Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Kaракачанов и милионите

Скъпите военни сделки ще бъдат изплащани от следващите правителства

1 коментар
Kaракачанов и милионите

"През изминалите 30 години почти нищо не е инвестирано в Българската армия. Ние сме си поставили амбицията да наваксаме за 10 години пропуснатото".

Под това мото премина последната година за вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов. След като през 2019 г. кабинетът подписа 2-милиардната сделка за изтребители F-16, през 2020 г. завърши втора голяма сделка – 1 млрд. лева за два нови патрулни кораба. 

Но това далеч не бе всичко.

Продължи работата по проекта за купуването на нови бронирани машини за близо 1.5 млн. лева, макар че с голяма вероятност сделката няма да бъде подписана в рамката на този мандат. 

За сметка на това вече е факт по-малката поръчка - нови бронирани машини за Специалните сили (50 млн. лева). 

Подготвена е и модернизацията на старите съветски танкове Т-72 (78 млн. лева). 

В авиобазата "Граф Игнатиево" ще бъдат инвестирани 300 млн. лева следващите няколко години, за да могат да бъдат приети там новите американски изтребители. Паралелно с това армията вече купи два кораба втора ръка от Нидерландия, а военното министерство твърди, че търси от кого до купи и подводница втора ръка. 

Военните обявиха и спешна необходимост от нови 3D радари. Поръчката ще излезе до 300 млн. лева, ако бъде задействана. 

МО през последните две години отчете, че за първи път се подсигуряват с договори всички бойни платформи в армията – от МиГ-29, Су-25 и L-39 до Ми-17 и Ми-24.

Част от новите поръчки ще се изплащат разсрочено през следващите години, така че отбраната ще трябва да остане приоритет и за следващото управление. Част от тях "патриотично" бяха предоставени на български фирми без конкурс.

През следващите години България ще трябва да финансира приоритетно армията с минимум 2% от БВП, каквато е и поставената цел в НАТО. 

Освен изплащането на покупките обаче, трябва да бъдат предвидени стотици милиони за осигуряване на нужната инфраструктура и за поддръжката на новата техника.

Ако следващите управляващи не проявят приемственост, може да се повтори ситуацията от първото правителство на ГЕРБ, което отказа вече договорена военна техника заради липсата на пари.

Или още по-лошо - новите придобивки да не се използват. 

И всички покупки вървят с обещания за увеличение на заплатите в сектора. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #1

    Комплектуването, въоръжаването и обучението на една армия се извършва в зависимост от военната доктрина на страната/коалицията.
    Военните доктрини обединяват елементи на история,дипломация, актуална теория, опитни данни и армейска практика. Те представляват основополагащ документ, който определя насоките и начините на военното планиране и шлайфането на оперативното и тактическо майсторство на командирите и редовите изпълнители.

    Националната ни военна доктрина е изложена в крайно общ документ, съставен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.