Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът раздели градовете на големи и периферни

Рекордна загуба на 106 млн. евро се очертава по програма "Регионално развитие"

2 коментара
Кабинетът раздели градовете на големи и периферни

За да хване последния влак за одобрение на новата програма "Региони в растеж" от Европейската комисия, правителството е разделило 67-те града, които ще получават европари, на големи и периферни, а документът е одобрен от Министерския съвет неприсъствено.

Така програмата за периода 2014 – 2020 г. е изпратена в последния възможен срок на Европейската комисия – до 17 ноември, за да има шанс да бъде одобрена до края на годината, а от следващата общините да получат европейско финансиране. Това става ясно от съобщение на правителствената информационна служба.

Одобрението на програмата с бюджет от 1.54 млрд. евро е жизненоважно за общините, тъй като това е единственият сигурен ресурс за инвестиции през 2015 г., когато предстоят местни избори. Неслучайно столичният кмет Йорданка Фандъкова отбеляза във вторник, че София остава инвеститор номер едно в годините на криза, като столицата разчита на изпълнението на европроекти за амбициозната си капиталова програма.

В същото време за изминалия програмен период 2007 – 2013 г. се очертава най-голямата загуба на европейски средства от 106 млн. евро в края на годината по програма "Регионално развитие", която е със спрени плащания от юни, става ясно от съобщение на Министерството на регионалното развитие.

Ако това се случи, това ще е най-голямата загуба на евросредства по една програма в рамките на една година. До момента като най-рискови се сочеха Програмата за развитие на селските райони с около 80 – 100 млн. евро и "Околна среда" – с около 82 млн. евро загуба в края на годината.

Загубата на евросредства по "Регионално развитие" ще е около пет пъти повече спрямо прогнозата на служебния кабинет. В съобщението на регионалното министерство не е посочено кои са новите рискови проекти. Най-вероятно те са свързани с устойчивото градско развитие, за което бяха спрени плащанията от Брюксел през юни заради нередности по обществените поръчки.

Служебният кабинет е разделил 67-те града на периферия и големи

За да не се бави одобряването на новата програма "Региони в растеж" от Брюксел, кабинетът на Бойко Борисов е одобрил варианта, подготвен от служебното правителство. Той предвижда разделянето на 67-те града, които първоначално бяха в една ос. В едната ос - "Устойчиво и интегрирано градско развитие" - с бюджет от 840 млн. евро попадат 39 града. В другата – "Подкрепа за периферни географски области най-силно засегнати от бедност" - с бюджет от 106 млн. евро попадат 28 по-малки града, които бяха "ябълката на раздора" между България и Европейската комисия. Това съобщиха от регионалното министерство за Mediapool.

Брюксел беше категорично против финансирането на малките градове по "Региони в растеж" с аргумента да няма разпиляване на европари. Причината е, че тези градове получават финансиране и по Програмата за развитие на селските райони. Не е ясно дали Европейската комисия ще одобри новата трактовка.

За да не се бави одобрението на Споразумението за партньорство между България и ЕС за периода 2014 – 2020 г., този спорен въпрос беше изваден от документа и така решаването му остана за договаряне с новата оперативна програма "Региони в растеж".

За ремонт на пътища – 194 млн. евро

Останалите близо 600 млн. евро се разпределят между шест приоритетни оси.

От тях най-много средства се дават за ремонт на пътищата втори и трети клас – 194 млн. евро.

За образователна инфраструктура – ремонт на държавни и общински висши и средни училища, както и за изграждане на детски градини - са предвидени 115 млн. евро, а за здравна инфраструктура - 83 млн. евро. За да бъдат одобрени тези средства, България трябваше да представи информация в Брюксел колко и кои болници остават и ще се развиват. Същото се отнасяше и за училищата. Досега обаче няма публична информация това да е направено.

За развитие на регионалния туризъм са планирани 101 млн. евро. Новото тук е, че за първи път вероизповеданията у нас – Българската православна църква, Мюфтийството, Синагогота и т.н., ще могат да кандидатстват за финансиране като туристически обекти по ОПРР. Освен тях проекти могат да подават още 264-те общини, както и Министерството на културата, а туристическите организации могат да бъдат техни партньори.

Бюджетът на "Техническа помощ" е 52 млн.евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Николов
    #2

    Загубили сме некви стотици милиони евро от спрени еврофондове. Хм. Абе, къде е Станишев бе, да ни обясни как Борисов е виновен.

  2. Quo
    #1

    Какво толкова я ползвате тази снимка с Югославия и СССР?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.