Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изявление на президента Георги Първанов

0 коментара

Както знаете, снощи българското правителство съобщи, че е получена молба от правителството на САЩ за прелитане през въздушното ни пространство и пребиваване на българска територия на сили на САЩ и многонационалната коалиция, както и за изпращането от България на военна част за ядрена, химическа и биологическа защита в зоната около Ирак.

Правителството обяви също така намерението си да предложи на Народното събрание решение, с което да се удовлетвори това искане.

След като бях информиран за молбата на американската страна и обсъдих въпроса с представители на компетентните служби и експерти, искам да заявя следното:

Първо, досегашната българска позиция за необходимостта от разоръжаване на Ирак и намиране на мирен изход от кризата в рамките на Съвета за сигурност на ООН остава в сила. Отчитам, че времето, предоставено на Ирак за това изтича. Продължавам да смятам, че Ирак трябва да бъде принуден незабавно, безусловно и в пълен обем да изпълни резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и да се разоръжи. Това е предпоставка и за постигането на повече сигурност и стабилност в целия регион. Такава е целта на международната общност и това е основата, върху която, вярвам, ще се постигне единство на позициите в Съвета за сигурност на ООН, в Европейския съюз и в НАТО. С прибързани и крайни действия Република България не трябва да става фактор за подронване авторитета на Съвета за сигурност и за евентуално разцепление на световната антитерористична коалиция. На всеки етап от вземането на национално решение по този въпрос България следва да поддържа активен диалог с Европейския съюз и НАТО.

Второ, България има политическа воля да подкрепи всички необходими мерки на международната общност в случай, че Ирак не направи необходимото за доброволно изпълнение на резолюциите на Съвета за сигурност. В настоящия момент призовавам за повече сдържаност и за това окончателното решение на България да се съобрази с резултатите от заседанието на Съвета за сигурност, насрочено за днес, на което се очаква държавният секретар на САЩ да предостави допълнителна информация по въпроса. В случай, че Съветът за сигурност постанови предприемането на принудителни мерки, предвидени в устава на ООН, България като част от организацията и бъдещ член на НАТО и Европейския съюз трябва да подкрепи такова решение. България не веднъж е доказвала своята способност да допринася към действията на световната коалиция чрез логистична подкрепа, сили за хуманитарни, спасителни, защитни и възстановителни действия.

Трето, при задействане на процедурата за участие на република България в евентуална военна операция вярвам,че българското правителство и Народното събрание ще отчетат максимално българските интереси, настроенията в обществото, последиците за България и отношенията ѝ с традиционните партньори в региона. Смятам за необходимо още по - настойчиво да поставим в преговорите с нашите съюзници въпроса за гарантирането на националната ни сигурност, сигурността на българските граждани и на участващите в спасителни и хуманитарни акции доброволци. Не на последно място, при вземането на решение правителството и Народното събрание трябва строго да се придържат към установената конституционна практика, в това число и за спазване решенията на Конституционния съд.

Четвърто, принудителните действия на международната общност не трябва до доведат до невинни жертви и непоправими разрушения, които да поставят под въпрос бъдещото развитие на Ирак и обстановката в региона. Искам специално да подчертая, че подобно развитие би трябвало да е крайна мярка. Всяка война е тежко изпитание за народите и източник на страдание и жертви. Поради това към този въпрос следва да се подхожда максимално сериозно и отговорно, да не се подценяват рисковете и да не се подвежда българското общество.

В този смисъл възниква въпросът каква би била цената на евентуалната българска подкрепа. Искам ясно да кажа, че тя не може да се измерва с дълга, който няма да върнем лесно нито сега, нито след евентуален военен конфликт. Не смятам дори за морално евентуалното ни участие да се обвързва с това. България не може да очаква преки материални облаги и компенсации. Но България очаква и ще продължи да настоява за гаранции за своята сигурност и за икономическото си развитие, за утвърждаване на своята ясна европейска и евроатлантическа перспектива. Ние от своя страна не трябва да допуснем компрометиране на европейската и евроатлантическата ориентация в очите на мнозинството от хората.

С други думи, нека да имаме поведение на открит, лоялен и честен партньор, който умее да отстоява достойнството си и своите интереси - политически, икономически и военни.

Благодаря ви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.