Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът чака от "Нефтохим" график за преход към неруски петрол

Изготвен е секретен доклад с мерки при спирането на вноса на сорта Уралс

19 коментара
Рафинерията сама трябва да каже кога може да мине на друг петрол, сн. БГНЕС

Правителството очаква до 8 септември "Лукойл Нефтохим" да му представи план-график за възможните кратки срокове за преход он сегашния руски суров петрол към такъв с друг произход. Това обяви премиерът Николай Денков пред журналист в петък по повод предприетите в Министерския съвет обсъждания за предсрочно прекратяване на дадената ни от Брюксел дерогация от забраната за внос на руски суров петрол на територията на Европейския съюз. Изключението важи до 5 декември 2024 г., но депутати от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС внесоха в парламента решение за пресрочното прекратяване на вноса на руски петрол и петролни продукти.

Миналия четвъртък държавата пое управлението на нефтения терминал на бургаската рафинерия и обяви, че работна експертна група на правителството започва да координира поетапния преход на рафинерията в Бургас към преработката на неруски петрол. Тогава бе обявено, че за целта ще се подготви конкретен времеви график.

Явно такъв е бил изискан от "Люкойл Нефтохим" и се чака на 8 септември.

Правителството също така разгледа анализи на различни ведомства и от спецслужбите за ефекта от предсрочното спиране на вноса на руския петрол върху пазара на горивата. Какви са техните изводи, обаче не се съобщава. Сега Денков обяви, че на тяхна база е разработен обобщен секретен доклад, който е внесен в Народното събрание. Премиерът призова народните представители да се запознаят с включените в него мерки и индикативни срокове за изпълнението им.

Междувременно от Центъра за изследване на демокрацията публикуваха свой анализ, според който няма технически проблем "Нефтохим" да работи с 25 от всички 28 световни сорта петрол. Експертите от неправителствената организация разглеждат дори влиянието върху вътрешния пазар при пълно спиране на работата на нефтопреработвателното предприятие и изводът е, че вносът на горива може да покрие без проблем нуждите на пазара. И в двата случая – спиране на руския петрол или затваряне на рафинерията, ще има повишение на цените на горивата с 10-15 стотинки, смятат от центъра.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #19

    Как се казваше главния виновник за приватизацията на Нефтохиим? Иван Йорданов Костов ли беше? От Драгалевци ли беше? Хайде всенародно допитване какво да го правим само за тази негова "управленска постъпка".

  2. т€еритория на Мики Маус
    #18

    Pfizer са тествали само на 23-ма души бустерната си ваксина срещу Ковид, преди да бъде одобрена-купили са ваксина дори за бебета, марионетното правителство броило 140 млн лв

  3. slon
    #17

    От кога бензина ще е 3,80 лв. Да излезем и да изметем тази паплач в парламента и министерски съвет. КОГА?

  4. rusonefil
    #16
    Отговор на коментар #13

    Ще чакаме я, нали това е трикът на умнокрасотата. Хем са против Путин, хем нищо не правят. Точно като с МОЧА. Или с Румен Решетников. Хем гласуваха за него, хем са против него.

  5. rusonefil
    #15
    Отговор на коментар #11

    Това, че не знаеш по-удачна дума е твой проблем. Първо между държавен контрол и национализация разликата е като руската Луна и кацане на Луната. И няма нищо общо с политическата коректност. Второ национализация е грешен термин и не съвпада с тематиката. Одържавяване е това, което имаш предвид. Но то е вредно. Както по принцип, така и в конкретния случай. И не е верно за Италия. Там още търсят инвеститор, респ. самият Лукойл търси купувач. Нищо не са национализирали.

  6. полк. Дрангов
    #14

    Ау Путин ще го духа с асистенти Гадев и Копейкин!

  7. Jack Daniels
    #13

    Ако чакате "Лукойл" да ви даде план ще мине и Второ пришествие и план няма да има за това най-добре им дайте ултиматум. Примерно от 1.11.2023г. минавате на неруски петрол или на 2.11.2023г. - национализация.

  8. anton nikolov
    #12

    Много чакате, Денков ! Досега тези мошеници и скапания им сорт Урал, който продават по 70 долара и не внасят обещания милиард в хазната , трябваше да са изгонени от България. Прави впечатление, че действате на принципа на Тошо Простака - да се снишаваме.

  9. xa_poznai
    #11
    Отговор на коментар #10

    Не знам по-удачна дума от национализиране, може би политкоректното "поемане временно на контрола", разлика няма... Мача вече е игран в Италия.

  10. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #6

    Не е нужно непременно национализиране. Могат да ги принудят да продадат на друг инвеститор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.