Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историци: Коректният термин е "османско владичество"

Учени от БАН уточниха, че "съжителство" и "робство" описват отделни аспекти, а "присъствие" никога не е ползван от български историк

21 коментара
Историци: Коректният термин е "османско владичество"

Използването на историята по манипулативен начин, на което за жалост ставаме свидетели не за първи път, възмущава. И то не само защото така се неглижират достиженията на академичното знание, но и защото историята се превръща в инструмент за прокарване на изкуствени разделения в българското общество, които с нищо не допринасят нито за националното самочувствие, нито за изграждането на модерната българска идентичност. Това се казва в отворено писмо на историци, изпратено до Министерството на образованието и Комисията по образовани в Народното събрание по повод публичния дебат относно това какъв термин да се употребява в учебното съдържание по история на България за шести клас за определяне на периода, в който българите са били поданици на Османската империя.

”Както всяка друга наука, така и историята използва своя специфична терминология, чрез която дефинира и анализира своите ”обекти” – събитията, личностите и процесите в миналото. Днес това легитимно право на историята да бъде наука се изземва с удивителна лекота. От нея се изисква по-скоро да бъде слугиня на политиката, а не и равноправна научна дисциплина и учебен предмет, който култивира способности за аналитично мислене”, се посочва в писмото.

Коректният термин е ”османско владичество”

”От десетилетия насам в българската историческа наука се е наложило становището, че терминът, който най-адекватно описва статута на българите и взаимоотношенията им с властта през епохата, когато те са били поданици на Османската империя, е ”османско владичество”. В рамките на този термин най-добре могат да бъдат обяснени както съдбата на българите през първите векове след османското завоевание, така и последвалите промени в положението им и опитите им за политическо самоопределение в периода на реформите в османската държава и по време на Българското възраждане”, посочват историците. Терминът ”османско владичество”или равностойните му и почти синонимни варианти ”османска власт/управление/господство” е и международно утвърденият научен термин за обозначаване на режима, при който са живели всички подвластни на Османската империя народи. Тази терминология е приета и в историографиите на съседните ни балкански страни.

Съжителството е само един аспект от социалната и културна история

Терминът ”съжителство”, така както той е използван от изследователите, а вероятно и от авторите на учебната програма за шести клас, засяга само един аспект от социалната и културна история на различните конфесионални и етнически групи, населявали нашите земи през различните исторически епохи. През периода на османското владичество българи и турци, евреи, роми и арменци, християни и мюсюлмани, православни и католици, сунити и алевити и пр. нерядко са живеели редом – най-вече в градовете, но понякога и по селата.

В рамките на всекидневния си живот те често е трябвало да споделят общи отговорности и грижи, да разработват механизми за съвместни действия или за решаване на възникнали помежду им проблеми. Общуването помежду им в много голяма степен се предполагало и дори налагало от функционирането на самите османски институции – икономически, административни, военни и др. Всичко това неизбежно е довело както до взаимни влияния и културен обмен между отделните групи,така и до конфликти и негативни стереотипи за ”другия”.

Така или иначе ”съжителството“ – и с позитивните, и с негативните си измерения – е неразривна част от нашата обща история и тя няма как да бъде заобиколена и премълчана. ”Съжителството” е емпиричен факт, а не оценъчно понятие. То обаче представлява само един елемент от пъстрата мозайка на живота по време на османското владичество. Следователно, терминът ”съжителство” не може да замени термина ”владичество” и на никой сериозен изследовател досега не е хрумвало да го налага като алтернатива.

За робството

Институцията на робството в Османската империя (става въпрос за т.нар. домашни роби, набирани по пътя на военнопленичеството, търговията и пр.) има специфики, които също не позволяват чрез този термин да бъде описан статутът на всички или поне на по-голямата част от българските и другите балкански поданици на султана. Поради това съвременната наука предпочита да не го използва, когато говори за положението на българите в рамките на османската социална и политическа система.

Като се изключи вълната от заробвания по време на османското завоевание, българското население в империята никога не е имало робски статут. Българите били данъкоплатци и се ползвали от право на собственост, наследяване, придвижване и пр. – все права, от които робът по презумпция бил лишен.

Действително, в османската държава е имало и една друга емблематична група роби – еничарите, част от които с български произход. Те имали статуса на лични роби на султана и поради тази причина именно от техните среди се рекрутирала управленската номенклатура на империята. С тези трудно контролируеми дори от централната власт „роби на султана” в никакъв случай не бихме могли да отъждествим огромната маса от подвластното население на империята, включително и българите.

Изразът "турско робство”, създаден от идеолозите на българското национално движение през 19. век, е част от инструментариума за мобилизиране на българите в борбата им за политическо самоопределение и еманципация от османска власт. Поради значимостта и ключовото място, което заема Възраждането в националния разказ, това емоционално определение се подема веднага след Освобождението от литературата, използва се като определящ за османския период термин в много от първите български исторически публикации и се запазва в учебниците по българска история чак до края на 70-те години на 20. век. Като всяка наука обаче, и историята е претъпяла развитие от средата на 19. век до сега. Задълбочавайки познанията си, тя е прецезирала категорийния си апарат и е достигнала до извода, че изразът ”турско робство“ е терминологично непригоден да опише положението на българите в Османската империя.

Разбира се, фактът, че този израз се е вкоренил в паметта на няколко поколения българи, няма как да бъде пренебрегнат. Ако присъства в обучението по българска история обаче, съвременното осмисляне на ”турското робство“ може да бъде основа за дебат, който да предостави на учениците терен за формиране на аналитични способности и усвояване на методите на критичния анализ.

Терминът ”присъствие” никога не е ползват от български историк

Широкообсъжданият през последните 25 години термин ”османско присъствие“ никога не е бил използван нито от български историк, нито в учебниците по българска история за различните учебни степени – с изключение на случаите, в които се е налагало да се обяснява защо чрез този изфабрикуван незнайно от кого и с каква цел термин не може да бъде обозначен османският режим на Балканите.

Отвореното писмо е подписано от:

Проф. дин Надя Данова – Институт по Балканистика и център по тракология, БАН
Проф. дфн Николай Аретов – Институт за литература, БАН
Доц. д-р Светлана Иванова – Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски”
Доц. д-р Олга Тодорова – Институт за исторически изследвания, БАН
Доц. д-р Стефка Първева – Институт за исторически изследвания, БАН
Доц. д-р Росица Градева – Институт по Балканистика и център по тракология, БАН и АУБ
Доц. д-р Пламен Божинов – Институт за исторически изследвания, БАН
Кета Мирчева – историк на свободна практика

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #21

    Ако 500-те години под турски ботуш са ТУРСКО "РОБСТВО", годините под рушняшки ботуш, когато "горещо желаехме" да ставаме 16-та республика даже, как трябва да се наричат - СЪВЕТСКО ИЛИ РУШНЯШКО РОБСТВО?! И да не смеят тук да ми опонират разни майкопродавци-рубладжии - нека само направят съпоставка между броя на жертвите, по време на турците(500год.), когато не е имало никакви концлагери, и броя на жертвите, по време на рушняците(45год.), когато многото концлагери са били пълни с ХИЛЯДИ ИСТИНСКИ РОБИ!!!

  2. Борис
    #20

    Иван Вазов е написал романа "Под игото", а не "Под робството", "Под присъствието", "Под владичеството" ... А Вазов, все пак, е съвременник на залеза на турското иго в България. И едно време, когато българската образователна система не беше още русифицирана толкова, изразът за означаване на това време от българската история, поне в училищата бе "турско иго" и нищо друго.

  3. blue velvet
    #19

    Гражданино за тока, каква е твоята цел? Фашизъм? Обичаш само да мразиш ли? Какво общо има написаното от теб с робството. Робите не ги убиват защото са ценна собственност на някого. А тази статия е съчинена. Този американец въобще не е посещавал местата, а е слушал и плащал на уж очевитци да му обясняват и всички само за парите се се втурнали да обясняват и разкрасяват най умело и писателят си е добавил своето. Измислена е защото:
    1. Турците на посягат на жена (освен ако не е негова,както и при нас).

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #18
  5. И какво от това
    #17

    американец, но не от Америка за България-Познайте как се казва-„...Изведнъж дръпнахме юздите с възклицание на ужас, точно пред нас се издигаше грамада от черепи, смесени с кости от всички части на човешкото тяло, скелети почти цели, дрехи, човешка коса и изгнило месо, заразяваща миризма се разнасяше наоколо.

    Всички скелети бяха облечени само с женски ризи, Те всички бяха жени и момичета. Преброих над сто черепа, без да включвам скритите под другите кости на страхотната грамада. Всички черепи бяха

  6. перо
    #16

    http://ivo.bg/

  7. ddemi
    #15

    Как се нарича съжителството на малките зелени човечета с украинците в окупираните територии на Украйна? Турската окупация на България е продължила 500 години, но тогава и войните са продължавали 100 години. Съветската окупация на България след ВСВ продължи 45 години. Вижда се, че Русия е 10 пъти по-демократична от османска Турция - 10 пъти по-кратка окупация. В Турция е имало еничари, в братския Съветски Съюз - Архипелаг Гулаг. Има географски и исторически различия, но става дума за едно и също - окупация, т.е. насилствено завладяване на територии.

  8. перо
    #14
  9. перо
    #13
  10. анита хегерланд
    #12

    Слава Богу българският фолклор не са го писали историците!!!

    "В най-тежките години на робството българите се съпротивляват упорито както срещу НАСИЛСТВЕНАТА ИСЛЯМИЗАЦИЯ, така и срещу най-страшното й проявление - КРЪВНИЯ ДАНЪК, който отнема завинаги децата от техните родители, ОБЕЗКЪРВЯВА БЪЛГАРСКИЯ ЕТНОС КАТО ЦЯЛО В ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА НЯКОЛКО ВЕКА. Често момчетата бивали укривани или осакатявани, за да бъдат съхранени. Затова българите често се преселват... Понякога се предоставя случай българите да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.