Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големи западни компании наливат пари в Русия

11 коментара
Големи западни компании наливат пари в Русия

Дори преди президентските избори в САЩ да засилят надеждите за по-топли връзки с Кремъл, някои големи западни компании залагаха, че руската икономика скоро ще излезе от дълбокото си замразяване.

Големи вериги за търговия на дребно като шведската Ikea Group и френската Leroy Merlin SA започнаха да вливат милиони долари в нови магазини и заводи, разчитайки, че руските потребители скоро ще започнат да излизат от хибернация след двете години на рецесия.

Ikea ще инвестира 1,6 милиарда долара в нови магазини през идните пет години. Leroy Merlin през септември обяви план на стойност 2 милиарда евро, според който за същия период ще увеличи над два пъти броя на магазините си в Русия. Pfizer Inc. строи нов завод за лекарства, а Mars Inc. разширява заводите си за дъвки и храни за домашни любимци.

"Сега е моментът за инвестиции", казва Уолтър Каднър, ръководител на руското подразделение на Ikea. Шведската мебелна верига за последно откри нов магазин в Русия преди пет години, но тази есен отвори мебелен завод за 60 милиона долара край Санкт Петербург и купи парцел за трети мега мол близо до града.

"Силно вярвам в дългосрочния потенциал на руския пазар", заявява Каднър.

Ситуацията се променя

Чуждестранните инвестиции спаднаха почти до нулата със затъването на страната в рецесия и конфликт със Запада през последните две години. Редица компании, включително General Motors Co., закриха дейностите си в Русия. За много от инвеститорите, които останаха, сега е дошло време отново да отворят портфейлите си, за да изпреварят конкуренцията.

Сривът на рублата, за който се приема, че намалява стойността на печалбите, изчислено в долари и евро, силно понижи производствените разходи в Русия и според някои оценки сега те са по-ниски, отколкото в Китай.

"Последните 2-3 години бяха катастрофа", казва Франк Шауф, ръководител на Асоциацията на европейския бизнес в Москва.

"Сега ситуацията се променя, тъй като курсът на рублата се стабилизира и според прогнозите руската икономика скоро ще се върне към растеж", посочва той.

Руското правителство обяви, че през септември годишната му среща с инвеститори е привлякла най-голям брой топ мениджъри от едно десетилетие. Преките чуждестранни инвестиции скочиха до 8,3 милиарда през първите девет месеца на годината, надминавайки 5,9-те милиарда долара, отчетени за цялата 2015 година, сочат данни на Руската централна банка.

Това все още е доста под нивата преди украинската криза, която заедно със санкциите на САЩ и Европейския съюз, наред със срива в цените на петрола и рублата, накараха множество големи компании да премислят дали да инвестират.

Все пак увеличаването на чуждестранните инвестиции само скромна добра новина за изгладнялата за капитали икономика. Като цяло компаниите в Русия все още се въздържат от разширяване на дейността си, като капиталовите инвестиции са намалели с 2,3 % през първите девет месеца на годината.

Правителството очаква слабо възстановяване с растеж от едва 0,8 % идната година. Средната класа - целевата група за повечето големи чуждестранни инвеститори, пък се е свила с 14 милиона души през последните две години, според руската инвестиционна банка Сбербанк.

Геополитически оптимизъм

Според Алексис Родзянко, президент на Американската търговска камара в Русия, геополитическото напрежение е било силен фактор, възпиращ потенциалните чуждестранни инвеститори.

Избирането на Доналд Тръмп, който хвали президента Владимир Путин, а в предизборната си компания постави под въпрос санкциите, може да промени това.

"Тръмп има по-отворена позиция към отношенията САЩ-Русия. Ясно е, че има възможност за подобряването им, а това само по себе си е обнадеждаващо", посочва Родзянко.

За компаниите, които не бяха отблъснати от студените политически ветрове, адаптирането към срива на рублата, която от началото на кризата през първите месеци на 2014 година загуби около 50 % от стойността си, и намаляването на доходите на руснаците ги накара да проявяват известна изобретателност.

Ikea продава по-малко скъпи стоки като кухни и повече тенджери и уреди на руснаците, които все по-често готвят у дома, защото не могат да си позволят да излизат по ресторанти. В моловете на компанията мениджърите отбелязват "ефекта на червилото" - магазините за козметика и бельо процъфтяват, тъй като потребителите се оттеглят към по-евтините луксозни стоки, а продажбите на магазините за скъпи дрехи и обувки се сриват.

Ikea и другите големи чуждестранни играчи посочват, че продажбите им в рубли всъщност са се увеличили през последните две години. Общо продажбите на дребно в Русия тази година са се понижили с 5,3 % след спада от 10 % през 2015 година.

"Наблюдаваме признаци на подобряване", посочи главният изпълнителен директор на PepsiCo Inc. Индра Нуйи през септември.

Дори след срива на рублата Русия остава третия по големина пазар на компанията след САЩ и Мексико.

Концернът увеличи производството на сирена, след като Кремъл разчисти пазара, забранявайки по-голямата част от вноса. Този месец бяха обявени и планове за нов завод за бебешки храни за 40 милиона долара в Южна Русия.

Ford Motor Co. обяви през ноември, че отчита сигнали за възстановяване при продажбите на автомобили, които в периода на рецесията бяха засегнати особено тежко.

Френската верига Leroy Merlin посочва същото - продажбите на магазините ѝ са се увеличили с 5 %, изчислено в рубли, тъй като руснаците се връщат към евтините ѝ стоки.

Дългосрочен подход

"Вече възприемаме дългосрочен подход, икономическият растеж ще се завърне и вече наблюдаваме известно подобрение", отбелязва ръководителят на руското подразделение на компанията Венсан Жанти.

Чуждестранните компании увеличават производството си в страната, за да се възползват от поевтиняването на рублата. Ikea планира през идните няколко години да увеличи дела на стоките, произведени в Русия, до 80 % и вече изнася "руски" сгъваеми легла за Китай и ленени завеси и дървени мебели за Европа.

Разбира се, легендарната руска бюрокрация остава проблем за много инвеститори. Макар Русия да се придвижи нагоре в международните класации за условията за развиване на бизнес, големите чуждестранни играчи често изглежда са на прицел.

Съсипана от конфликти с местните власти и корупционни скандали, Ikea поне два пъти, откакто влезе на руския пазар, заплаши да изтегли всичките си инвестиции. Миналия месец компанията се сблъска с криминално разследване заради петгодишни данъчни задължения, които твърди, че изцяло е изплатила. Компанията се бори и с дела по сделки от 90-те години.

"Това ни забавя и разсейва", казва Милен Генчев, който ръководи търговски център на Ikea в Русия.

"Това обаче не се отразява на увереността ни, че Русия е пазар, на който трябва да присъстваме", казва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #11

    Ефтини мебели и ефтини храни и дъвка за нещастния руски народ. Ето докъде я докараха като оставиха едно тъпо, комплексирано ченге да ги управлява.

  2. Филка Русофилка
    #10
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  7. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #5

    Може и да има такива дето наливат, но те са една стотна от които изтеглят парите си. Сега взимат заеми. а кога и кaк ще ги връщат.

  8. milan
    #4

    За всички западни компании,специалисти и бивши политици,които инвестират в путинова Русия и след пенсионирането си,отиват на работа при Путин за тлъсти заплати,кървавата баня в Сирия и по света,в които участва Русия,моралът е на последно място.

  9. Bлaдo
    #3

    ето им толька хочется... ... А рУсия вече фалира и "икономиката" й вегетира в имитационен режим от отвъдното. ... колкото до "дългосрочния потенциал на руския пазар" - това означава СЛЕД падането на путлеровия режим и след дисциплинирането на Сибирската джамахирия ;-)

  10. Емил Станоев
    #2

    Странно !! няма го оня гном Мони да обясни как Русия ще фалира до няколко дни !!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.