Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И прокуратурата не откри полицейско насилие срещу журналиста Димитър Кенаров

Буден гражданин писал на разследващите, за да се възмути и да разкаже, че арестуваният е провокатор

25 коментара
Димитър Кенаров. Снимка: бТВ

Софийската градска прокураутра е отказала да образува дело за упражнено полицейско насили срещу журналиста Димитър Кенаров, съобщиха от Асоциацията на европейските журналисти у нас. Кенаров бе арестуван по време на антиправителствен протест на 2 срещу 3 септември миналата година. На кадрите от задържането му се вижда как вика, че е журналист, докато полицаи го влачат от президентството към сградата на парламента на бул. "Дондуков". След ареста той е със синини и наранявания по лицето и тялото и твърди, че е ритан в главата и бит от униформените. Нараняванията му са констатирани и от лекар. Нито полицията, нито прокуратурата обаче откриват някакви нарушения.

Анонимни

В постановлението за отказ от разследване, подписано от прокурор Юлиян Лефтеров, се посочва, че служителите, арестували Кенаров, не са установени, въпреки че са извършени "всички възможни действия". Полицаите не са имали лични идентификационни номера, но не били ясно дали не са ги изгубили.

Прокурорът посочва още, че журналистът е отказал да изпълни полицейско разпореждане, докато е снимал протеста, поради което използването на сила и ареста му са били оправдани.

Самият Кенаров разказва, че след като полицията настъпил към простестиращите той е бил притиснат към стената на президентството. Няколко служители са се насочили директно към него. Той е обявил, че е журналист. Освен това е носел каска с надпис "Press". Въпреки това е извлечен, хвърлен на земята, притискан и ритан преди да бъде отведен в 5 РПУ в столицата. В постановлението обаче се посочва, е на кадрите се виждал човек с оранжева каска без надпис на нея.

Прокуратурата обаче приема, че не е възможно да има полицейско насилие, тъй като много хора на площада снимали и нямало как това да остане анонимно.

Будният гражданин Петров

В отказа за разследване се цитира и мейл от гражданин на име Петър Иванов Петров от София. В него той се възмущавал от твърденията, че полицаи са упражнили насилие срещу Кенаров. Гражданинът твърди, че журналистът бил провокатор, скачал срещу полицаите и нямал отличителни знаци. Петров е дал обяснения, че е станал свидетел на ареста и чул Кенаров да вика, че има журналистическа карта, но той не видял отличителни знаци на медия.

Дали Петров съществува няма как да се разбере от прокурорското постановление, посочват от асоциацията. Но напомнят, че на площада е имало десетки други журналисти, които не са били разпитани.

"Повече от притеснително е заключението на прокуратурата, че докато снима събитието на първа линия Кенаров на практика е отказал да изпълни полицейско разпореждане и при това положение използването на сила и задържането му са били оправдани. Подобно тълкуване на закона от страна на прокуратурата на практика означава, че никой журналист никога не може да бъде на първа линия и да заснема масови събития, защото полицията ще бъде в пълното си право да използва сила срещу него и да го задържи", пишат от АЕЖ.

За ареста на Кенаров не е изготвена заповед, той не е запознат с правата му на задържан, нито му е извършен обиск. Това не се приема за престъпление от прокуратурата, защото нямало данни да е умишлено.

рокуратурата не установява как са се появили травмите по тялото на Кенаров, а само, че е възможно това да е станало в резултат на "приложената физическа сила от полицейските служители за сломяване на съпротивата на Кенаров по време на придвижването му до мястото, на което са му били поставени белезници", но няма данни това да е било "неправомерно и противоправно". В края на постановлението прокурор Лефтеров записва, че не може да се установи какво се е случило с камерата на Кенаров, тъй като той не бил предоставил "документи за вещта", пишат още от АЕЖ.

"Репортери без граници": Ужасени сме, това е като по Оруел

Ужасени сме от отказа на офиса на българския главен прокурор Иван Гешев да се разследва полицейския побой. Това се казва в позицията на "Репортери без граници" по случая. Според международната организация българските власти трябва да проведат ново независимо и прозрачно разследване.

"Осъждаме отказа на софийската полиция да преразгледа произволния и насилствен арест на този журналист и абсурдния и антиутопичен разказ по случая, използван от българските власти. Той е достоен за Джордж Оруел", каза Павол Салай, ръководител на бюрото на "Репортери без граници" за ЕС и Балканите.

"Изглежда, че българските власти не желаят да осъдят полицейското насилие", допълва той I настоява българските власти да гарантират, че не толерират подобно поведение спрямо журналисти, отразяващи демонстрации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ainalani Moanakiwa
    #25

    "Будният гражданин Петров" звучи като герой от виц за социализма.

  2. Will Amorosian
    #24

    Мутрата не познава друг метод на управление освен силовия. Доката Тиквун е на власт България ще носи репутацията на полицейска държава.

  3. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #23
  4. mediaman
    #22

    Благодарим ти, Партийо любима, че осигуряваш ни любов и право, с Прокуратура "тука нема, тука има" и демократура, и еванье здраво.

  5. bez_ime
    #21
    Отговор на коментар #15

    Гербаджиите по какво се различавате от путинистите?

  6. bez_ime
    #20

    Така е в милиционерските държави...

  7. ефрейтора
    #19
    Отговор на коментар #16

    Ти да видиш ! В летописите ще пише ...\" На 4 , того,некои отвън отнесоха кочана . И от една страна беше плач ,че не са вътре , а от друга страна беше радост , че ги е споходил . И много митковци ходеха из страната , като показваха белезите по телесата си , и плачеха силно ,че са несправедливо отхвърлени активни борци , и проклинаха Главния прокурор . А хората им се смееха , и само некои телевизии откликваха на скърбите им . Голем писък беше... "

  8. .text
    #18
    Отговор на коментар #17

    БЕЗКОНТРОЛНИЯТ и БЕЗОТЧЕТЕН главен прокурор... Какво бихме могли да очакваме?

  9. Bлaдo
    #17

    главният ни прукурор също е милиционер от милиционерското у-ще. Е как да очакваме такава прокуратура да открие нещо нередно при нЕкви други милиционери... ;-))

  10. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.