Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът одобри новата позиция за АЕЦ “Козлодуй”

0 коментара

Правителството одобри новата позиция за 3 и 4 блок на АЕЦ “Козлодуй” в преговорите с ЕС, представена преди 2 дни от министрите Кунева и Ковачев. Кабинетът ще я представи в Брюксел заедно с цялата допълнителна информация по глава “Енергетика”. Според нея София ще се съгласи под условие с 2006 г. за затваряне на 3 и 4 блок, ако ЕС догодина изпрати мисия на групата по ядрени въпроси, в резултат на която отново да се договарят сроковете за окончателно затваряне на двата реактора.

Министрите не гласуваха изрично условие темата за АЕЦ да получи мандат и от парламента, макар че тази сутрин Милко Ковачев от парламентарната трибуна поиска подкрепата на народните представители за новата позиция на управляващите. Това стана, след като в пленарна зала се явиха министрите на външните работи, на евроинтеграцията и на енергетиката, за да обяснят на депутатите новият подход на кабинета. В коментари след изказванията на министрите, от НДСВ отново защитиха новият подход в преговорите за АЕЦ, а СДС и БСП не промениха категорично отрицателната си позиция.

Искаме да докажем и да проверим, че 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" са безопасни, затова правителството днес ще вземе решение да покани експерти от ЕС за нова проверка на инсталациите, обяви външният министър Паси в началото на заседанието на Народното събрание.

България не се страхува от такива инспекции, проверката означава призната гаранция за годност и сертификат за качество, обясни Паси. Според него целта е да се сложи край на политическите пазарлъци около тази тема.

Дипломат №1 поздрави президента Георги Първанов, че е заел национално-отговорна позиция и е подкрепил идеята като неин съавтор.

Малко по-късно, в отговор президентът отново се разграничи от правителствената позиция, още по-категорично в сравнение с първия си коментар по тази тема вчера. Той категорично отрече всякакво участие във формирането на новата позиция и отново заяви, че не приема записването на 2006 г. като дата за затваряне на реакторите. Първанов нарече това отстъпление от формулираната в предишните месеци и години българска позиция. Според него това сериозно връзва ръцете на българската дипломация и стеснява кръга на ресурсите да се отстоява българската гледна точка по въпроса.

Първанов определи новата позиция не само като компромис, но и като отстъпление под натиска на ЕС.

В пленарната зала енергийният министър Милко Ковачев призова Народното събрание да подкрепи позицията на правителството за съдбата на двата блока и да му даде мандат за преговори. Според него новата позиция е плод на работата на много специалисти в областта на ядрената енергетика.

Ковачев посочи, че резултатите от проверката на МААЕ през юли показват, че техническите проблеми по безопасността на АЕЦ "Козлодуй" са отстранени. Проверката на реакторите от групата по атомните въпроси към Европейския съвет цели този резултат да се превърне в политическа и вътрешна убеденост на партньорите ни от ЕС, допълни енергийният министър.

По-късно в кулоарите на парламента министър Меглена Кунева обясни, че затварянето на глава “Енергетика” е изключително важно, защото страната ни не може да приключи преговорите по финансовите глави, преди да са затворени главите, уреждащи технически изисквания, като тази за енергетиката.

След като тримата министри се изказаха, с гласовете на НДСВ и ДПС парламентът отхвърли искането на БСП премиерът Симеон Сакскобургготски да бъде изслушан от народните представители по темата. Дебати по темата нямаше, всички парламентарни групи с изключение на ДПС чрез изявление заявиха позициите си. От СДС и от БСП настояха, че новата позиция на правителството трябва да се одобри и от парламента. Официално от НДСВ обявиха, че няма парламентарна процедура, която да налага това. Неофициално обаче според тях нямало нищо лошо да бъде проведен дебат. По-късно от СДС обявиха, че ще искат парламентарен дебат за затварянето на двата блока и за причините, наложили промяната на българската позиция.

"Вече се разбра, че т.нар. гаф на министър-председателя преди няколко месеца, когато се съгласи със срока 2006, не е бил никакъв гаф, а предварителна нагласа на българското правителство да извърши национално предателство", заяви в зала депутатът от СДС Димитър Абаджиев. Той допълни, че всеки, участвал в международни разговори, знае, че "когато веднъж отстъпиш и посочиш дата, приемана от Еврокомисията, връщане назад няма".

"Това, което правите тук, е елементарен цирк. Никой не ви е давал мандат да приемате срокове за затварянето на трети и четвърти блок! Каква е тази работна група, която ще доказва безопасността, от кого е оторизирана, кои са стандартите, по които ще се правят проверките - с дребни български тарикатлъци в Европа не може да се влезе!", заяви зам.-шефът на ПГ на левицата Румен Овчаров. Според него в момента българската позиция е изключително силна и трябва принципно да се защитава, защото за първи път има резолюция на Европейския парламент по темата АЕЦ да се преговаря с българското правителство.

"Това е дипломатически пробив - ние спасяваме АЕЦ "Козлодуй, когато говорим за трети и четвърти блок. Дилемата беше или да се запазят блоковете, или България да влезе в ЕС", контрира ги зам.-шефът на ПГ на НДСВ и шеф на енергийната комисия в Народното събрание Веселин Близнаков. Той допълни, че управляващото мнозинство поема политически ангажимент да убеди европейските ни партньори за безопасността на българските атомни реактори.

Малко по-късно пред журналисти външният министър Соломон Паси каза, че няма гаранции, че ако България макар и условно запише 2006 г. като срок за затваряне на 3 и 4 реактори на АЕЦ, ЕС ще прати поисканата от нас техническа мисия. “Длъжни сме да опитаме, още повече че винаги можем да отворим една преговорна глава. Процесът на европрисъединяване е такъв, че приключването на една глава помага за приключването и на всички останали, докато блокирането ѝ блокира преговорите. Смята, че взехме най-доброто възможно решение”, заяви Паси.

След решението на правителството обаче и енергийният министър, и евроминистър Кунева заявиха, че без съгласието на ЕС да изпрати техническа мисия България няма да затвори глава “Енергетика”.

Меглена Кунева отново заяви, че преговорите с Брюксел по новата формула сега започват, но вече има положителни индикации. “Не бихме поели риск, без предварително да сме направили предварителни сондажи”, каза тя.

Министър Ковачев отново повтори, че не се съмнява в обективността на една бъдеща мисия от страна на ЕС, основавайки се на целия досегашен опит с чуждите мисии в АЕЦ “Козлодуй”. “Още повече това е валидно днес, защото същите тези експерти, които в началото на 90-те години. дадоха изключително критична оценка, днес заключиха, че всички проблеми са решени”, каза Ковачев, визирайки последната мисия на МААЕ тази пролет. “Вярвам в професионалното отношение на тези хора, това е част от взаимното доверие, което страните членки и страните кандидатки изграждаме помежду си с цел да живеем в един общ дом”, допълни Ковачев. “Както ние даваме сигнал за нашата добра воля, така разчитаме да получим такъв сигнал от ЕК и страните членки”, допълни Меглена Кунева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.