Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Климатичните промени налагат разработване на устойчиви на студ и суша семена

3 коментара
Климатичните промени налагат разработване на устойчиви на студ и суша семена

Промените на климата в света принуждават българските учени да разработват по-устойчиви на студ и суша семена на зърнени култури, а фермерите у нас все по-често ги използват, става ясно от съобщение на Селскостопанската академия (ССА) за разработени от Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево два нови сорта - тритикале "Респект” и твърда пшеница "Северина”. От 2013 г. те ще бъдат предложени на българските зърнопроизводители, съобщава проф. Николай Ценов, селекционер в института.

Сорт "Респект” може успешно да се отглежда на слаби и кисели почви и е подходящ е за производство на диетичен хляб. "Северина” е зимна твърда пшеница, която се отличава с висока студоустойчивост.

 

От академията посочват, че тази есен фермерите за пръв път са засели други два нови сорта хлебна пшеница - "Лазарка” и "Драгана”, които могат да се отглеждат в по-засушени райони, издържат на студ и са устойчиви на листни болести. Предварителните демонстративни опити показват, че те притежават висока продуктивност в Добруджа, в Лудогорието и в Централна северна България.

 

Четири нови сорта пшеница, разработени от института - "Пчелина”, "Косара”, "Рада” и "Тина”, предстои да бъдат вписани в Официалната сортова листа на България, допълват от ССА.

 

Проф. Ценов обяснява, че заради климатичните промени се работи за създаване на нови продуктивни и висококачествени сортове, които да са значително по-приспособими в непредвидимите температурни аномалии през зимата и през активния вегетационен период.

 

Повече от 180 сорта и хибрида полски култури са създадени в Добруджанския земеделски институт. Около 80 % от площите у нас се засаждат със семена, негова разработка. Селекционерите предлагат на зърнопроизводителите всяка година около 1800 – 2100 тона  елитни семена от житни и други полски култури. Учените работят задълбочено и постоянно върху създаване на нови сортове житни (пшеница, ечемик, тритикале и твърда пшеница), бобови - фасул, леща, грах и хибриди слънчоглед. Разработките се правят в експерименталната база на института, чиято площ , която е около 21 000 декара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    пустините са бнай-добри за новите сортове "ЛАЗАРКА" и "Драгана"Те ще решат проблемите с недохранването в Африка и трябва да получат Нобелова награда.

  2. ValterEgo
    #2

    не! селектирането, кръстосването по прогроама и т.н. методине са ГМО, а естествени техники ползвани от хилядолетия в земеделието и животновъдството а зелените екстремисти, точно като всеки един ляв човек, все си мислят, че света започва от тях ...и вероятно не ги е кой знае колко еня, че може евентуално и с тях и да свърши независимо от това, което говорят, резултата от някои техни активности може да е точно такъв

  3. Анонимен
    #1

    Е на това не му ли викат ГМО? :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.