Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Глобалната енергийна криза тепърва започва, а Европа е абсолютно беззащитна!*

9 коментара
Глобалната енергийна криза тепърва започва, а Европа е абсолютно беззащитна!*

Масово се говори за енергийната криза като за регионален европейски феномен, който е свързан преди всичко с липсата на доставки, високите цени и празните хранилища на природен газ. Силно преобладава мнението, че пролетта ще реши проблема - няма да има нужда от газ за отопление, все някога ще се разберем с Русия и тя ще напълни тръбите и цените ще паднат, а с тях ще намалее и цената на тока и инфлацията...

Да, ама не. Защото светът се захранва преди всичко от нефт (33%), който движи практически всичко и въглища (27%), които правят огромната част от тока и захранват множество индустриални процеси. Данните са за 2019 г., но и тези за 2021 г. не се различават съществено.

За разлика от газа, чиито цени са регионални, нефтът е единствената напълно глобализирана енергийна суровина, чиято базова цена е тази на сорта Брент. Не цената на газа, а цената на нефта е едновременно майката и бащата на глобалната инфлация. А тя бързо се доближава до $100 на барел, което е 4-рен ръст в сравнение с април, 2020 г. Тази цена е непреодолима икономическа спирачка за по-бедните страни, но много бързо се усеща и от богатите. Като се има предвид колко хартийки се напечатаха последните няколко години, нищо не може да спре нефтът да достигне и $150, а защо не и $200 на барел.

Въглищата са малко по-регионални от нефта заради големите разходи за транспортирането им. Все пак и при тях има цена, която се приема за глобален бенчмарк - тази на пристанище Нюкясъл в Австралия, което се явява най-големият експортен хъб за въглища в света. Тя отново (след пика през октомври) гони $250/тон, което е исторически рекордно ниво и представлява ръст от 5 пъти в сравнение с минимума от средата на 2020 г.

За цените на металите и храните няма смисъл да пиша - те са до голяма степен функция на цената на нефта, газа и въглищата.

Ако някой някога си е мислил, че с края на пандемията и идването на топлата пролет ще излезем от икономическата и енергийна криза, време е да помисли отново. Лавината тепърва набира мощ, а Европейският съюз е най-неподготвеният за посрещането ѝ политически блок в света, който единствен в последното десетилетие направи всичко възможно да няма собствени източници или поне дългосрочни ангажименти за доставки както на нефт, така и на газ и въглища.

В миналото подобни цикли са преодолявани с огромен скок на инвестициите, увеличаване на добива и съответно бърз спад на цените. Днес този механизъм не работи - политиците по света го изключиха и въпреки очевидната катастрофа не желаят да вдигнат бариерите. Инвестициите в добив на базови енергийни суровини са миниатюрна част от това, което е нужно, за да можем да се измъкнем. Ще страдаме, защото пазарният механизъм е смазан от политическата идеология.
Сами се сещайте на кого да благодарите за тази нерадостна перспектива...

*Коментарът е препечатан от личния профил на Боян Рашев
 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #9

    Слушайте "зелените кратуни"! Само "вятър и облаци" ще ви решат енергийния проблем.

  2. Коментарът е изтрит в 09:22 на 20 февруари 2022 от автора.
    #8
  3. анита хегерланд
    #7

    Нека погледнем обективно нещата. САЩ "защитиха" Кувейт и нападнаха Саддам Хюсеин, защото тази тяхна стъпка щеше да циментира цената на петрола, която до този момент беше под техен контрол. Иран затова бе изваден от играта, защото не можеше да бъде контролиран. Сега САЩ не могат официално да вкарат шистовия петрол на пазара, защото налягането, чрез което го вадят от земята, изтласква подпочвените води към повърхността и "къса" тръбите за канализацията. Има много инциденти и еко катастрофи. Но САЩ

  4. pepe
    #6

    Само да попитам - цената на нефта не е ли била поне няколко пъти над 100 долара? Не съм "специалист", но си спомням съвсем неотдавна цени от порядъка на $130/barrel... И според моите скромни наблюдения това като правило се случва тогава, когато има "прегряване" на икономиката /каквото всъщност има и сега, поне в "нормалния свят" /на Западна Европа и САЩ/.
    И ако тези двете - въглищата и нефта, заедно правят 100% от енергийните източници, къде въобще "отива" всичко останало - газ, ядрена, водна, останалите

  5. Stefan
    #5

    Съвсем неочаквано е за мен публикуването на материал от Боян Рашев точно тук. Може да е малко рязък в изказа, "политнекоректен", както се казва, но пише истини, и ги пише от години. А мнозинството едва сега започна да се усеща, че проблем има и че решението ще струва скъпо и няма да е толкова бързо, колкото на всички им се иска. Поздравления.

  6. Коментарът е изтрит в 03:56 на 13 февруари 2022 от автора.
    #4
  7. Стаян
    #3
    Отговор на коментар #1

    И с какво не си съгласен от коментара на Рашев!?

  8. Danko
    #2

    Енергийната криза беше направена на равно място. Някой реши, че глобалното затопляне е 90% резултат от човешката дейност и даде насоки за бързо оправяне, за година-две, да се преборим с климата, Земята и Слънцето. И едни иначе разумни техничари, като немците, си събориха ТЕЦ и АЕЦ, разчитайки на природните прищевки. Отказът от традиционни източници на енергия, при това налаган с много пропаганден шум, доведе до намаляне и спиране на нови разработки на традиционни източници на енергия. И когато вследствие

  9. обикновен
    #1

    Медиапул, по-полека с препечатките на катастрофични прогнози! Всеки, разбира се, може да изказва или пише каквито си иска размишления за ограничаването или увеличаването на добива на въглища и нефт. Но безкритичното публикуване на лакърдии - в които нещо е "абсолютно", в медия, която се приема, че има някаква тежест в обществото, е най-малкото несериозно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.