Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Папандреу вкарва в нова криза правителството си и цяла Европа

Шок сред политиците и на европейските пазари

76 коментара

Заявлението на гръцкия министър-председател Георгиос Папандреу, че ще организира референдум по току-що договорения спасителен пакет разлюля европейските лидери и световните пазари. Хазартният ход на Папандреу може да предизвика падане на правителството му, да тласне страната към фалит и допълнително да дестабилизира еврозоната.

Европейските акции и валута се сринаха, европейските лидери бяха втрещени.

Решението на гръцкия премиер предизвика разрив в управляващата му партия ПАСОК, като един депутат напусна, стопявайки и без това крехкото ѝ парламентарно мнозинство, а друг призова за предсрочни избори, каквито иска и опозицията.

"Партията е в огромен хаос", заяви висш неин представител във вторник и добави, че не изключва до края на деня да има още оставки, което ще доведе до предсрочни избори.

Шестима членове на управляващата социалистическа партия, разгневени на премиера, обявиха, че той трябва да отвори път на "политически легитимна" администрация.

Шокирани от решението на Папандреу за референдума, лидерите на Франция и Германия го извикаха на спешна кризисна среща в Кан в сряда, за да настояват за бързо прилагане на новия спасителен план преди срещата на Г-20.

Не само европейските политици, но и самият гръцки финансов министър бе изненадан от изявлението на Папандреу пред депутати от ПАСОК в понеделник вечерта, че ще подложи на референдум новия спасителен план за Гърция.

Трудно е да се види за какво е този референдум. Искаме ли да бъдем спасени или не? Това е въпросът, коментира, шведският външен министър Карл Билд.

В съвместно изявление на френския президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел се казва, че двете страни са решени да гарантират, заедно с европейските партньори, "пълното прилагане в най-скоро време на решенията", приети на срещата на върха на ЕС миналата седмица, които "днес са важни повече от всякога".

Жан-Клод Юнкер, председател на финансовите министри на еврозоната, не изключи банкрут на Гърция. Той заяви, че гръцкият премиер е взел решението за референдума без да го обсъди с европейските си колеги.

Запитан дали, ако гърците се изкажат против спасителния план, това означава банкрут на страната, Юнкер отговори: "Не мога да изключа, че това ще се случи, но зависи как точно ще е формулиран въпросът и за какво точно ще гласува гръцкият народ".

Така изходът от дълговата криза в еврозоната остава крайно неопределен, пише "Уолстрийт джърнал".

Международната рейтингова агенция "Фитч" заяви, че референдум по вече съгласуваната програма за помощ на Гърция е заплаха за стабилността на страната и еврозоната като цяло. Ако референдумът доведе до отмяна на програмата на ЕС и МВФ, "ще се повиши рискът от принудителен и хаотичен фалит" и "потенциално излизане на страната от еврозоната", се казва в съобщение на агенцията от вторник.

Правителството очаква референдумът да се проведе през януари.

Според някои представители на гръцкото правителството един негативен изход от референдума може да доведе до изтласкване на Гърция от еврозоната.

Драматичната новина, съобщена от Папандреу късно в понеделник в реч пред депутатите, предизвика вълна от негативни реакции в Европа.

Европейските политици смятат, че Атина се опитва да се отметне от споразумението по спасяването ѝ, договорено миналата седмица не толкова от тревоги за съдбата на Гърция, а от възможните съсипващи последици за европейския валутен съюз, отбелязва Ройтерс.

Висш германски депутат смята, че еврозоната трябва да откаже животоспасяващия пакет за Гърция, като я остави да банкрутира.

Други са изумени от крайно неочакваното решение на Папандреу да постави на карта плана за 130 милиарда евро помощ, съчетан с отписване на половината от огромния гръцки дълг. Гърците обаче са гневни заради цената, която трябва да платят – още по-големи икономии.

Последните социологически проучвания сочат, че мнозинството от гърците са негативно настроени към спасителния пакет.

Еврозоната да обмисли оттегляне на финансовия пакет

Изглежда ми така, сякаш някой се опитва да се отметне от това, което беше договорено, това е странно, коментира Райнер Брюерле, председател на групата на Партията на свободните демократи в парламента, които са коалиционен партньор на Меркел.

Според него е нужно да се направи подготовката за евентуален държавен фалит на Гърция, ако тя не изпълни ангажиментите, а следващият въпрос е накъде да бъдат насочени парите, предназначени за страната.

"Премиерът прие спасителния пакет, от който се облагодетелства страната му. Други държави правят значителни жертви от десетилетия заради лошо управление и слаби лидерски качества в Гърция, взети бяха погрешни решения и страната се насочи сама към кризата", допълни Брюдерле.

Хората в Германия също реагират с раздразнение, но на целия европейски пакет, предаде Ройтерс, като цитира берлинчанин, който казва: "Всичко, което разбирам е, че гърците ни създават проблеми. Ще сме по-добре без еврото".

Гръцкият референдум ще е вот за членството на страната в еврозоната

Ситуацията е толкова обтегната, че това ще бъде всъщност вот за членството на Гърция в еврозоната, коментира финландският министър по европейските въпроси Александър Стуб.

Финландският министър допълни, че Гърция се е ангажирала с решението на срещата на високо равнище. "Гърция се ангажира с новата програма, която включва структурни реформи. И изведнъж, ако те гласуват против тези реформи, ще се получи, че Гърция е страната, която нарушава споразумението", каза Стуб.

Той допълни, че няма да бъдат отпускани помощи, ако Гърция се откаже от изискваните реформи.

Гръцкият финансов министър Венизелос също предупреди гражданите, че залогът е членството в еврозоната.

ЕК не е официално информирана

Европейската комисия съобщи, че не е била официално информирана от гръцкото правителство за плановете му да организира референдум. "Гърците не са ни информирали официално (за референдума) и това ни възпира официално" (да коментираме случая), заяви говорителка на ЕК. "Докато не получим писма или нещо подобно от гръцкия премиер, не може да се очаква да реагираме", допълни тя.

Лидерите на еврозоната се споразумяха миналата седмица да отпуснат на Атина втори финансов пакет и издействаха от частните кредитори да се намали с 50 процента дълга на Гърция към тях.

Европейските фондови борси увеличиха загубите си

Финансовите пазари, окуражени миналата седмица след договарянето на новия спасителен план за Гърция, сега реагираха негативно на бомбата, хвърлена от Папандреу. Играчите панически се насочват към по-сигурни инвестиции, което понижи акциите и наказа еврото.

Европейските фондови борси увеличиха загубите си във вторник на фона на най-силните разпродажби за последните шест седмици.

Малко преди обед FTSEurofirts 300, който следи котировките на най-ликвидните европейски дружества, спадна с 2.8 процента до 968,30 пункта, като най-големите загуби претърпяха френските банки Сосиете женерал (Societe Generale) - минус 12 процента и Креди агрикол (Credit Agricole) - минус 11 процента.

Индексът Euro STOXX 50, който е най-добрият барометър за напрежението на фондовия пазар в Европа, известен като VSTOXX, скочи с 20 процента, достигайки седмичен максимум.

Водещият индекс на Атинската фондова борса се понижи при откриването с 6,3 процента спрямо стойността си на закриване вчера. Котировките на банковите дружества, които се бяха възстановили в известна степен след едно изключително бурно лято и сътресенията от началото на есента, дърпат силно надолу пазара.

На валутните пазари еврото понижи стойността си спрямо американския долар и японската йена с повече от процент.

Голям рисков облог за гръцкия премиер

Изявлението на Георгиос Папандреу на практика дава на гръцкия народ правото да наложи вето върху финализираната миналата седмица от европейските лидери мащабна сделка за еврото, пише британският в.

"Таймс". Евентуалното "не” може да означава пресрочване на платежите по дълга на страната, хаос на пазарите в размер по-голям от срива на "Лемън Брадърс” и вероятно напускане на еврозоната от Гърция, отбелязва изданието.

Агенция Блумбърг предвещава, че "маньовърът на Папандреу рискува да тласне Гърция към фалит, ако гласоподавателите отхвърлят споразумението за европейския пакет".

Папандреу предприе внезапен ход, който разтърси Гърция, но с него той излага на риск политическото си бъдеще, посочва в. "Ню Йорк таймс".

Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" смята, че все още са неясни последствията от евентуален негативен вот. Вестникът се доверява на банкови среди, които прогнозират, че евентуално поражение на

Папандреу ще предизвика разколебаване в усилията за извършване на реформи в страната.

Папандреу: Имаме доверие на гражданите

"Имаме доверие на гражданите, вярваме на преценката им и на решението им", заяви Папандреу пред парламентарната група на управляващите социалисти.

Вицепремиерът и финансов министър Евангелос Венизелос поясни,  че референдумът ще бъде свикан вероятно след януари и по-конкретно след като бъдат уточнени детайлите по новия пакет европейска помощ за Гърция. Той припомни, че споразумението ще бъде финализирано в края на декември, а размяната на гръцки държавни облигации ще започне да се реализира от януари 2012 г.

Народът е този, който трябва да отговори с "да" и "не" на ратификационния закон във връзка с новия пакет финансова помощ, каза Венизелос. Той отхвърли вероятността за предсрочни избори, но подчерта, че ако предложението на правителството бъде отхвърлено на референдума, "Гърция трябва да се насочи към други решения" и добави, че "избори рано или късно ще има".

Същевременно премиерът Папандреу внесе  в парламента предложение за вот на доверие към неговия кабинет заради одобрения от Брюксел нов пакет европейска финансова помощ.  Дебатите по вота ще започнат в сряда и ще приключат в петък с поименно гласуване, съобщи радио Атина.

Опозицията в Гърция обаче настоява за избори. Лидерът на партията Нова демокрация Андонис Самарас е поискал среща с президента на страната Каролос Папуляс, която ще се състои във вторник. Гръцките консерватори смятат, че само изборите и предоговаряне на икономическата политика са решението в тази безизходна ситуация, до която е доведена страната. За избори настояват и лидерите на останалите парламентарно представени партии.

"Папандреу залага оставането на Гърция в Европа на ези-тура"

Според гръцките медии правителството върви по опънато въже и обстановката в партията ПАСОК наподобява бомба с часовников механизъм, която всеки момент може да експлодира. Огласените от финансовото министерство статистически данни показват, че бюджетният дефицит на Гързия от януари до септември е скочил до над 19 милиарда и 100 милиона. евро, а безработицата през юли е достигнала 17.6 на сто.

Миналата седмица в цяла Гърция имаше протестни прояви срещу политиката на бюджетни икономии на социалистическото правителство. Управляващите вече имат мнозинство от само трима депутати в парламента, а рейтингът им рязко спадна заради политиката на бюджетни съкращения, която вероятно ще задържи страната в рецесия за четвърта поредна година през 2012 г.

Според допитване близо 60 процента от гърците възприемат като отрицателно или по-скоро отрицателно постигнатото на срещата на върха на ЕС споразумение за нов пакет от заеми, възлизащи на 130 милиарда евро. Споразумението предвижда и частните кредитори на Гърция да опростят 50 процента от задълженията ѝ, или около 100 милиарда евро. В замяна на помощта еврозоната поставя условия за строги икономически реформи в Гърция.

Изявлението на Папандреу за референдума изглежда изненада много от депутатите, отбелязва Асошиейтед прес. Премиерът не посочи нито дата, нито други подробности за общонародното допитване, което ще е първото в Гърция от 1974 г., когато бе отменена монархията.

"Папандреу хвърли бомбата пред парламентарната група на неговата партия ПАСОК", пише гръцкият в. "Етнос" и коментира, че решението му е с висок риск и че е предизвикало истински трус на политическата сцена.

В. "Та неа" цитира лидера на Лявата коалиция СИРИЗА Алексис Ципрас, който определил решението на Папандреу за референдум и вот на доверире като опит да печели време.

Ръководителят на Народния православен сбор ЛАОС Георгиос Карадзаферис нарече "авантюристична политиката" на кабинета Папандреу и го призова "да се осмели" да поиска тайно гласуване за вота на доверие.

Бившият министър-председател-консеравтор Константинос Мицотакис нарекъл "груба грешка" искането за референдум, определяйки го като "акт на крайна безотговорност и

лудост".

Представител на партията Нова демокрация заявил, че "Папандреу е хвърлил като монета във въздуха за ези-тура оставането на Гърция в Европа".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

76 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #76
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #75
  3. Анонимен
    #74

    Иракли Егеев 02-11-11 10:05ч "Гордите" и "свободомислещи" гърци не приемат подарък от 100 милиарда евро, опростен дълг,но искат да направят "гръцки подарък",разбира се,срещу още нещо,на Еврозоната и МВФ,с един референдум и едно "ДА. Като мои втори братовчеди аз ги разбирам.Парите не са само изядени и изпити,а са отивали още и за създаване и подържане на скъпи флот и армия и други публични проекти.Дългът от 100 милиарда същински е станал на над 250 милиарда през последното "олимпийско"десетилетие от несвоевременно икономисване и рефинансиране.Процентчетата, и яденето, и пиенето около публичните сделки - с мед да ги намажеш,защото са малка част от сумата.

  4. Анонимен
    #73

    Абе големи малоумници имало по Европата..., а и по света... Значи те са решили да спасяват гърците, без да питат гърците, дали искат да бъдат спасени! Браво, бе! А ако гърците НЕ ИСКАТ тяхното спасяване? Ако гърците искат да "фалира държавата", какво следва? Връщат се към драхмата, излизат от еврозоната и разчитат на приходи, които си изработят! Който дал, дал, ще пие една студена вода, кредиторите след 20 г. пак ще забравят и това упражнение пак могат да повторят след 30 г. например...

  5. Анонимен
    #72

    Ответния ход е ясен - никакво плащане на 8 милиарда транш, преди референдума,а референдума, преди Деня на благодарносттав САЩ,който уж няма нищо общо със създадената бъркотия.Все пак кому е изгоднолюлеещо се евро.Трябва саркозистично да бъдат попитани гърците, и политици, и народ какво искат повече и от кого очакват още.

  6. Анонимен
    #71

    Референдумът е добър ход спроед мен , както за гърците , така и за самия Папандреу.Хитро прехвърляне на отговорност.Ако могат да изкопчат още нещо в детайлите , все ще им е плюс.Аз съм сигурен , че резултата ще е "Не", ама на гръцки(т.е. Да).Това ще даде възможност на правителството да правят каквото искат , а Папандреу ни лук ял ,ни лук мирисал - т.е. вие си го избрахте.Един референдум ще си го нагласят , нищо че гърците много скачат и протестират.

  7. perdah
    #70

    Все ми се струва, че Папандреу хвърля кьорфишеци. Доколкото съм чувал гръцката конституция разрешава референдум по фискални въпроси, ако изобщо го разрешава, само при решение на парламента с мнозинство 3/5. Май Папандреу играе византийски номера и плаши Запада за по-големи отстъпки.

  8. Анонимен
    #69

    До 65,смешен си!Ходил ли си в Гърция?Те на на два храста казват гора,природата им се състои от камъни,пясък и 3 храста заобиколени от море!Икономика НУЛЕВА,всичко се внася,защото кой луд би инвестирал в държава,в която местното население иска 100 евро на ден за да работи(аз за 8 години в Гърция не видях изпотен грук),работят по 4,5 часа,ако се наложи да поработят повечко искат майка си и баща си...ОБЧИНИТЕ ИМ РАБОТЯТ ПО 4 часа НА ДЕН!!!ЕМИ НЯМА КАК ДА НЕ ФАЛИРА ТАЗИ ДЪРЖАВА!Не може ти да разчиташ

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #68
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #67

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.