Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво означава изборният резултат в САЩ за Европа

4 коментара
Какво означава изборният резултат в САЩ за Европа

Каква разлика прави един ден. След като междинните избори в САЩ прекършиха еднопартийния контрол на републиканците в Конгреса и откриха пътя за още по-ожесточена битка между изпълнителната и законодателната власт в страната, анализаторите вече пресмятат как ще се отрази това на здравеопазването, граничната сигурност и бюджета.

Но тези избори означават и промяна за Европа. Политическото пренареждане във Вашингтон ще донесе нови перспективи – и нови възможности – за отношенията между САЩ и ЕС, НАТО и центъра на Европа, които особено пострада през последните години, докато президентът Доналд Тръмп и републиканците в Конгреса демонстрираха към тях нещо средно между безразличие и враждебност.

Сега, когато демократите имат мнозинство в Камарата на представителите, те са в позиция да използват правомощията си и конгресните изслушвания, за да свържат точките между руската намеса в изборите в САЩ и Европа и да разследват твърденията за корупция на Тръмп. Разследването на специалния прокурор Робърт Мълър ще даде възможности на различни комисии да разнищят различните аспекти на казуса.

Демократите в комисиите по контрол и разузнаване бяха подготвени за победата. Те вече подготвиха почвата, лансирайки серия политически идеи, много от които са отразени в базирания на щателно проучване разгромяващ доклад на демократите от Сената за руската хибридна война в САЩ и Европа.

Демократите освен това вероятно ще използват влиянието си върху формирането на бюджета,  за да накарат администрацията на Тръмп да работи по целите, с които САЩ се ангажираха с Парижкото споразумение за климата, както и по други инициативи за чиста енергия. Ще бъде свирепа битка, най-вероятно оглавявана от лидера на демократите в долната камара Нанси Пелоси, чиито избиратели искат повече действия срещу климатичните промени, което ще зарадва повечето европейци.

Борбата с Путин

Контролът на демократите в долната камара ще промени рязко статута на органите, които се занимават с Европа и които досега бяха на заден план. Шефът на подкомисията, републиканецът Дана Рорабакър, сега не бе преизбран. Известен с хвалбите си, че е играл на канадска борба с руския президент Владимир Путин и е загубил, той използва времето си начело на европейската подкомисия, за да осуетява усилията за интеграция с Европа и внимателно да прочува Русия. Дотолкова, че отиващият си вече лидер на мнозинството в долната камара Кевин Макарти веднъж допусна, че Рорабакър бил на заплата от Кремъл.

Рорабакър ефективно блокира обсъждания в долната камара на американски действия, насочени към най-сериозните проблеми, засягащи отношенията САЩ - Европа, включително авторитаризма и корупцията в Русия; анексирането на Крим; продължаваща война в украинския район Донбас; отстъплението от демокрацията в Полша и Унгария; усилията на Македония за членство в ЕС; влизането на Черна гора в НАТО; Брекзит; както и още редица въпроси – от кризата в еврозоната до Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции.

Контролът на демократите в Камарата на представителите означава повече активност и по-сериозен фокус по въпросите с Европа, с по-голяма подкрепа за ЕС и НАТО, по-голяма нетърпимост към корупцията, авторитаризма и опитите Тръмп да бъде впрегнат в услуга на лидери като Виктор Орбан, Путин и Ердоган. Не е невероятно, например, да се активизират изслушвания и проучване на точните обстоятелства, мотивирали затварянето на Централноевропейския университет в Унгария.

Извън подкомисията, ще има драматично повишаване на интереса в долната камара към Русия и Балканите. Русия е очевидна. Но Балканите не чак толкова. Не само поради новооткритата геополитическа важност на региона, но поради личния интерес на евентуалния нов шеф на външната комисия Елиът Енгъл, който се ангажира да е човекът на Косово в Капитолия и койтосе занимава отблизо с отношенията между САЩ и Черна гора, Македония и Босна.

Да се освети търговията в влияние

Камарата на представителите вероятно ще предизвика и промени в начина на ангажиране на членовете ѝ с европейските страни и общности. Същото внимание се очаква и към проблемите с диаспорите. Гръцката, ирландската, португалската, полската, италианската, арменската и други диаспори имат свирепи лобистки асоциации, които работят с Конгреса по всякакви въпроси -като се започне от визите и се стигне до програми за обмен. Това ще се промени.

Намиращата се досега под републикански контрол долна камара си затваряше очите за новия вид мръсотия, проникваща в Конгреса чрез чужди агенти, включително много европейски. Новите тъмни средства за търговия с влияние управляват верига пари от чужди правителства с институции, които са регистрирани в САЩ, чрез лобистки офиси, ръководени от бивши конгресмени. Парите в крайна сметка отиват в партийни каси, с които се финансира преизбирането на настоящи политици.

Сред европейските страни, които се занимават с такова финансиране на кампании, има и членки на ЕС. По правило те не изпитват особено уважение към върховенството на закона, независимостта на парламента и важността на нормите в демократичното общество. Фактически, те изнасят домашните си порядки във Вашингтон.

По време на кампанията си демократите обещаха да смажат корупцията и външната намеса в политиката на САЩ. Възможностите им спрямо Белия дом и хора от администрацията може и да са ограничени, но пък правомощията спрямо членовете на камарата не са. Комисията по правилата има огромни права да ги разследва, глобява и санкционира.

Промени в законодателната дейност

Промени се очакват дори в законодателната дейност. Досега Камарата на представителите робски подкрепяше личните предпочитания на Тръмп, но сега може да има съгласувани действия с по-либерално настроени сенатори.

Двупартийна група сенатори предложи законодателство, което да застави администрацията да налага санкции в случаи на кибернамеса в изборите от страна на държави като Русия и Китай. Същата тази група търси начини да завърже ръцете на президента, когато той заплашва да оттегли САЩ от договори като този за НАТО.

Не е невъзможна ситуация, при която демократичната долна камара и двупартийна коалиция в Сената се опитва да прокара законодателство, което изисква оттеглянето от подобни договори да става само с одобрение от Конгреса.

В крайна сметка, междинните избори имат като резултат смесен мандат, отразяващ политическата поляризация в САЩ. Липсваха приказните сюжети за победа на демократите в  Тексас, Флорида и Джорджия, или пък неочаквана победа на демократите в Сената, на каквато мнозина в Европа се надяваха. Но изборният резултат доведе до рестарт за Европа във

Вашингтон. Въпросът е дали от двете страни на Атлантика ще се възползват от него.

* Тайсън Баркър е програмен директор и сътрудник на института "Аспен", в Германия и бивш старши съветник на помощник държавния секретар на САЩ по въпросите на Европа и Евразия. Статията е в превод на Mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Двубоят между две партии не се предрешава така. Винаги е важно какви личности са обект на избор. Личният фактор е много видим в нашата политика. От личните качества зависи политиката, която някой ще провежда, дали ще е лидер или слаб, дали е екипен или индивидуален играч и от това зависи всеки резултат.

  2. ivancho ivanov
    #3

    Допускането, че бизнесмен може да бъде добър политик се оказа дълбока грешка независимо от личните недостатъци на Тръмп - в политиката няма изолирано действие, всичко е нещо както скачените съдове, особено днес когато глбализацията е очевидна! Подходът на Тръмп е ще се одтеглим от редица международни договори, без нас не могат, е елементарен - ти си сам, голям, ама сам, останалите ще се погодят някакси!

  3. Колчо
    #2

    Със скърцане на зъби и крокодилски сълзи посрещат резултатите от изборите в САЩ платената кремълска агентура в Европа и редовните "полезни идиоти" на Москва,които имаха за задача да подпомагат ерозирането на тясното сътрудничество и единодействието на САЩ и Обединена Европа срещу агресивните действия на евразийска Русия!Не им се отвори парашутът.Тепърва ще има да гълтат жабета!

  4. Ivan Mitev
    #1

    Сегашните избори в САЩ нямат съществено значение за спасение на САЩ от нарастващи щети, защото двете основни партии подкрепят неправилността за неограничени щети от вредни намеси на Федералният резерв на САЩ. Допусканата държавна грешка е съществената причина за нарастващи страдания в САЩ. Чрез взимане на заеми за средно 3 милиарда долара за календарен ден, правителството на САЩ успява да отложи началото на катастрофална стопанска криза. Този подход е с ограничено приложение, ала за сметка на бъдещи завишени щети. Спасението на САЩ от нарастващи страдания е възможно със защита срещу щети от вредните намеси на Федералния резерв на САЩ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.