Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имат ли право бежанците на съчувствие?

4 коментара
Имат ли право бежанците на съчувствие?

Влязохме в ЕС с надеждата, че най-после бъдещето ни няма да се решава от нашите политици – наследници на комунизма и родени от травмите на прехода. Или поне не само от тях, а в общност с устойчиво демократично минало.

Вместо това, тази седмица Станишев, Сакскуборготски и Борисов по покана на първия решиха, че именно те трябва да обсъдят бъдещето на ЕС.

Новината сякаш завъртя стрелките на часовника на обратно. Има такива модели в магазините за майтапчийски сувенири.

Разправията между Елена Йончева и Валери Симеонов за оградата от неръждавейка по границата засили тягостното усещане за връзка: национална сигурност – обществени поръчки и патриотизъм – келепир.

Тече частично преразпределение на благата – социалистите на свой ред се опитват да извлекат политическа полза от оградата, като обвинят националистите в корупция при строежа ѝ.

Едва ли е важно кой крив, кой прав, а и в случая прави май няма. Важното е, че напълно се забрави трагедията с деветимата бежанци, загинали в катастрофа край Пазарджик само преди дни. Изпариха се и последните прояви на съчувствие към тях, ако въобще го е имало.

Политиците ни, колкото и да се карат помежду си, излъчват едно единствено общо послание по въпроса: не бежанците са заплашените, а те са заплаха за нас. Нека обаче само за миг да си представим какъв живот трябва да са имали тези хора, за да са готови да го поверят на алчни каналджии и да се наблъскат в разпадащ се микробус без прозорци, шофиран неизвестно от кого, неизвестно накъде.

Националните интереси не са над всичко, над тях е интересът към човека. И от негова гледна точка националните граници не са нищо повече от политическа измислица, да не говорим за оградите по тях.

Коментарът на доц. Г. Лозанов е от авторското му предаване „Необичайните заподозрени“ по телевизия Bulgaria ON AIR.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Да издигне човека над парите е било непосилно за българите от Освобождението до наши дни. "Човек звучи гордо" само на интелектуалците. В много отношения безчовечността я има между нас самите ежедневно. Криминалната хроника онагледява казаното от мен. Когато не вярваш в нищо и произхождаш от общество на атеисти, няма как да усвоиш тези духовни добродетели, които наистина да те извисят до човещината, до онзи хуманизъм, за който толкова много се говори.

  2. #2 Извинявай, но не съм сигурен, кого имаш точно в предвид: Местните туземци или бежанците !? Кои по-точно не искат демокрация ??

  3. Десен бесен
    #2

    Разбира се, че имат право на съчувствие, както и зрителите имат това право заради силата на звука на рекламите, които ти Жорка обеща да промениш. Темата е прекалено сложна за да се гледа само от либерална гледна точка. Трябва да се отчита огромния демографски бум в Африка и Азия, както и цивилизационните, културни, и религиозни разлики. Възможността на социалните системи на Запад да поемат всички тези хора. И най-вече съзнанието, че интеграцията е двустранен процес. Питаха веднъж командващия войските на НАТО в Афганистан какво е разбрал от опита си до този момент. Той отговори, че е разбрал едно - не може да се даде демокрация на хора, които не искат демокрация.

  4. the_axel
    #1

    За съжаление, посланието на политиците се поддържа и от голяма част от българското общество.Сякаш това не е онова общество , което защити живота на българските евреи и с което всички се гордеем!Това ми прилича на състезание по риболов , на което нашенеца се е класирал на последно масто, но претендира - помните ли лани каква риба хванах !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.