Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КНСБ предлага 15% ставка за ДДС и данъците върху печалбата и доходите

Синдикатът иска минималната работна заплата да стане 800 лв. до две години

12 коментара
КНСБ предлага 15% ставка за ДДС и данъците върху печалбата и доходите

КНСБ защити сериозна промяна на данъчната система у нас, която засега не е ясно да има каквато и да била политическа подкрепа.

Синдикалната организация иска въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата (МРЗ) за страната, покачване на данъците върху доходите и върху печалбата от 10% на 15%, както и намаляване на общата ставка на ДДС от 20% на 15%.

Според Пламен Димитров сегашната данъчна система е изключително несправедлива и увеличава неравенствата.

Цената на промяната е близо 5 млрд. лв.

Държавният бюджет ще загуби от промяната около 4.67 млрд. лв., колкото приблизително е целият публичен бюджет за здравеопазване за една година. Според синдиката обаче има възможност за генериране на нови приходи от около 4 млрд. лв. чрез въвеждането на допълнителни данъци, които следва да покрият очакваните загуби и да ги сведат до отрицателен ефект от 600 млн. лв.

Сметките на синдиката показват, че ако хората получават 1000 лв. работна заплата, ще разполагат с допълнителни 652 лв. на година в резултат от въвеждането промените, които предлагат в прякото облагане на техните доходи. Освен това, по линия на косвеното облагане разходите на хората ще намалеят средно с 334 лв. на година. Така, общата допълнителна сума, с която ще разполагат хората на година, ще бъде 986 лв. Това до голяма степен може да се разглежда и като 13-та заплата, смятат от КНСБ.

Според изчисленията на профсъюза всички хора, които получават доходи до 2 500 лв., ще спечелят по линия на промените в прякото облагане. Макар данъкът да се вдига от 10 на сто на 15 на сто, разполагаемите средства ще бъдат повече заради ефекта от въвеждането на необлагаем минимум.

Всички хора, които получават доходи над 2 500 лв., ще загубят по линия на промените в прякото облагане, но ще спечелят по линия на промените в косвеното облагане. Така, например, ако получавате 3 000 лв. работна заплата, ще платите 382 лв. повече данък върху доходите на годишна база, но ще разполагате с поне 900 лв. повече за потребление по линия на промяната в косвените данъци. По този начин крайният кумулативен ефект върху хората с високи доходи ще бъде отново положителен, смятат от КНСБ.

Според синдиката във всички държави членки на ЕС, освен в България, има въведена форма на необлагаем минимум: нулева данъчна ставка, данъчно облекчение или данъчен кредит. В едва четири държави има действаща пропорционална система на данъчно облагане (плосък данък). Това са България, Румъния, Унгария и Литва. В останалите 23 страни данъчното облагане е прогресивно, отбелязаха експертите.

От КНСБ посочиха, че последната държава, която се отказа от плоския данък, беше Латвия през 2018 г. Стъпки в тази посока предприема в момента и в Литва, съобразно препоръките на МВФ и ОИСР. България и Унгария са страните с най-нисък данък печалба в ЕС - съответно 10 на сто и 9 на сто. България и Румъния пък са страните с най-нисък подоходен данък от 10 на сто.

Минималната заплата да се вдигне до 800 лв.

КНСБ настоява още през следващите 18-20 месеца минималната работна заплата да достигне 800 лв., а средната за страната - 1700 лв., като според синдиката това са напълно постижими цели.

Според КНСБ минималната заплата от догодина трябва да стане поне 700 лева, а не 650 лв., както предвижда правителството.

Рискове по отношение на фиска няма, заяви директорът на Института за социални и синдикални изследвания Любен Томов. Според него мярката ще има дори стимулиращ ефект по отношение на данъчните приходи и социалноосигурителните вноски.

Данните на синдиката сочат, че едва 30% от българите получават работна заплата на нивото на средната или по-висока от нея.

Продължава и поляризацията по отношение на доходите - през 2018 г. доходите на 20-те процента най-богати са 7.7 пъти над тези на 20-те процента най-бедни, а през 2019 този показател се повишава на до 8.1 пъти.

Издръжката на 4-членно домакинство вече е 2504 лв. на месец

За нормален живот на четиричленно домакинство - двама възрастни и две деца, са необходими 2504 лева месечно месечно, сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за юни 2020 година.

Издръжката на живот за човек от четиричленно домакинство е 626 лв. месечно.

Парите са необходимите за покриване на разходите за храна, за поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка спрямо средните български стандарти за четиричленно семейство.

67% са домакинствата с общ доход под необходимите средства за издръжка на живот, след като през същия период на 2018 година са били 71.5 на сто, а през 2019 година - 71%.

28.5 от домакинствата са с общ доход на човек до 363 лева, което е официалната линия на бедност за 2020 година. Това са близо 2 650 000 души. Отчита се леко намаление на дела на бедните домакинства спрямо същия период на предходната година, когато те са представлявали 30%.

38.5% от домакинствата са с общ доход на човек от линията на бедността до необходимите средства за живот. Това са около 2 778 000 души . Тази група също отчита движение надолу, след като през същия период на миналата година представляваше 41%.

33% от домакинствата са с общ доход на човек над издръжката на живот - 626 лева. В групата се очертава положителна тенденция към нарастване на обхвата, който вече надхвърля дела на бедните домакинства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kitko
    #12

    Да се пипа ДДС е пълна глупост. Който си мисли, че като го намали с 5% цената на всичко ще се намали с толкова е мноооого заблуден. Пресен пример - на някого да му прави впечатление по-ниските цени по заведенията, заради 9% ДДС сега? Не, а и няма да направи впечатление, защото не се е случило и няма и да се случи.

  2. Pavlova
    #11

    Крайно време е да се спре държавното финансиране на синдикатите. Те са една казионна безсмислица. Да си намерят членска маса и да й защитават интересите. Пред кого се отчитат тези чантаджии? Чии интереси защитават?

  3. Диана Илиева
    #10

    Направо се изумявам, че 1) синдикатите се правят на слепи и глухи за протеста и не вземат участие в него; 2) че дават такива безумни предложения - да има необлагаем мимнумум е едно на ръка, но да се увеличи максималния осигурителен доход и да има прогресивна скала на облагане на доходите са от най-нормалните неща, които един синдикат би следвало да иска. Те обаче тръгнали да се бъркат на ДДС-то. Нашите 20% ДДС нито са най-високите, нито пък ще се оправи някак положението на работещите, ако се намали. Нали никой не си прави илюзии, че цените на стоки и услуги ще паднат с намаляването му?!? Само дето и без друго скромния ни държавен бюджет ще олекне още.

  4. Лизи Гугуткова
    #9

    " В центъра на кризата в момента е проблемът на правовия ред в страната, както и съзнанието, че отдавна законът важи за едни, а беззаконието е привилегия на други. Тези, чиято привилегия е беззаконието, го осребряват и са изградили една система на власт, която е фасадна, и тази власт я осъществява Бойко Борисов, но тази власт е зависима и слаба, изпразнена от съдържание. Реалната власт в задкулисието се държи от Делян Пеевски и това, което наричаме събирателно Сараите. Това трябва да бъде спряно. Това искат гражданите на улицата", заяви Христо Иванов.

  5. Коментарът е изтрит в 21:55 на 18 август 2020 от автора.
    #8
  6. Казионното КНСБ си е стария комунистически казионен синдикат от преди "промяната". "Подкрепа" се създаде преди промяната от десиденти, които ченгето Тренчев измести. Той овладя профсъюза и го превърна във втория казионен синдикат.

  7. Десен бесен
    #6

    Аз съм дори за прогресивно данъчно облагане и съм го писал много пъти, но защо чак сега се сетихте! Вие синдикатите сте част от мафията, които дори се съгласихте максималния осигурителен доход да се повишава по швейцарското правило (колко яко звучи, а) както пенсиите, вместо да е десет пъти размера на МРЗ както беше при Иван Костов. Откъде-накъде аз ще плащам осигуровки върху целия си доход, а Гешев, Радев, Бойко Шкафа, разни шапкари и меринджеи няма?!

  8. bobacko
    #5

    ОСТАВКА НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ТОЛУПИ. И ЗА СИНДИКАЛИСТИТЕ ОСТАВКА. И ЗА ГЕШЕФТ ОСТАВКА! И ЗА ВСС ОСТАВКА!ЗАКРИВАНЕ НА ББР СЛЕД РАЗСЛЕДВАНЕ! ОСТАВКА-СЪД-ЗАТВОР!

  9. bobacko
    #4

    А стане време за оставки и току всички един през друг започват да се правят на умни. Не че им се получава, ама опитват. Малко като сиганина на сватбата, дето питал дали всичко, което се обещава, се дава.

  10. Дядо ми Петър
    #3

    По цял свят синдикатите са част от мафията. Така е и у нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.