортьори, МТЛБ, мостопоставачи.

Министърът на отбраната посочи, че България изпълнява международните си ангажименти. Всяка една от 30-те страни-участнички в ДОВСЕ може да контролира процеса на демилитаризация на ненужното въоръжение.

По време на експеримента екологичните параметри се следят от разположена в непосредствена близост станция на Министерство на околната среда и водите. Изпълнителният директор на изпълнителна агенция "Държавна собственост на Министерството на отбраната" Иван Гаврилов връчи на кмета на Сливница документ от РИОСВ-София, че избраната за демилитаризацията площадка отговаря напълно на екологичните изисквания.

Първоначалните прогнози са за около 52 хил. тона скрап от целия проект, от които се очакват около 60 млн. лева приходи. Министър Свинаров каза, че се надява в началото, до март идната година, да се реализират около 10-15 млн. лева от скрап.

Свинаров посочи, че този скрап може да бъде използван от българската металургия, а ненужният на нашата промишленост може да бъде изнесен.

Експериментът ще се реализира на три етапа, които включват демилитаризация чрез разделяне на части съгласно изискванията по ДОВСЕ; довеждане на възли, агрегати и части до невъзможност за повторна употреба и нарязване по изискванията за скрап.

Демилитаризацията на 11-те единици техника, контролирана от договора, ще бъде следена стриктно. Специални технологични карти оказват точните разрези до милиметри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.