Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвестиционният план "";Доган"" опря до държавата

0 коментара

И след срещата на управляващата коалиция в Хисаря в събота и неделя, митичната инвестиционна програма на Ахмед Доган отново не придоби реални очертания. Но съвсем реално се очерта намерението на ДПС да използва държавния бюджет, за да увеличи финансирането за регионите със свои гласоподаватели.

През пролетта лично ДПС-лидерът съобщи, че движението разработва мащабна инвестиционна програма и посочи есента като периода на конкретиката. Днес, на Петков ден, в който според народния календар есента отстъпва място на зимата, все още не е ясно за какво става дума.

В Хисаря отново се въртяха само митични цифри - 1 млрд.долара, 300 млн.долара, пускани от някой член на движението и опровергавани от друг. Никаква яснота какви са тези пари, откъде ще дойдат и най-важното - за какво ще се вложат. Единствено Арсо Манов от ДПС, зам.шеф на парламентарната бюджетна комисия, спомена за алтернативно земеделие в тютюнопроизводителните райони - програма, разработвана от земеделското министерство. И отново намекна за идеята тютюнът да се замени с билки.

На сбирката в Хисаря обаче Доган съвсем конкретно си поиска повече държавни субсидии за регионите с етнически турци по две линии. Първата е увеличаване на средствата им за капиталови разходи, в които се включват и поддръжката и изграждането на инфраструктура - пътища, водопроводи, канализация. Втората е промяна в критериите, по които ще се определят общините с действаща нулева ставка на данък печалба, с която управляващите се надяват да увеличат интереса на частните инвеститори в тези райони. Недоволството на ДПС от предложената засега система показва, че част от общините с етнически турци явно остават извън нулевата ставка.

Лидерът на ДПС лансира още една идея, свързана с инвестиционния климат в страната. И тя е да се създаде отделна държавна структура, която да подготвя инвестиционни проекти, за изпълнението на които да се привличат чужди капитали. По думите на Доган, по света имало достатъчно свободни капитали, но държавата трябвало да им предложи конкретни проекти с оглед на икономическите си приоритети.

Доколкото държавата и в момента подготвя инвестиционни проекти, макар и в рамките на отделни министерства, явно онези от тях, които правителството отсява като приоритетни, не са приоритетни и за Доган. Затова целта е да се създаде нова структура, в която участието и влиянието на ДПС да бъде доста по-активно от сегашното и да надхвърли сферата на земеделието и програма САПАРД на ЕС. Само в този вариант искането би имало смисъл при положение, че в момента се оформя новата структура във връзка с по-качественото усвояване на парите от предприсъединителните ЕС-фондове. Според вече приетото от кабинета обаче, координацията на усвояването на парите по ФАР и ИСПА се съсредоточава в ръцете на Милен Велчев.

Всъщност, вместо да конкретизира създадените от самия него очаквания за "инвестиционен бум" отвън, в Хисаря Доган поиска повече държавни субсидии и по-агресивна държавна инвестиционна политика, като индиректно насочи шамарите си към икономическия вицепремиер Николай Василев. Лидерът на ДПС с нищо не открехна завесата над обещанията си как ще привлече пари отвън, а се опита да прехвърли поетия доброволно от него ангажимент на държавата.

Една от причините за поредния маньовър на Доган може би е, че досега той просто не е успял да договори никакви пари. Още повече, че единственото му конкретно намерение, свързано с амнистията на капитали, засега среща твърд отпор от страна на младия икономически тим на кабинета.

Едва ли някой таи илюзия, че който и да е чужд инвеститор ще налее средства в България или в определен регион от страната само заради симпатията си към черните очи на Сокола. За да се случи това, в България трябва да има не само обща добра бизнес среда, но и съответният инвеститор да се примами с печеливш бизнес проект / ако той сам вече не се е сетил за него/.

Последният доклад на Еврокомисията показа, че макар да се подобрява, бизнес средата у нас, тя все още не е конкурентна с наличието на тежък бюрократичен режим, многобройните лицензии и разрешителни, трудно влизане на пазара и още по-мъчително излизане, ниско ефективна администрация и тромава съдебна система.

А идеята на Доган за нова държавна структура, която да предлага примамливи проекти, показва, че просто ДПС няма капацитета да направи онова, което неговият лидер обеща.

Явно и титулованият като най-опитния български политик на прехода падна в капана на очакванията на своя електорат. През пролетта, когато сривът в доверието към управляващите бе изключително видим, Доган се нуждаеше от ефектен ход. Той трябваше да отдели себе си и движението като коалиционно управляващ партньор от общата тенденция надолу. Тогава лидерът на ДПС обеща бъдещата инвестиционна програма.

Днес, за да не се превърнат митичните 1000 дни в същия извор на песимизъм, както 800-те дни за почитателите на Симеон, Доган просто прехвърля обещанията си върху държавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.