Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой е следващият, който ще падне? Европа. . .

0 коментара

Европейските компании са изправени пред огромни проблеми с кредитите и банкова криза, които чертаят перспективата на дефлация в японски стил. В края на 90-те години нито един европейски финансист не можеше да се срещне, с американския министър на финансите Лари Съмърс, без да му се наложи да изслуша лекция за добродетелите на американския капитализъм, сравнен с неспокойните европейски пазари. Единствената защита на европейците /в лицето на Nasdaq/ бе да промърморят мрачно: "Изчакайте да се пукне балонът, после ще видим..."

Мечтата на Европа за реванш се превърна в кошмар. Американският "балон" наистина се пукна. Фондовите пазари спаднаха наполовина или дори повече. Главни изпълнителни директори биват отвеждани с белезници. Гласоподавателите започнаха да се съмняват в добродетелите на безпроблемния капитализъм. Всичко, което европейците можеха да поискат да стане, се случи. С изключение, боже Господи, на това, че европейските пазари летят надолу дори по-силно от американските.

А още по-лошото е, че не става дума само за ценните книжа. Европейските компании са изправени пред огромни проблеми с кредитите, които водят кредитирането до спиране, хвърляйки банките и застрахователните компании в криза и, в крайна сметка - обременявайки Европа с перспективата за дефлация в японски стил. Какво зрелище! Само преди седмици Европейската централна банка /ЕЦБ/ коментираше евентуално повишение на лихвите. Изведнъж се оказа, че е по-вероятно те да бъдат намалени. Сега възстановяването на еврото като че ли ще претърпи обрат. А от големите застрахователни компании, които кредитираха като луди, идват твърде малко успокоителни изявления, че те непременно ще оцелеят. Вероятно, впрочем.

Възможно ли е тогава след продължителното финансиране на американския "балон" чрез изпращането на трилиони долари отвъд Атлантика и, след като търпеливо изчакаха агресивните американци сами да се забият в скалите, европейците да се окажат в крайна сметка губещите от хаоса през 2002 година? Отговорът е "да". И причината за това е, че пазарите не санкционират риска, преструктурирането и гъвкавостта. Те санкционират пороците, които наказаха по време на Азиатската финансова криза от 1997 г. и на продължителните икономически проблеми на Япония - твърде голям дълг, липса на прозрачност и "приятелски" тип капитализъм.

Да започнем с дълга. Когато преди 18 месеца започна песимистичният пазар, самодоволните европейци обявиха, че САЩ се намират в по-голямо затруднение поради екстензивната "капиталова култура" в Америка, сравнена с "дълговата култура" в Европа. И това е вярно, ако се съди по сегашното развитие на нещата. Тъй като повече американци в сравнение с европейците притежават акции, то те бяха засегнати тежко. Само че проблемът има и друга страна.

Благодарение на същата тази "капиталова култура", съчетана с "любовните отношения" на САЩ с рисковия капитал през 90-те години, американските корпорации са обременени с много по-малко дълг, отколкото европейските фирми. Така, въпреки че спадът на пазара намали тяхната оценка, те не се опитват с всички сили да изплащат огромни заеми в опит да оцелеят. За разлика от Европа.

Проблемът се усложнява от факта, че има тенденция и малкото ценни книжа, емитирани в Европа, да бъдат притежание не толкова на публични компании, колкото на самите банкови и застрахователни фирми. Компаниите няма да вземат повече заеми, когато те не могат да изплащат това, което дължат, а банките няма да отпускат заеми, когато се боят, че тези, които вече са отпуснали, няма да им бъдат върнати. Резултатът: сериозен проблем с кредитите.

За да видите не толкова приятните последици за икономическата система, погледнете Япония. Тя страда точно от същата комбинация, като банковата система и икономиката са толкова претоварени от корпоративния дълг, че не могат излязат от това състояние. Вторият смъртен грях на песимистичния пазар е липсата на прозрачност. Когато инвеститорите правят пари, няма значение какво знаят за компаниите. Кого го е грижа? Те печелят.

Когато инвеститорите започнат да губят пари обаче, това, което знаят /и това, което се боят, че не знаят/ става изключително важно. Както често се казваше по време на Азиатската криза в края на 90-те години, неясните отчети и счетоводни стандарти засилват параноята. Ако не можете да се доверите на числата, които виждате, то тогава каквито и да е цифри, "произведени" от най-параноичните анализатори, са също толкова добри, както и най-разумните числа, оповестени от компаниите, за да успокоят инвеститорите.

Резултатът е нарастваща криза на понижените очаквания, която кара пазарите да правят засечки, а това вреди даже и на добрите компании. Същото става сега в Европа. На въпроса дали европейските активи започват да изглеждат по-атрактивни, един италиански фондов мениджър неотдавна отговори: "Бих искал да купя европейски акции, но не мога да кажа колко струват. При американските акции, ако четете написаното в края на страниците, може да получите доста добра представа какво става в една компания.

Но, например, колко струва Allianz? Изобщо нямам идея". А това ни води до третия грях: "приятелският" капитализъм. Бизнес лидерите работят с хора, които познават и на които се доверяват. Те не гледат толкова внимателно или критично на плановете на хората, когато съвместната им работа в миналото е била успешна. Проблемът е, че това, което изглежда нормална бизнес практика по пътя нагоре, създава впечатление за нещо безотговорно и прекалено благоразположение по пътя надолу.

Японските и много други азиатски корпоративни култури високо ценят личните връзки, изключително усложнените вериги за корпоративни доставки, уреждането на дългови облигации и акции за кръстосано участие. Подобно на тях, европейската корпоративна култура с нейните многобройни много големи, частни компании и тесни връзки между банки и кредитополучатели, носи дух на доверие и неофициална увереност в личните гаранции. И отново ще кажем, че всичко това изглежда добре по пътя нагоре. Какво ще стане обаче в трудни времена? Помислете за Enron. Това идва към Европа.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.