Италия се класира на осминафиналите с късен гол срещу Швеция

"Тре кронур" втори мач не отправи точен удар в противниковата врата

Голмайсторът Едер. Снимка: УЕФА

Италия стана вторият отбор след домакините от Франция, който си гарантира участие в осминафиналите от Евро 2016 благодарение на късен гол на натурализирания бразилец Едер за минимален успех над Швеция. Играчите на "тре кронур" пък не успяха да отправят точен удар втори мач поред, след като в първия си двубой срещу Ейре стигнаха до равенството 1:1 след автогол на ирландците.

Така Италия събра 6 точки от два мача след победата с 2:0 в първата си среща от турнира срещу Белгия и това ѝ гарантира първото място в група "Е" още преди изиграването на последните мачове. Швеция пък остана с 1 точка, като ще се надява евентуален успех в последния ѝ мач срещу Белгия да бъде достатъчен за класиране в елиминационната фаза.

Двата тима изиграха предпазливо първо полувреме, като нито футболистите на Италия, нито тези на Швеция предприемаха рискове. Отбраните на двата отбора действаха солидно, като единственият точен удар в рамките на вратата през първите 45 минути бе на сметката на "скуадра адзура".

Въпреки това, отборът на Швеция бе по-активният през първата част и владееше топката в по големи периоди от срещата. Териториалното предимство на "тре кронур" обаче не доведе до желания резултат, като Златан Ибрахимович и компания не успяха да затруднят сериозно Джанлуиджи Буфон.

Слабата игра на Италия в предни позиции дори накара селекционера на тима Антонио Конте да прати Симоне Дзадза да загрява още преди почивката. Единственият точен удар в рамките на вратата дойде още в 10-ата минута, когато Флоренци пробва късмета си, но изстрелът му бе блокиран от бранител на Швеция и допълнително улесни Андреас Исаксон. Опасностите пред вратата на Буфон се изразяваха предимно в центрирания от корнер, след които обаче отбраната на италианците действаше безупречно.

Включването на Дзадза през втората част за Италия даде желания резултат и "скуадра адзура" стана по-активна в нападение. Шведите пък се отчетоха с фрапантен пропуск на Ибрахимович в 72-ата минута, но за негово успокоение бе маркирана засада.

В 81-ата минута Марко Пароло нацели горната греда над Исаксон след изстрел с глава. Халфът на Лацио засече много добре центриране на Джакерини, но нямаше шанс да прати топката в мрежата. Италия все пак стигна до попадение в 88-ата минута чрез Едер, който получи топката от Дзадза, проби през центъра на защитата на Швеция, минавайки двама и с отлично изпълнение не остави шансове на Исаксон за 1:0.