Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцкият референдум – да гласуваш да не платиш дълговете си

45 коментара

Родината на демокрацията се кани да гласува дали да приеме последната европейска сделка за дълга. От една страна идеята "да гласуваш да не платиш дълговете си" изглежда доста странна. Но пък избирателите имат пълното право да го направят, стига да приемат последиците от вота си.

В книгата си "Златни вериги" Бари Ейхънгрийн твърди, че една от причините за провала на златният стандарт след Първата световна война е, че повечето държави са станали демокрации. Редовни дози непопулярни мерки са били необходими, за да се осигурят стабилни пари. Но това вече е било политически невъзможно, след като работническата класа е получила думата, особено, когато политиците са били притеснени от заплахата от комунистическа революция.

Проблемът на Гърция е, че публичните разходи са по-високи от данъчните приходи, а правителсвото не може да финансира тази разлика на свободния пазар. Тъй че гърците имат четири опции.

1. Да повишат данъците. Населението изглежда е против това, а предложеният неотдавна данък върху имотите се оказа изключително непопулярен. Обикновените хора от атинския автобус може да подкрепят повишаване на данъците на богатите или на компаниите, но едва ли такава стратегия ще бъде прилагана достатъчно решително, а и едва ли тя би събрала достатъчно пари.

2. Орязване на публичните разходи. Държавните служители са против този вариант.

3. Заемане на средства от страните в ЕС. Те са готови да дадат пари, но само при условие, че бъдат приложени още строги мерки за икономии. Това също не се харесва на гърците.

4. Явен фалит. Резултатът от него вероятно ще е още по-болезнени мерки за икономии. Откъсната от финансовите пазари, Гърция ще трябва незабавно да премине към балансиран бюджет. Почти сигурно ще трябва да спасяват банките си, за което ще им трябват много пари. Напускането на еврозоната може да предизвика необходимост да бъде спасяван и корпоративният сектор, който ще се окаже с приходи в (девалвирана) драхма и дългове в евро.

Макар да има риск избирателите да отхвърлят вариант 3, вероятно политиците ще използват страха от вариант 4, за да получат подкрепа от населението. Може да се предположи, че ако зависеше от гърците, те щяха да предпочетат ЕС да им даде пари без да им налага строги условия.

Но германците също трябва да успокояват собствените си избиратели. Уви, демокрацията носи едновременно и предимства, и неудобства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #45

    В България всички ,които са над 30 години трябва да си спомнят какво стана ,когато др.Луканов отказа да плаща през 1990 г.траншовете по външния дълг,натрупан в резултат на некадърното социалистическо 45 годишно управление( всъщност "низ от непрекъснати успехи" ,според социалистическата пропаганда и на Тиквуня Боко от Банкя ).
    И след този виртуозен политически ход на великия социалистически икономист др.Луканов ,се наложи финансовия министър в кабинета на националното спасение на Димитър Попов да

  2. Анонимен
    #44

    Британците и най-вече Англия да плаща дълговете на разгулените ,нахални мързеливци.Англия е била винаги техен патра.он в Европа.

  3. Анонимен
    #43

    жана д'арк Аз мисля, че резултатите от референдума са предизвестени - колкото и византийски да бъде формулиран въпросът, с огромно мнозинство гърците ще отхвърлят мерките за затягане на коланите, той като вече две поколения са свикнали техните колани само да ги разпускат и удължават. Те живеят на принципа: дай ми пари, акъл си имам. Освен това по форумите вече се появиха лозунги от рода на по-добре гладни, отколкото зависими от хуните. Тези черни неблагодарници изпитват презрение към ръката, която им сипва в копанята, смятат европейските нации за недостатъчно развити, за да ги учат как да живеят.

  4. Анонимен
    #42

    До 37 (Voice of Hyperborea) Само да ти напомня, че днешните гърци нямат нищо общо с древните елини и Елада. Така че, гърците са толкова част от древната гръцка цивилизация, колкото и днешните вардарци имат общо с Ал. Македонски и древните македонци. Това е за протокола и за тези, които не познават историята в детайли, а са я изучавали, съгласно марксистко-ленинската историография.

  5. Анонимен
    #41

    Специално на гърците не са им виновни само банкерите - същата далавера в пропорционални размери са имали и "хората в атинския автобус", които са се възползвали от щедрите публични раздатки, то не са пенсии, то не са субсидии и други скрити и нескрити плащания. Не ги обвинявам, че са взимали, но клакьорите тук, които често дуднат срещу частния корпоративно-финансоя сектор (който си е шит отвсякъде, но това не променя фактите в случая), да вземат да се замислят, че в Гърция има лееекинко и един друг момент на лапащия народ.

  6. Анонимен
    #40

    а какво всъщност ще се случи ако Гърция фалира? Мисля, че от Economist не са развили добре сценарий 4. Щото ако настане анархия в Гърция, кой точно ще плаща? А кредиторите към кого ще се обърнат?

  7. Анонимен
    #39

    Иракли Егеев 02-11-11 10:05ч
    "Гордите" и "свободомислещи" гърци не приемат подарък от 100 милиарда евро, опростен дълг,но искат да направят "гръцки подарък",разбира се,срещу още нещо,на Еврозоната и МВФ,с един референдум и едно "ДА.
    Като мои втори братовчеди аз ги разбирам.Парите не са само изядени и изпити,а оше и те са отивали за създаване и подържане на скъпи, флот и армия и други публични проекти.Дългът от 100 милиарда, които са същинските пари, е станал на над 250 милиарда през последното "олимпийско"десетилетие,

  8. Анонимен
    #38

    Учудена съм от къде се появиха във форума толкова много хора с определено левичарски възгледи!В статията съвсем ясно са показани 4-те възможни стъпки.И въобще няма никакъв мегдан за шикалкавене!Това не искам,другото-пак не искам!Е,няма друга възможност!То аз не зная как да охарактеризирам исканията на мнозинството гърци-да продължаваме така,да лъжем,да получаваме по 15 пенсии или заплати.Но те не са изработени!Ето нагледно до къде води разпищолването!Ние хубавичко да си помислим,защото и ние-имам пред вид в България,сме се поразпищолили по отношение харченето на публични средства,но сме във валутен борд и разликата се поема от голямата мизерия.

  9. Siberian mouse
    #37

    Сега е момента Елада да изпълзи от Евроатлантическата кочина, където я набута военната диктатура навремето. Фалитът на Гърция е болка за Европа, а за самата Гърция е възможност да се започне на чисто и да се изгради един нов тип икономика. През 1994 дефолт обяви Мексико, през 1998 – Русия, през 2001 – Аржентина, през 2003 – Уругвай. Тези страни се освободиха от глобалистическата зависимост и сега се радват на висок икономически растеж. Но да му мисли ЕС, защото там проблемите не свършват с Гърция, а нейното излизане от еврозоната ще бъде детонатор на верижна реакция.

  10. Анонимен
    #36

    Гърция е родина на демокрацията и Западът трябва да се съобразява с това!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.