Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Горанов е против държавата да купува активите на ЧЕЗ

Основният вариант е правителството да придобие фирмата на Гинка Върбакова

11 коментара
Владислав Горанов

Финансовият министър Владислав Горанов е против държавата да купува активите на ЧЕЗ в България, но ще се съобрази с общото решение на правителството. Това стана ясно от негово изявление в неделя пред бТВ.

"Продължавам да смятам, че няма нужда от подобна сделка (държавата да купува активите на ЧЕЗ в България, б. р.), но сме готови да влезем и в подобна сделка, ако това ще гарантира спокойствието на битовите абонати", заяви Горанов по повод скандала около сделката за ЧЕЗ и последното решение държавата да се намеси в нея.

Финансовият министър обаче даде ясно да се разбере, че ще се подчини на общото решение.

"Това е мярка, без която може да се мине, защото държавата има достатъчно контролни механизми, но ще се подчиня на общото решение", каза Горанов.

Владислав Горанов: Абсурдно е, но опозицията предизвика истерия

Финансовият министър призна, че има противоречие между принципната позиция на ГЕРБ и на премиера Бойко Борисов, че държавата е лош собственик, и решението държавата да откупува обратно електроразпределителното дружество. Още повече че именно през ГЕРБ през 2012 г. раздържави през борсата 33% от ЕРП-ата.

"Виждате колко е абсурдно, но дебатът се проведе по начин, по който се изискваше от страна на правителството да покажем цялата си решителност, че снабдяването на хората с електричество не е подложено под никакъв риск", посочи Горанов.

Именно със смута, който е създаден сред хората, че могат да имат проблеми с тока или някой да им надписва сметките, финансовият министър обясни преобръщането в позицията на кабинета, който първо твърдеше, че сделката не го касае.

"Истерията, която се налага от опозицията, ме кара да мисля, че една партия от опозицията разполага с информация, която не е известна на правителството. Високият тон говори, че има някой разсърден и некласиран от чехите", коментира Горанов.

Правителството ще плати постигнатата вече цена

Финансовият министър подчерта, че собственикът на "Инерком” Гинка Върбакова не отива в Чехия да преговаря от името на държавата, а целта ѝ е да поиска от чехите отново да отворят договора, за да може държавата да се намеси. Чешката компания ЧЕЗ може да се съгласи, но може и да откаже, посочи Горанов.

По думите му, ако все пак се стигне до положително решение от страна на чехите, държавата може директно да влезе в сделката, като купи компанията на Гинка Върбакова "Инерком” или част от нея. Другият вариант е да започне директни преговори с ЧЕЗ, ако дружеството се съгласи на това.

По отношение на цената на сделката – 320 млн. евро, за която разузнаването твърди, че е силно надценена, Горанов обясни, че цената на активите за държавата ще е тази, която двете страни вече са постигнали, ако не се стигне до нови преговори.

Владислав Горанов напомни, че ЧЕЗ води арбитражно дело срещу българската държава за десетки милиони и в тази връзка преговорите между компанията и българската държава ще са трудни.

БСП дава сделката на прокуратурата

Междувременно, критиките към сделката от страна на левицата продължиха и в неделя.

"Някой купува една трета от преносната мрежа на България, което е въпрос на национална сигурност, някой ще контролира през сметките за ток живота на 3 млн. българи, а няма много информация кой е този, кой финансира сделката, как ще се връщат тези пари и дали няма да се връщат през увеличение на сметките за ток", заяви в интервю за БНТ лидерът на БСП Корнелия Нинова.

"Държавата е лош стопанин, но когато се управлява от мафията. Когато се управлява от държавници, не е лош стопанин", подчерта тя. Нинова попита как може във Франция, Белгия, Унгария услугата, която ЧЕЗ предоставя, да е държавна, да се управлява добре и да печели. Тя подчерта, че дори в Европа тенденцията е да се връща държавното участие в ключови сектори.

Лидерът на левицата заяви, че тази седмица цялата сделка ще бъде дадена на прокуратурата. "Това е част от прегледа на прехода. Не може в държавата ни постоянно да се случват грабежи и несигурност и никой да не носи отговорност", подчерта тя.

Според нея проблемът е заровен в миналото при продажбата на 33% остатъчен дял на ЕРП-ата. "Първата продажба е по времето на правителството на Сакскобургготски през 2004 г. на 67%. В договора пише, че се запазват 33%, за да може държавата да участва в управителните органи, вземането на решения. Задължават купувача ЧЕЗ тогава да информира за всяко действие държавата и всяка година да дава отчети", обясни Нинова. По нейните думи има забрана да се продава на офшорни компании, а сега имаме кредити от такива компании. "Има и редица други ограничения, които гарантират държавния интерес. Когато 33% са били все още държавни, държавата е получава дивидент – 40-45 млн. лв. годишно. С продажбата на тези 33% от Бойко Борисов анулира всички тези условия", обясни Нинова.

"Ако някой се е съмнявал дали ГЕРБ стоят зад Гинка Върбакова, след комисията в парламента разбраха истината. Тя произнесе политическа реч, в която нападна председателя на опозиционната партия и президента на държавата. Тази реч е написана и повтаря пресконференция на ГЕРБ от преди три дни", каза още Нинова.

Според председателя на БСП скандалът ще се разраства по международна линия. "Чешкият премиер обвини българския в лъжа. Когато си председател на Съвета на ЕС, това е голям проблем за Борисов. Премиерът и правителството ни изложиха пред Европа и поставиха международен проблем. Поставиха държавата на колене пред едно лице и волята ѝ какво ще реши за нейния договор", коментира Нинова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #11
  2. boriana
    #10

    От този момент мислете за Гинка като за най-големият бизнесмен в България. И внимавайте. Та е в ръцете на ГЕРБ, а мнението на Горанов е по правилно от това на Борисов, по политически изгодно на ГЕРБ. Дали пък ЦвЦв не му го е подсказал. Не че на ГЕРб парите в партийната каса не са милиони. Но друго си е да държиш човекът който държи 2 милиона избиратели. Да не дразним Гинка, пардон г-жа Върбакова. Днес е притеснена и малко комична с ламето си, но утре е бизнесгигант. Тогава ще видим как ще я наричате Гинка от Пазарджик.

  3. Десен бесен
    #9

    В корумпирана и завладяна държава като България не трябва да има нищо държавно освен плажовете, горите и питейната вода. Ние не сме Швеция!

  4. Доналд Дък
    #8

    Държавата не е в състояние да направи една инвентаризация на действащите активи на ЧЕЗ и да установи реалната им стойност. Чехите, естествено са завишили мощността на инсталираните мощности с милиони киловати. На удобната Гинка те продават анблок някаква неопределена материална собственост и касиерските си функции. Но накрая регулатора определя каква е стойността на потреблението. Именно затова е абсолютно прав Горанов.

  5. lindentown
    #7

    Това беше цялата идея и цялата схема - няколко човека да делнат няколко десетки милиона евро.

    1. ЧЕЗ е притиснат от години от българските "регулаторни" и "контролни" органи и им писсна да се заминават простотии. Накрая услужливо им намериха купувач (никому неизвестна фирма от Пзарджик), и то на цена която е с поне 60-70 млн. евро над пазарната. Естествено е, че ще е съгласят.
    2. Случва се предварително очакваният скандал. Държавата "срамежливо" предлага да изкупи 34%, което звучи добре и национално

  6. ARROGANT
    #6

    ГЕРБоухите павиани почнаха с лъжливите финтове. Един след друг си подават лъжливи пасове докато скрият съвсем топката на опозицията. Този ГЕРБоушко е един от разпределителите.

  7. lisavv
    #5

    Интересно ще стане, когато България се нареди до двете офшорни компании, до руската Сбербанк.

  8. GreatWhite
    #4

    Този път Горанов е прав - купувайки част или цялата Инерком (защото в настоящия момент дори според Чешкия премиер, ЧЕЗ-България вече е ПРОДАДЕНА)на всички ще стане ясно, че хора от правителството стоят зад далаверата. Лощото само е, че не знам дали е приказвал с Началника преди да даде това изявление - 5 милиона гаранция не са малко пари дори и за милиардери. Да не се окаже той следващия бушон преди главния.

  9. Държавата да купува пощенска кутия, наречена -"фирма н Гинка Върбакова"? ЕНП са крадливи и нагли, но чaк пък толкова! ЧЕЗ разпродават, държавата да влезе в директни преговори с тях. до№2-уж съм сългасен с вас, но Лисабонския договор гарантира слобода на капитала. Сега ниКОЙ не ни пита! Питаха ни на избори. Когато избираха Симеон-приватизатора на ЕРП-тата. И когато избраха Бойко и Трайчо-приватизаторите на миноритарните дялове в ЕРП-тата! Сделка може да има само по законите на страната-собственик! Чехия! Същата, която НЕ продаде своите ЕРП-та! Но купи нашите!

  10. Пеперлиев
    #2

    Не съм съгласен сделки около такива съществени за българските граждани фирми, отнасящи се до тяхното благосъстояние и независимост да се извършват по законите на чужда страна. Такива сделки трябва да се забранят, а българските закони да се доведат до такова съвършенство, щото да не позволяват икономически непригодни собственици на толкова големи за страната ни предприятия. Не може разни неплатежоспособни фирми и граждани да се захващат с нещо, което не е лъжица за тяхната уста. Ми с тези толкова много заеми тази Гинка е икономически закрепостена към заемодателя и той може да си играе с нея както си иска!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.