Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изискванията към България продължат и след влизането й в НАТО

0 коментара

"Сенатът се съгласява с ратификацията на Протоколите на Северноатлантическия Договор от 1949 за приемането на България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения". Това гласи първото изречение от проекторезолюцията, която предстои на бъде гласувана на 8 май в американския Конгрес и с която САЩ дава съгласието си тези държави да станат членки на Алианса.

В документа пише още, че независимо от колапса на комунизма в по-голямата част от Европа и независимо от разпадането на Съветския съюз, САЩ и техните съюзници от НАТО все още са изправени пред заплахи за тяхната стабилност и териториална цялост.

Текст от проекторезолюцията гласи, че всяко нападение срещу някоя от изброените седем държави или пък тяхната дестабилизация отвън би застрашило стабилността в Европа и би поставило на изпитание американските национални интереси.

По-нататък в документа вносителите, начело с председателя на външнополитическата комисия Ричард Лугър отчитат, че България, както и останалите шест държави, имат демократични управления и са демонстрирали желание да изпълнят изискванията за членство, поемайки включително и необходимите ангажименти към отбраната на всички страни-членки.

Специален текст в проекторезолюцията отчита солидарността със САЩ на седемте кандидатки от Вилнюската група след терористичните нападения от 11 септември 2001 година. Вносителите изтъкват, че тези страни са се държали и продължават да се държат като де факто съюзници на Алианса и изрично подчертават участието им в мирооопазващите операции на Балканите и в Афганистан. Друг текст от документа пък припомня подкрепата, която седемте, заедно с останалите три държави от Вилнюската група - Хърватия, Македония и Албания, оказаха в усилията за разоръжаването на Ирак.

Проекторезолюцията, която предстои да бъде гласувана, обаче не се ограничава само с признанието на постиженията на седемте страни-кандидатки. В документа се отправят редица препоръки, които ясно показват, че и след като станат членове на Алианса, тези държави ще продължат да бъде обект на наблюдение по няколко възлови за САЩ пункта.

В проекто-резолюцията се казва, че най-късно до 1 януари 2004 г. - 5 месеца преди окончателното подписване на присъединителния протокол, американският президент трябва да представи пред комисиите на Конгреса доклад за напредъка на 7-те страни в областта на опазването на класифицираната информация. Той трябва да съдържа и преценка доколко всяка една от тях отговаря на изискванията на НАТО в сектора на сигурността.

В документа е записано още, че след това, не по-късно от три месеца след датата на приемането на седемте в Алианса, директорът на ЦРУ трябва да предостави доклад за това в каква степен тези държави са изпълнили изискванията за защита на секретната информация и дали мерките, които те предприемат в разузнавателната област, са адекватни с изискванията на НАТО.

В продължение на 3 години след официалното присъединяване на 7-те към НАТО, всяка година до 1 април американският президент ще представя пред комисиите на Конгреса и доклад за мерките на тези държави във военната реформа. В него ще се прави преглед и на финансовото участие на седемте в общия военен бюджет на НАТО, както и на собствените им бюджети за отбрана.

В един от текстовете на документа се казва, че България, заедно с останалите 6 държави, трябва да изработят публични механизми за компенсиране на конфискуваното имущество по времето на Холокоста и комунистическия режим, както и че трябва да учредят специални комисии, които да изследват и да направят обществено достояние ролята на техните правителства и общества по времето на Холокоста и комунистическата ера. "България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения трябва да докажат тяхната готовност за активен диалог с други държави, в това число и със САЩ и неправителствените организации, че са готови да се преборят с миналото си", пише в проекто-резолюцията.

Тези текстове показват, че и след евентуалното приемане на България и останалите шест държави в НАТО, ангажиментите им към съюзниците не свършват. Обратното - тези текстове са демонстрация за работата, която предстои да бъде свършена. И която, поне за България, съвсем не е малко.

* Милен Минчев, Радио Свободна Европа
По проект на Фондация "Отворено общество"

<< назад | начало >>

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.