Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изгонването на чужденци няма да се обжалва пред съда

0 коментара

Чуждите граждани, експулсирани от България, няма да могат да обжалват заповедите по съдебен път. Това заяви министърът на вътрешните работи Георги Петканов в отговор на въпрос на mediapool.bg, след като на днешното си заседание правителството прие промени в закона за чужденците. Сред тях няма изричен текст, който да предвижда съдебен контрол по отношение на актовете за изгонване на чужди граждани.

Според действащите закони заповедите за експулсирането на чужди граждани се издават от директора на Национална служба "Сигурност" и се отнасят за лица, застрашаващи националната сигурност. Тези актове могат да се обжалват пред министъра на вътрешните работи.

С подобни заповеди през август 2000 г. бяха изгонени Чорни и Ершов. От началото на мандата на НДСВ вътрешното министерство на два пъти отхвърля молби на двамата бизнесмени за отмяна на заповедта на тогавашния шеф на контраразузнаването ген. Атанас Атанасов.

След парламентарните избори миналата година, първи представителите на ДПС поставиха въпроса за възможността заповедите за изгонване да се обжалват по съдебен път. Стигна се дотам, че през август т.г. лидерът на движението Ахмед Доган постави остро въпроса за връщането на руските бизнесмени. Чрез интервю той поиска от коалиционния си партньор НДСВ да преосмисли решението на контраразузнаването. Доган определи изгонването на Чорни и Ершов като политическа поръчка от страна на СДС и заяви, че нямало достатъчно доказателства, че двамата са заплаха за националната сигурност.

В края на миналата година МВР-шефът и правосъдният министър Антон Станков в качеството си на юристи също изразиха становище, че съдът би трябвало да е решаваща инстанция при изгонването на чужденци от страната. Но след това двамата не повдигнаха повече публично този казус.

Аз окончателно не съм се отказал, но не съм и бил привърженик на такава теза, каза днес министър Петканов в отговор на уточняващ въпрос на medaipool.bg. Той припомни, че един път в публичното пространство като юрист е изразил вярата си и уважението си в съдебния контрол. Привърженик съм на съдебния контрол и трябва да се обмисли дали и в този случай не е възможно установяването на съдебен контрол, уточни МВР-шефът. Той посочи, че въпросът е много деликатен и припомни, че във Върховния административен и Конституционния съд е имало дела, свързани с Чорни и Ершов.

По думите на вътрешния министър сега нямало специална директива на ЕС, която да задължава страните да установят съдебен контрол и в този смисъл България не нарушава принципите на европейското право. Според Петканов практиката в европейските страни, в това число и членки на ЕС е много различна - в някои изобщо не е допустимо, а в други е предвидено съдебно обжалване на една или две инстанции. Режимът е толкова различен, че човек се чуди кое е най-доброто, коментира министърът и добави, че по тази причина не е поставил този казус за обсъждане. В отговор на друг въпрос той заяви, че няма опасност България да бъде съдена по подобни казуси в Страсбург за ограничаване на човешките права.

За чужденците, за които има заповед да бъдат изведени от България, ще се създават специални домове към Национална служба “Полиция” за временно настаняване, предвиждат приетите промени в закона за чужденците.

Предвижда се МВР да поддържа регистър за дългосрочно пребиваващите в страната ни чужди граждани. Данните от регистъра ще се ползват от министерството на външните работи при издаването на визи, когато за даден гражданин има влязла в сила забрана за влизане в страната. Социалното министерство също ще ползва информацията от регистъра в случаите, когато ще издава разрешителни за работа.

Издаването на виза за чужденци във всички случаи ще се отказва при влязло в сила наказателно постановление за наложена глоба по този закон, която не е платена. Целта е подобряване на работата по пресичането на незаконната миграция. Чужденци с дълг за над 5 хил. лв. към български юридически или физически лица, няма да могат да напускат страната. Дългът трябва да бъде установен със съдебен акт и да не е обезпечен.

Бъдещият закон дава възможност да се правят проверки дали бракът между българин и чужденец не е фиктивен. Те ще стават по сигнал или служебно чрез интервюта, чрез изявления на засегнати трети лица и по документи.

Всички превозвачи ще са длъжни да проверяват редовността на документите на своите клиенти независимо дали са българи или чужденци. За българите ще се проверява и наличието на виза за съответната страна, до която пътуват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.