Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хората на Мозер против ограничаване на президентските правомощия

0 коментара

Против шест от общо 24-те предложения на СДС за промяна на конституцията се обяви днес БЗНС-НС.

Премахването на имунитета на депутатите, запазването на депутатския статут на министрите, отмяната на правото на президента да е върховен главнокомандващ и в мирно време, както и отмяната на правото му да назначава служебно правителство и възможността всеки гражданин да има право да сезира Конституционния съд са точките, които коалиционния партньор на СДС оспори.

“Ако парламентаристите останат без имунитет, това ще даде възможност за съдебен произвол от страна на управляващите срещу народните представители от опозицията. Има достатъчно случаи за това в нашата история”, изтъкнаха хората на Мозер и припомниха процесът срещу Александър Стамболийски. Според тях предложението министрите да остават и народни представители щяло да доведе до недопустимо смесване на законодателната с изпълнителната власт. Отделно шефовете на ведомства били прекомерно заети с работата си като министри, за да се занимават и с парламентарна дейност.

Земеделците се противопоставиха и срещу излизането на прокуратурата и следствието от съдебната власт. Те предлагат обаче статутът на главния прокурор да се приравни с този на председателите на върховни съдилища. Досега БЗНС – НС не се е срещало със СДС за промените в Конституцията.

Ако всеки гражданин получи възможността да сезира Конституционния съд, това ще доведе до затрупване на институцията с жалби и КС няма да може да осъществява функциите си, смятат още земеделците. От БЗНС-НС се противопоставиха на идеята държавният глава да бъде главнокомандващ само по време на война с мотива, че това щяло да доведе до опасно засилване на властта на правителството върху войската. “От друга страна, той няма необходимата компетентност да ръководи армията”, твърдят още депутатите на Мозер.

БЗНС-НС подкрепя безусловно идеята правителството да разрешава преминаването и престоя на съюзнически войски на територията на страната, имунитетът на магистратите да бъде ограничен само до действията им в съда, както и предложението да се въведе мандатност за висшите магистрати, областните съвети да бъдат избирани пряко от народа и да определят местните данъци и такси, както и създаването на институцията “обществен защитник”. Според тях това били и най-наложителните изменения. За тях трябвало да се потърси широко съгласие още в рамките на 39-тото Народно събрание. За останалите обаче дискусията може да продължи и в рамките на следващ парламент.

Категорично сме против предложения, които биха довели до свикване на Велико народно събрание, защото това ще доведе до блокиране на текущия законодателен процес най-малко с година и ще попречи на присъединяването ни в ЕС, заявиха хората на Мозер.

Земеделците предложиха допълнителна промяна в Конституцията - премахване на забраната за чужденци да купуват земя в България. За жители на страни-членки от Европейския съюз тя трябвало да отпадне от момента на приемането на страната в ЕС, а за други граждани – 7 години по-късно. Те настояват и да се обсъди възможността за пряк избор на окръжните прокурори, председателите на окръжни съдилища и началниците на РДВР-та.

Приравняване на статута на българските граждани с жителите на страните-членки на Европейския съюз, пресичане на всяка форма на дискриминация, въвеждане на двуинстанционно производство за някои категории граждански и наказателни дела, ограничаване на решенията на прокуратурата със съдебен ефект, както и на абсолютната несменяемост на магистратите в разумни рамки и премахване на институцията вицепрезидент са другите предложения за промяна в основния закон, за които съществува съгласие между коалиционните партньори.

Частично БЗНС-НС приемали и идеята за намаляване на броя на народните представители. При определянето на новият брой обаче трябвало да се вземе предвид работата им в пленарна зала и комисиите, както и необходимостта парламентаристите да могат да посещават избирателите си.

В конституцията може да се определи само вида на избирателната система, смятат земеделците. Механизмът за нейното действие и избирателните райони обаче нямали траен характер и трябвало да залегнат в избирателен кодекс, който да бъде приеман и изменян с квалифицирано мнозинство от две трети, за да се блокира от зависимостта му от управляващите. Приемаме, че трябва да има нова процедура за разпускане на парламента, но категорично възразяваме срещу премахването на служебното правителство, казаха още от БЗНС-НС. Те са съгласни и с идеята за независима местна власт чрез разпределението на част от преките данъци за нея, но настояват да се предвиди и възможността за гарантиране на субсидии, достатъчни за издръжка на малките общини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.