Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кмет, държава и общинари с различни идеи за столичното парно

13 коментара

Столична община и Министерството на икономиката и енергетиката се споразумяха да продават заедно целия пакет акции от “Топлофикация-София”, в която в момента те притежават съответно 58,2 процента и 41,8 на сто.

Това съобщиха пред журналисти в сряда председателят на Столичния общински съвет (СОС) Владимир Кисьов и министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров след среща, инициирана от Овчаров. На нея бе поканен и кметът Бойко Борисов, но той отказа. Двамата са в задочен конфликт по въпросите на столичната топлофикация и могат ли да се спасят ІІІ и ІV реактор на АЕЦ “Козлодуй”.

За приватизация ще бъдат предложени общо 100-те процента от топлоснабдителното дружества. Няма да се предприемат никакви действия по преструктурирането на дълга на фирмата към “Българгаз” под формата на увеличение на капитала на държавата, обясни Овчаров. Бъдещият собственик ще урежда борча на топлофикацията към газовата компания, който към края на 2005 г. е 106 млн. лв. За купувача остава да провежда изключително забавената реконструкция и модернизация на ТЕЦ-София, който снабдява централната част, и на останалите централи.

Двамата сегашни акционери ще имат среща в петък със Световната банка и ЕБВР, за да дискутират прехвърлянето върху бъдещия собственик на дружеството на гаранциите, които държавата е дала за финансирането на проекта за намаляване на загубите по преноса на топлоенергия в столицата.

Общо двете банки са отпуснали около 120 млн. евро, от които обаче “Топлофикация-София” е усвоила само около 24 млн. евро. Условие по тези заеми бе и Столична община да избере частен мениджър на дружеството, което обаче така и не се състоя въпреки откритата от Столичния общински съвет процедура, в която се явиха трима кандидати за оператор. Реално в момента държавната гаранция е изискуема, но двамата акционери се надяват това да не се случи, а двете финансови институции да склонят банковата гаранция да се поеме от купувача.

След срещата в петък с банките се очаква да се изясни и точно как ще се продава “Топлофикация-София” и кой ще провежда процедурата.

Тъй като в момента мажоритарен собственик е Столичната община, това би трябвало да направи Столичната агенция за приватизация, но най-вероятно ще се състави работна група между това ведомство и държавната Агенция за приватизация, която да реши точно метода за продажба и да проведе процедурата.

При всички положения обаче, за да стартира продажбата е нужно решението на СОС. Проект за такова може да бъде внесено на заседанието на градския съвет на 22 юни или на следващото в началото на юли, каза Кисьов. Той допълни, че общата цел на общината и на държавата е да се намери стратегически инвеститор, който да оздрави дружеството. Кметът е за продажбата, заяви шефът на СОС.

Самият Бойко Борисов обаче се оказа, че ще пише стратегия за оздравяването на дружеството и за бъдещото му развитие. Докато Владимир Кисьов се срещаше в Румен Овчаров, Борисов успя да разговаря с представителите на Световната банка Судипто Саркар и на ЕБВР Хенри Ръсел. Тримата обсъдили възможни общи мерки за подобряване състоянието на дружеството и намаляване на загубите му, информираха междувременно от пресцентъра на столичното кметство.

Саркар и Ръсел заявили, че ръководството на "Топлофикация-София" не си е свършило работата, дружеството продължава да губи средства и е пред фалит.

Заради лошото управление на фирмата и неизпълнение на договора за заема, ЕВБР може и да не преведе останалите 15 млн. евро по подписания кредит за 30 млн. евро, посочил представителят на финансовата институция. Първото плащане по заема "Топлофикация-София" трябва направи през пролетта на 2007 г. Борисов и гостите му са обсъдили и възможността за приватизация на общинската част от дружеството като възможни начини за излизане от кризата, съобщиха от Столична община.

На практика афишираният от пресцентъра на  кмета вариант за продажба на общинския дял е различен от обявения от Кисьов и Овчаров.

Който и от двата начина за приватизация на “Топлофикация-София” да бъде избран, не може да се очакват кой знае какви приходи от продажбата ѝ.

Дружеството на практика е декапитализирано, както призна и самият Овчаров във вторник. Освен дълговете към “Булгаргаз” и двете банки, столичната топлофикация има да си търси несъбрани вземания за 210,161 млн. лв. само към края на 2005 г. Две трети от тях при това са просрочени, тоест изключително трудно събираеми. Отделно са нужни инвестиции за милиони левове, за да се реконструират ТЕЦ-овете на дружеството, които са морално остарели и на някои дори им приключва експлоатационният срок.

Въпреки ужасното финансово състояние на дружеството, към приватизацията му досега са проявили интерес руската “Газпром”, чешката CEZ, френската “Далкия”, която дори участваше в конкурса за частен оператор, и австрийската EVN.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 123
    #14

    Явно трябва да се спасяваме от централното парно, но ако много хора се откажат, ще ни карат да плащаме за това, че се отоплява земята под къщите ни. Ние сме в капан, поне тези в блоковете.

  2. Попов
    #12

    и тук изглежда ще се разиграе същата схема , разработена в Москва, по която стана и "търга" за АЕЦ Белене.Първо ще отстранят технически французите, и след това ще имитират борба между ЧЕС и Газпром, като и двете са собственост на Газпромбанк.И ако сме сигурни, че Овчаров е откровен проводник на руските интереси, остава да разберем как ще го извърти ББ

  3. Ха,ха,ха.....
    #11

    Aма вие от Господ страх нямате ли?.

  4. Анти
    #10

    Съгласен съм Пламене, не употребих точната дума. Но и приватизация да беше според мен ефекта щеше да е същият. Просто частното не значи автоматично и зъдължително по-добро. Ако една мутра приватизира нещо то и ще го експлоатира като мутра. Много по-комплексни са нещата от една проста промяна на собствеността, ефективността зависи от много неща та дори и от националният манталитет. То и в Латинска Америка е частно всичко пък виждаш им дереджето. Това беше смисълът на изказването ми.

  5. НД
    #9

    Колкото повече бъркат в законите парламентаристите, толкова повече ни бъркат в здравето, колкото повече управленски решения взимат родните властимащи, толкова повече ни бъркат в джигера. Нали има хора, които работят, за да живеят, и такива, които живеят, за да работят, аз лично се питам дали нашите управници не живеят, за да ни морят..http://kaily.dir.bg/_wm/library/item.php?did=30192&df=8&dflid=3

  6. агент нейка
    #8

    http://photo-cult.com/showpic.php?rate&ord=hits&id=102980

  7. Пламен
    #7

    Не са приватизирали софийското ВиК, а го дадоха на концесия- демек англичаните си правят какво си искат 25 години, изнасят всякакви печалби извън БГ и като свърши концесията изсират останките на общината и казват "Оправяйте се, ние свършихме". Ако беше приватизирано, щеше да е различно- щеше да има поне средносрочна програма за развитие, щеше да се затегне контрола по събираемостта и тн. За мен по-добрия вариант е приватизация, а най-добрия да остане общинска, но с по-голям контрол от страна на обществото. Ама като са решили да я продават дано поне не я шитнат на таваришите от Газпром, че тогава...

  8. verannika
    #6

    Не ме интересува кой и на кого разпродава акциите си. Интересува ме, защо трябва да плащам такса мощност на някой, който ползва имота ми, за да топлоподава на съседа ми. Защо всеки път обличат безумното ограбване в законна форма!? И всеки път трябва да се чувствам виновна и закононарушител, че не желая да ме лъжат!!!В процес на "раждане" е още един безумен закон...че не може да си махнем радиаторите...Що няма Господ за вас бе? Не ви ли е срам?

  9. ПРОЗРАЧНОСТ
    #5

    ТОТАЛИТАРНИТЕ АРХИВИ -- НА ИНТЕРНЕТ !!!Най-евтин за държавата /=данъкоплатците/ и най-ефективен достъпдо Тоталитарните Архиви от Българските Граждани /и който още би се интересувал/живеещи на територията на Република България и по цялото Земно кълбое чрез ИНТЕРНЕТ.Това е най-добрият път срещу "естествено" и умишлено протакане, затрудняване и манипулиранена достъпа до информацията от архивите и на самата информация.Всяко действие и бездействие удължаващо Нарушаването на Конституционните Правана Българските Граждани за достъп до архивите на нелегитимния и престъпен режим 1944-1990е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ !!!

  10. Анти
    #4

    Колкото от приватизацията на софийската ВК и смето събирането се оправиха нещата толкова ще се оправят и от приватизацията на топлофикацията. Само някои ще се нагушат с големите комисионни, други ще се уредят със заплати от стотици хиляди, трети ще си купуват коли и яхти за милиони а за нас ще останат повишаващите се сметки. Тези жабета вече ги ручахме не можете ни излъга пак.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.