Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Емоцията около “робството“ е параван на незнанието на масата, останала под робството на клишетата

21 коментара
Емоцията около “робството“ е параван на незнанието на масата, останала под робството на клишетата

Да идва заветната дата 3 март, че да мирясаме. Пак да се озъбим на поробителя и да се поклоним пред освободителя; да потвърдим националните си комплекси и, изтощени от емоция, да продължим да се примиряваме с липсата на справедливост и с пладнешкия грабеж на "Лукойл"...

Да, имало е робство, особено през XV в., но и по-късно- през XIX в. са съществували ферми за "производство" на черни роби и нелегални робски пазари, на които са продавали и отвлечени българи. Въпреки това българският селянин е бил много по-свободен и заможен от робите в плантациите на американския юг или многобройното закрепостено руско селячество.

Да, имало е съжителство, има го и днес, на християни и мюсюлмани. Векове наред Иван и Хасан, Анна и Айше живеят, работят и се веселят заедно и в това няма нищо лошо. Напротив, прави ни толерантни хора в не особено толерантния към другия, към различния съвременен свят.

Да, имало е присъствие на друга религия, на други етноси, обичаи и порядки, което е навредило на високата ни, но е обогатило масовата ни култура. То продължава в началото на ХХI в. чрез популярните турски сериали и турски ресторанти, срещу които никак не роптаем.

За политическата история на българите обаче е важно, че в продължение на близо пет века (в някои региони и повече) по нашите земи се е разпореждала чужда власт, която със силата на оръжието, но и със закони, е налагала и поддържала господството на небългарски и неевропейски институции, порядки и воля.За разлика от балканските си съседи, героично сме търпяли османската система с оправданието, че се намираме в "чрево адово" (Вазов).

В опита си да пробудят своя народ и да привлекат вниманието на Великите сили нашите възрожденци са инструментализирали понятието "робство", което са превърнали в емоционален етикет на столетията чуждо владичество.

Пренесена в наши дни, емоцията е параван на незнанието и простотията на масата, останала под робството на клишетата. Последните пък - отлична среда на пропагандни внушения и хибридна война, дори в областта на научната терминология.

Нека престанем да се оглеждаме в изкривеното огледало на националната история. Величието на всяко поколение не е в делата на предците му, а в неговите собствени постижения. Споровете за миналото, като този за нелекия период на османското господство, не помагат нито за едното, нито за другото. Те отклоняват вниманието и задълбочават разделението - не нам, а имени твоему.

*Препечатваме статус на Борис Стоянов, главен асистент в катедра "Нова и съвременна история" на Софийския университет, публикуван във Фейсбук по темата за новите учебни планове, в които някои видяха опити за пренаписване на историята.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борето от София
    #21
  2. Е-мил
    #20

    Изтощени от емоция и национални комплекси форумци, късно е да коментираме. Боко си изплете кошницата, РБ си изплете кошницата, а кунева разплете не една кошница (блокове на АЕЦ, корупция по небостъргачите, престъпност), ще разплете (разпилее) и тази задно с зашеметявашото европейско (пък и от нашия бюджет) финансиране.

  3. Константинов
    #19

    Аз пък напоследък си приписвам заслугата за това, че два пъти сме спасявали евреите в нашите земи - веднъж по време на Холокоста и веднъж, когато Османската ни империя ги приютява след гоненията срещу тях в Испания. И те ли са били роби в Империята? В рода ми има обесен комита, има заклан по време на Руско-турската война 1877-1878 г., но роби никога не е имало, винаги са били хора със собственост и гарантирана сфера на права - и стопански, и особено верски. Нещо, което аз до преди 1989 г. нямах.

  4. Milenca
    #18
  5. Milenca
    #17

    Господин Стоянов, благодаря ви за хубавата статия! Прочетох я с удоволствие!

  6. Pankov
    #16

    За какво "съжителство" би могло да става въпрос в Османската държава, която е била управлявана от Шериата. Известно е какъв статут предоставя Шериата на немюсюлманите - статут на добитък. Било ли е защитено и гарантирано правото им на живот? Каква "собственост" са имали в държава, в която султанът е собственик на всичко? Какво да кажем за кръвния данък? Да прочетем "Житие и страдание на грешния Софроний"...

  7. анита хегерланд
    #15

    "Робството е известно от дълбока древност, но се проявява в различни форми при различните цивилизации. Такава е съдбата на някои завладяни и поробени народи. РОБСТВОТО СЕ СЧИТА ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ СРЕЩУ ЧОВЕЧЕСТВОТО в множество съвременни международни договори. Българската дума роб означава: роб, крепостен селянин, подчинен, слуга." Щом робството е безправие, подчиненост, зависимост в българското национално самосъзнание, какво пречи да остане понятието "роб" в учебниците по история?

  8. BLM
    #14
  9. Калико Джо
    #13

    Ако руските мужици от 17 до 19 век имаха такова робство като нашето сега Русия щеше да е една много по-развита страна. Не искам да оправдавам Османската империя която е била доста упадъчна, но нас не ни побеждават толкова в битка колкото ние сами се предаваме. Прочетете за битката край Варна - кои се сражават за Християнския лагер и кои за Османския. И защшо през тези 500 години почти няма национални или дори религиозни въстания. И тези хайдути на които толкова се радваме са просто възхвалени разбойници които са си гледали личния интерес. Това са факти, а останалота топурдия са емоции свързани с скритото ни чувство за малоценност.

  10. BLM
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.