Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвестицията в жилища у нас става зависима от продажната им цена

17 коментара
Инвестицията в жилища у нас става зависима от продажната им цена

Възвръщаемостта на инвестицията в жилища в България става все по-силно зависима от промените в продажната цена и възможността да се спечели от продажбата на имота, отколкото от доходността при отдаване под наем. Това констатират от "Индъстри Уоч" (IndustryWatch) в доклада си за развитието на пазара на жилища в страната през първите три месеца на 2008 година.

Средните наеми на най-търсените жилища в столицата — двустайните апартаменти, са нараснали с около 4 на сто от декември 2007 г. до март тази година. Увеличението при тристайните в престижните райони е около 6.4%, сочи проучването. Продажните цени на жилищата обаче нарастват с по-бърз темп, което увеличи сроковете за изплащане на инвестицията за тези жилища на база цена/наем от 188 на 234 месеца.

До този момент кредитната криза в САЩ оказва слабо въздействие на пазара на имоти в България, но в по-дългосрочен план сътресенията в американската икономика ще окажат своето негативно влияние и върху него, считат от консултантската компания. Според данните ѝ, делът на жилищното строителство на база нови разрешения, издадени през четвъртото тримесечие на 2007 година, се свива до около 54 на сто от общия дял на издадените строителни разрешителни. Забавя се и ръстът на жилищното кредитиране.

От "Индъстри Уоч" прогнозираха, че чуждите инвестиции в недвижимите имоти ще забавят растежа си. Без отчитане на риска от голям външен шок, водещ до значителен изходящ капиталов поток от България -т.е. масови разпродажби, прогнозата е за средногодишен ръст на цените от 13-14% за следващите 5 години.

Очаква се "обедняване" на местните инвеститори в акции, което ще доведе по-слабо търсене от тяхна страна на имоти, стоки и услуги. Преоценката на риска и промяната на предпочитанията на външните инвеститори вероятно ще доведе до свиване на портфейлните инвестиции и задържане на ниски цени на българските публични компании, се казва в доклада.

Настоящият курс на паричната политика в САЩ води по-скоро до отлагане на кризисните събития във времето, коментират от "Индъстри Уоч".

Лихвеният процент на САЩ беше намален няколко пъти, с общо 125 базисни пункта, в опит да се спрат рецесивните процеси в икономиката. Новите монетарни действия обаче не спомагат за оздравително елиминиране на нерентабилните инвестиции, а дори напротив – стимулират акумулиране на допълнителна "нерационална" задлъжнялост, твърди се в доклада.

Според консултантите, пазарът на имоти ще бъде пряко засегнат основно в сегментите на големите проекти, които се финансират от институционални инвеститори и на ваканционните имоти. Затрудненият достъп до финансиране, както и промяната в очакванита за бъдещето на глобалния пазар на имоти вече ограничиха търсенето на имоти в курортите от купувачи от Великобритания и Ирландия.

От своя страна, свиването на продажбите в тези сегменти ще доведе до намалено търсене на земя. Това ще ограничи трансфера на капитал към местни лица – продавачи на парцели - които са сред основните "двигатели” на търсенето на градски жилища.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bg
    #18

    kakto mnogonescha v bg.taka i zenite sa novite i starite apartm.sa mnogo visoki e da ne govorim sa katschestvoto na stroejite nolevo nikoga na bih si kupil novo jilische i to mejdu 2000 i 3000 uer.na kv.m.v germania garzia a i dr.eu strani e mogo po eftino zjala kascha v germanija mojasch da kupisch sa 100,000 eur.i to katschestveno stroena

  2. Петкан
    #17

    тази къща за 100 000 евро в Германия, заинтригува ме

  3. Нерон Велики
    #16

    Купувай народе, че не останаха! 15% растеж в следващите 5 години! Какво още чакаш че не купуваш!

  4. Deutschmann
    #15

    Investicii na tesi ceni v BG sa besmissleni i porotheni na saguba !!!Kupuvaite na bescenica v Germaniya, wish naprimer v Internet:www.karhausend.de Obekt.Nr. 61 cyal hotel palno obsaveden sa 78.000 Euro i.t.n.Tam e istinata ! Skoro i v BG shte sapotshne rasprodashbata na bescennica !!Spasyavai se koi kak moshe , do kato ne e kassno !

  5. Купувач
    #14

    В Германия цените на недвижимите имоти са едни от най-ниските.Германия единствена от европейските страни с развита икономика пропусна големия ценови бум на жилищата през 2007-ма година. Според брокерските къщи можеш да купиш триетажна къща в Саксония за 13 000 евро. В източната част на Берлин широк център - можеш да броиш по 1300 евро на кв.метър в реновиран блок. Или пък в Мюнхен - средно по 3600 евро за кв.метър

  6. Гого
    #13

    За съжаление към Германия ще има винаги желаещи да се изместят, а в БГ като трупаш жилища с цел бъдеща продажба - на кого всъщност се надяваш? Ние като народ не се множим - напротив. Е, увеличават се циганите, но те не са най- платежоспособната част от народа, нали? Да се върнат българите заминали по света в последните 10-15 години? Абсурд! От умрял писмо да чакаш! Във всички случаи ако си осигурен с жилище е по-добре да си купиш нещо извън БГ. Отново се отчита увеличаване на емиграцията...Просто ми е чудно това трупане тук....

  7. Philip
    #12

    нищо от това, което се случва в България. По-скоро на пръв поглед е чудно, защото е добре завоалирано, но ако човек разполага с достатъчно информация и навърже нещата, картинката става доста ясна. Първи факт - от две седмици насам със заповед на БНБ, която по никакъв начин не е стигнала до широката общественост, е забранено на всички банки да отпускат левови кредити или ако отпускат такива, то в договора непременно трябва да има клауза за превалутиране към евро. Ако си позволим да анализираме тази

  8. Philip
    #11

    Естествено големия губещ от тази игра отново ще бъде тъпия и плиткоумен български народ. Кризата в Америка и особено причините за кризата са недостижими за "ганьовския" интелект. Само като една интересна вметка - в Америка е много по-скъпо да наемеш жилище - месечната вноска за наем е по-висока от месечната вноска за погасяване на кредит, но защо е така кухите комунистически отломки (голяма част от тъполюдието) ще разберат прекалено късно - когато стане факт и в България. Сега техните "другари" по

  9. сведущ
    #10

    Германия е една отдавна построена страна. У нас план Маршал няма кой да направи, за да възстанови разгрома от комунизма. Над един милион жилища у нас, строени през соца, както и много стар сграден фонд, не отговарят и на най-елементарните изисквания за безопасност, да не говорим за качество и комфорт. Прилагането на недопустими операции при строежа на панелките като заварки на свръзките на металната конструкция, които с времето корозират фатално, води до все по-голям риск в най-скоро време да станем

  10. Deutschmann
    #9

    Cenite v Germaniya i pasarat tam e nya isgodniyat.Kupich 77 qm shilishte s garash v periferiyata na Frankfurt sa 30.000 !! Euro predi dve godini i go prodadoch vtshera sa 60.000.- vse pak pod 1,000 Euro na qm.metar. Kade tova katshestvo i takiva ceni v BG ?? Vishte v: www.KArhausen.de shilishta na bescennica.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.