Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кои са министрите в правителството "Главчев"?

21 коментара
Служебният кабинет "Главчев", Илюстрация: БГНЕС

"Стремял съм се в кабинета да попаднат експерти, да има приемственост и да е политически балансиран. Основната задача на служебното правителство ще бъде да гарантира честни избори", заяви номинираният за служебен премиер Димитър Главчев, който в петък представи пред президента Румен Радев и парламентарните партии проектосъстава на кабинета си.

Формално погледнато, комбинацията от кадри, работили в различни правителства и свързани с различни партии, създава впечатление за баланс. В действителност обаче става дума за хора, които през годините са доказали своята лоялност към ГЕРБ и ДПС и по-специално към съпредседателя му Делян Пеевски.

Най-ясният знак, че кабинетът е на Пеевски и Бойко Борисов, е решението на Главчев да остави за вътрешен министър Калин Стоянов, чието присъствие в правителството "Денков-Габриел" бе сред основните причини да се провали ротацията и се стигне до нови избори и служебно правителство. 

Людмила Петкова, вицепремиер и министър на финансите

Новият служебен вицепремиер и министър на финистър Людмила Петкова е дългогодишен директор на дирекция "Данъчна политика" в министерството, назначена на поста през 2010 г. Преди това има солиден професионален опит на ръководни длъжности в НАП.

Няколко пъти е била зам.-министър на финансите – в правителството "Орешарски" (юни 2013 – август 2014 г.), както и в три служебни правителства, назначени от президента Румен Радев – "Стефан Янев 2" (септември – декември 2021 г.), "Гълъб Донев 1" (август 2022 г. – февруари 2023 г.) и "Гълъб Донев 2" (февруари – юни 2023 г.). През годините тя се е сработвала добре с министри от различни политически сили.

Виолета Коритарова, министър на регионалното развитие и благоустройството

За първи път министър на регионалното развитие, макар и служебен, ще е специалист по геодезия - Виолета Коритарова.

Коритарова оглави Агенцията по геодезия, картография и кадастър през юни 2018 г., когато министър на регионалното развитие беше Николай Нанков (ГЕРБ). Назначението ѝ тогава беше изненадващо предвид факта, че шеф на агенцията по това време беше близкият до Нанков Михаил Киров.

Виолета Коритарова дойде от Министерството на земеделието и запознати с назначението ѝ тогава твърдяха, че то е станало по настояване на тогавашния депутат, а днес вече съпредседател на ДПС и санкциониран за корупция по глобалния закон "Магнитски" Делян Пеевски.

Името на Коритарова беше намесено през 2020 г. дни преди съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов и Ивайло Мирчев да "дебаркират" по вода на плажа пред лятната резиденция на почетния председател на ДПС Ахмед Доган на Росенец. Тогавашният министър на туризма Марияна Николова, от квотата на "Обединени патриоти", установи очевидното, че пясъкът пред резиденцията на Доган не е нива, както се води в кадастралните карти, а плаж. Марияна Николова поиска от тогавашния изпълнителен директор на Агенцията по кадастъра Виолета Коритарова да отрази това на картите. И до ден днешен не е ясно дали бъдещият регионален министър е направил това. Отговор на този въпрос поставен през 2020 г. няма и до ден днешен от страна на МРРБ.

Основната задача на Виолета Коритарова при назначението ѝ като шеф на агенцията беше да приключи изцяло преобразуването на картата на възстановената собственост. Самата тя обеща да се справи с тази задача до март 2020 г.

През юли 2023 г. министърът на регионалното развитие Андрей Цеков (ПП) уволни Виолета Коритарова заради забавени реформи и на нейно място назначи инж. Страхил Танев.

Бъдещият служебен министър на регионалното развитие Виолета Коритарова е експерт с опит в областта на геодезията и геоинформационните системи, инвестиционното планиране, поземлените имоти и регистри, с дълъг стаж в Агенцията по геодезия. Работила е още в Министерството на земеделието и горите и в Министерството на образованието и науката. Коритарова е магистър по геодезия, фотограметрия и картография от Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Има редица професионални квалификации от Холандия, Австрия и Германия, според официално съобщение от МРРБ, когато беше назначена на поста шеф на Агенцията по геодезия.  

Калин Стоянов, министър на вътрешните работи

Вътрешният министър Калин Стоянов ще запази поста си и по време на служебното правителство. Това предлага бъдещият премиер Димитър Главчев. Неговата номинация е направена с оправданието, че в противен случай полицаите едва ли не щели да бъдат демотивирани да участват в организацията на изборите.

Атанас Запрянов, министър на отбраната

Той е досегашният зам.-министър на отбраната. Запрянов е в системата отдавна и се смята за близък до ГЕРБ.

Запрянов е и бивш военен представител на Българската армия в Делегацията на Република България към НАТО. Бил е и представител на началника на Генералния щаб на Българската армия във Военния комитет на НАТО и във Военния комитет на Европейския съюз.

От 2010 до 2013 г. е съветник в кабинета на министъра на отбраната в първото правителство на Бойко Борисов.

Запрянов е бил заместник-министър в две правителства - от юли 2016 г. до януари 2017 г. и от май 2017 г. до април 2021 г.

Ивайло Ценов, министър на външните работи 

За министър на външните работи е номиниран Ивайло Ценов.

Ивайло Ценов е съветник, завеждащ Консулската служба в посолството на България в Австрия, се посочва на интернет страницата на МВнР.

Той не е от известните лица в МВнР.

"В продължение на 15 г. Ивайло Ценов е бил консул в австрийската столица Виена, с много добри връзки с австрийското правителство", каза при представянето му номинираният за служебен премиер Димитър Главчев.

Владимир Малинов, министър на енергетиката

Ново знаково име в правителството е това на Владимир Малинов, който е предложен за министър на енергетиката. Той е начело на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" (БТГ) от 2018 г., където преди това оглавяваше правната дирекция. Под неговото ръководство бе построено скоростно през 2021 г. спорното продължение на газопровода "Турски поток" през българска територия до Сърбия. Проектът преди дни стана обект на разследване на парламентарна анкетна комисия. Отделно от миналата есен прокуратурата проверява строежа за нарушения с подмолни договорки в обществените поръчки.

Малинов обаче също така е инициатор на проекта за Вертикалния газов коридор от Гърция през България и Румъния до Унгария, Словакия, Молдова и Украйна. Проектът се подкрепя от САЩ и Брюксел.

От 2019 г. той е председател на борда на дъщерното на БТГ дружество "Газов хъб Балкан", а от 2021 г. е в управата на компания, която в края на април пуска терминала за втечнен газ край Александруполис и в която БТГ има дял от 20 на сто. Той участва и в ръководтвото на Европейската мрежа на операторите на преносни системи за газ – ENTSOG.

Сега за поста му директор на газовия оператор би трябвало да се обяви конкурс.

Росен Карадимов, министър на иновациите и растежа

Росен Карадимов ще влезе в министерството на иновациите от надзора на подопечната на ведомството държавна Българска банка за развитие (ББР). Именно покрай разкритията за ББР, станала известна в миналото като "касичката" на приближени до ГЕРБ и ДПС бизнесмени, през 2021 г. изгря на политическия небосклон Кирил Петков като министър на икономиката. През ноември 2022 г. обаче тогавашното служебно правителство влезе в конфликт с надзорниците, назначени от Петков, и направи странни рокади в надзора на ББР, а "Продължаваме промяната" предупреди, че е възможно връщане на "модела ГЕРБ" в държавната банка.

Новоназначеният през 2022 г. надзорник към онзи момент практически нямаше опит в банковия мениджмънт. Голяма част от кариерата му е свързана с БСП. Той е бил депутат във Великото народно събрание (1990-1991) и в 37-ото Народно събрание (1994-1997). След това става част от "Българска Евролевица" на Александър Томов и Николай Камов.

Росен Карадимов се счита за един от най-приближените съветници в кабинета на бившия премиер Сергей Станишев (правителството на тройната коалиция). През този период влиянието му върху политическия живот е значително, за което се съди от отделни изказвания на различни публични фигури. Например бившият собственик на КТБ Цветан Василев, обвинен за източването на банката, неколкократно е споменавал в интервюта за "тандема Пеевски-Карадимов", който упражнявал силно влияние върху цифровизацията на ефира. В интервю за "Труд" през 2009 г. Весела Лечева заявява: "Може да ви звучи тежко днес, но двама души управляваха държавата в края на нашия мандат - Делян Пеевски и Росен Карадимов. Мисля, че никой не би трябвало да се изненадва".

Самият Карадимов обаче винаги е отричал подобни връзки. "Това е абсолютно невярно и не съм имал никакви взаимоотношения с Делян Пеевски. Познавам го единствено, доколкото бях консултант в правителството, където той беше заместник-министър на бедствията и авариите", отговаря Карадимов пред "Капитал".

По време на кабинета "Станишев" името на съветника бе замесено в лобистката афера "Хохегер". В миналото Карадимов е работил заедно със сегашния подуправител на БНБ Петър Чобанов в експертния "Институт за нов икономически напредък". 

Петко Николов, министър на икономиката

Най-дългогодишният шеф на Комисията за защита на конкуренция (КЗК), с 13-годишен мандат от 2002 до 2016 г. е новият министър на икономиката. Петко Николов е бил и председател на Патентното ведомство, на Агенцията по приватизация, на Национална компания "Индустриални зони".

Петко Николов е роден в Ботевград през 1957 г., се посочва на интернет страницата на Патентното ведомство. Магистър е по "Право" от Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Специализирал е валутен, митнически и данъчен контрол, както и наказателноправни науки. Магистър е по финанси от ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и доктор по икономика и управление - интелектуална собственост в УНСС.

От 1988 г. е член на Софийската адвокатска колегия и е работил като адвокат. През 2001 г. е назначен за председател на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Владее английски и руски език.

Мария Павлова, министър на правосъдието

За министър на правосъдието е предложен действащият зам.-главен прокурор Мария Павлова. В миналото тя вече е била на този пост, както и заместник в същото министерство.

Кирил Вътев, министър на земеделието и храните 

Аграрният министър Кирил Вътев запазва поста си на министър на земеделието и храните. Буквално докато се умуваха имената на обявения вече кабинет, стана ясно, че той готви решение за сагата с частната фирма на "Капитан Андреево". Бяха осигурени 10 млн. лв. за извънсъдебно споразумение, като по-късно стана ясно, че с парите ще се купи и оборудването на частната лаборатория на "Евролаб 2011".

Самият той идва от бизнеса като е създател на голяма месопреработвателна компания. Преди да влезе в бизнеса е познат като треньор на национален отбор по борба за юноши в "Левски Спартак". Самият той е завършил Националната спортна академия с профил "Свободна борба" (1978 - 1982).

Във вече далечната 2005 г. той става председател на новосформираната бизнес партия ФАГО - Федерация активно гражданско общество. Организацията тогава бе учредена на 9 април като членовете ѝ напуснаха създадената на 27 март Федерация на свободния бизнес (ФСБ) с идеолози Димитър Луджев и банкера Емил Хърсев. Вътев участваше и във ФСБ, но бизнесът реши да се отцепи от нея 2 седмици след създаването ѝ. Мотивът на бизнесмените беше, че се чувстват употребени от политиците.

Петър Димитров, министър на околната среда и водите

Номинираният за министър на околната среда инж. Петър Димитров в момента е зам.-министър на същото ведомство. Той е роден през 1973 г. Магистър е по хидромелиоративно строителство със специализации в България, Япония, Германия и Италия, докторант е в Университета по архитектура, строителство и геодезия – Хидротехнически факултет. В продължение на 20 години работи в най-голямата по териториален обхват Басейнова дирекция в България – Дунавски район. Заемал е различни експертни и ръководни длъжности, като над 5 години е бил директор на БДДР. В периода май – декември 2021 година и от август 2022 до началото на юни 2023 година е служебен заместник-министър в Министерството на околната среда и водите.

Георги Гвоздейков, министър на транспорта

Гвоздейков е представител на ПП и оставането в служебния кабинет ще му коства членството в партията, обявиха от "Продължаваме промяната".

Галя Кондева, министър на здравеопазването

Тя е директор на болницата по хематология в София и бивш шеф на лекарствената дирекция в НЗОК. Д-р Кондева има и дългогодишна практика като лекар с две специалности - "Вътрешни болести" и "Клинична хематология".

Галин Цоков, министър на образованието

Преди да стане министър в кабинета на Николай Денков Галин Цоков беше преподавател в Педагогически факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Той е професор по управление на образованието.

При управлението му като министър беше дадена възможност за повторно явяване на матури с цел повишаване на оценката.

От 5 на 15 дни на учебна година бяха увеличени и дните, в които учениците могат да отсъстват от клас по семейни причини.

Бяха организирани и дългочаканите конкурси за директори в училища в страната. Първата порция беше за около 300 образователни институции, а нови директори бяха избрани в около 200 от тях.

Също така в месеците, в които Цоков беше министър, излязоха поредните лоши резултати на българските ученици от международните тестове PISA.  

Валентин Мудров, министър на електронното управление

На практика това е втори опит на ГЕРБ да излъчи за министър Валентин Мундров. Първият и неуспешен бе с пълната папка, предложена от Мария Габриел на президента Румен Радев при опитите за ротация. Оказа се обаче, че 11 от предложените от Габриел министри не бяха съгласувани с ПП-ДБ.

Всъщност, той и в момента е зам.-министър на електронното управление от квотата на ГЕРБ.

По време на преговорите за ротация той бе предложен за потенциален нов министър на мястото на Александър Йоловски, за чието отстраняване настояваха от ПП-ДБ. От ГЕРБ обаче бяха на позиция, че Йоровски трябва да остане на поста. Самият Йоловски нашумя покрай огромния скандал с отмяната на електронното гласуване на първия тур на местните избори.

Валентин Мундров има над 20 години опит в сферата на информационните технологии – бил е ИТ консултант в Националната здравноосигурителна каса, директор в дирекция "Софтуерна интеграция" в "Информационно обслужване", експерт в Агенция "Митници", както и в Министерството на здравеопазването.

В Министерство на здравеопазването е отговарял за Националната здравна електронна система, а тя е модулът, свързан с електронното здравеопазване.

Валентин Мундров е магистър със специалност "Индустриално инженерство“ в Техническия университет – София, завършил е и "Електронен бизнес и електронно управление" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той притежава и множество сертификати в областта на информационните технологии.

Ивайло Иванов, министър на труда и социалната политика

Ивайло Иванов, предложен за министър на труда и социалната политика, е управител на Националния осигурителен институт (НОИ) от 2017 г., а мандатът му изтече още през 2021 г.

Той беше издигнат за ръководител на НОИ от ГЕРБ, но за него гласуваха почти всички депутати в залата – само един се въздържа.

Докато Иванов е министър, НОИ ще се управлява от подуправителя Весела Караиванова, която е на този пост от 2005 г.

Иванов е в социалната система от 20 години. Бил е зам.-шеф, а след това шеф на Агенцията за социално подпомагане. Преди да оглави НОИ беше зам.-министър във втория кабинет на Бойко Борисов, докато социален министър беше Зорница Русинова. Остана на поста и при служебния министър Гълъб Донев, както и при Бисер Петков, който ръководи министерството по време на третия кабинет на ГЕРБ. 

Найден Тодоров, министър на културата

Найден Тодоров беше служебен министър в последното назначено от Румен Радев служебно правителство. След идването на редовния кабинет на Николай Денков, Тодоров се върна на поста директор на Софийската филхармония. Найден Тодоров е музикант, композитор и диригент. Бил директор и на Русенската опера.

Евтим Милошев, министър на туризма

"Лицето Евтим Милошев, който ще бъде назначен за министър на туризма, вероятно разбира от туризъм, защото сигурно е турист" - така лидерът на партията "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов коментира във Фейсбук предложения за служебен министър на туризма продуцент.

"Слушайки коментарите за новото служебно правителство, с огромна изненада установих, че моето име присъства като човек, който има служебен министър. Това от една страна ме изненада, а като разбрах кого визират коментаторите, искрено ме разсмя", пише още   Трифонов за бившия си партньор, когото малхнал от "Шоуто на Слави" по "обективни причини".

"Оттогава той няма абсолютно нищо общо с всичко, което правя. Ама абсолютно нищо общо. Така че спокойно може да бъде министър на туризма, както и президент на Галактиката", завършва поста си Слави Трифонов.

При съобщаването на името му служебният премиер Димитър Главчев каза, че лично познава Евтим Милошев от много години и навсякъде, където е работил, се справя добре.

"Вие имате ли представител в правителството" - с тези думи пък президентът Румен Радев даде думата на представителите на ИТН в президентството при представянето на министрите от служебното правителство.

"Ако закачката е с Евтим Милошев - не, нямаме. Отдавна сме се разделили с него", каза председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов. Той допълни, че много неща може да разкаже за Евтим Милошев, но ще се въздържи, "защото няма да ви хареса".

По образование 55-годишният Евтим Милошев е геодезист, а по професия - продуцент. За своята кариера той изминава пътя от репортер през редактор до сценарист и продуцент.

Още докато е студент в Университета по архитектура, строителство и геодезия се явява на конкурс за предаването "Ку-ку", където през 1990 г. започва работа като репортер. Следват "Каналето", "Хъшове" и "Шоуто на Слави", а през 2004 г. става продуцент на играта "Вот на доверие".

След като напуска екипа на Слави Трифонов през 2006 г., заедно с актьора Любо Нейков и сценариста Иван Спасов основават продуцентската компания - "Дрийм Тим" (Dream Team Productions). Година по-късно пускат комедийното шоу "Комиците" по бТВ.

През 2-12 г. Евтим Милошев заедно с продуцентите Габриел Георгиев и Иван Спасов правят и "Дрийм Тим Филмс" (Dream Team FIlms). Оттогава екипът му работи по десетки телевизионни формати и сериали, сред които "Дървото на живота", "Сървайвър", "Столичани в повече", "Дяволското гърло" и други.

През 2016 г. тогавашният министър на културата Вежди Рашидов (ГЕРБ) връчи на Евтим Милошев най-високото отличие на Министерството на културата - наградата "Златен век" за принос в развитието на българската култура и национална идентичност – „Златен век“.[3]. Три години по-късно продуцентът беше удостоен с почетния знак на държавния глава. Отличието беше дадено на Евтим Милошев за значителния му принос в две благотворителни инициативи под патронажа на президента Румен Радев.

Георги Глушков, министър на спорта


Предложението за служебен министър на спорта е Георги Глушков - легенда в баскетбола. Той ще застане начело на българския спорт месеци преди Олимпиадата в Париж това лято.

Върхът в спортната му кариера е, че Георги Глушков е не само първият българин, но и първият източноевропеец играл в "извънземната" Национална баскетболна асоциация (НБА) на САЩ и Канада и то по времето на социализма.

През 1985 г. е избран под №148 в драфта на НБА от "Финикс сънс", но остава само един сезон. Записва 49 мача със средно 4.9 точки, 3.3 борби под коша и 0.7 асистенции на двубой. Според медийни публикации Глушков не успява да се наложи в НБА, защото се пристрастява към храната от заведенията за бързо хранене. Ръководителите на отбора му пък се усъмняват, че използва стероиди. Освен за български отбори е играл още в първенствата на Италия и Испания.

Името на Глушков не е попадало в скандали, известен е като косунсусна фигура, винаги позитивен и широко скроен човек. За това едва ли е случайно, че от 2011 г. е президент на Българската федерация по баскетбол. Откакто е начело на федерацията, българският национален отбор игра два пъти на Евробаскет (2011 и 2020), а сега играе квалификации за първенството през 2025 г.

До момента 64-годишният Глушков не е бил в политиката и официално не е известно да е обвързан с някоя политическа партия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #21
    Отговор на коментар #20

    И съветник на другарката Нинова.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #20

    Не че е супер изненада, ама името на др. карадимов ми дойде в повече. Ми то пълен некадър, бре, и като секретар на ДКМС, и като "банков надзорник", да не говорим че от иновации и икономика разбира като магаре от кантар. Не знам още ли важи правилото бил министър дори 1 ден - получава до живот министерска пенсия . Но май това е целта на занятието. Зер, не бива наши дрогарЭ да бедстват при капитализЪма, сиромашките...

  3. Мунчо Велики
    #19

    Относно рекламата в постинг 12: И аз си купих от капките. Наистина действат! И аз вече спрях да пия ... вода. В момента пия само бензин. Много скъпо излиза!

  4. Deus Vult
    #18
    Отговор на коментар #5

    Не е. Ето защо не ни пускат в Шенген австрийците: "We have the potential infiltration of our secret services by Russian agents. This is very, very serious" https://www.reuters.com/world/europe/austrian-ruling-party-accuses-far-right-enabling-russian-spying-2024-04-05/

  5. Коментарът е изтрит в 04:52 на 6 април 2024 от автора.
    #17
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  10. Коментарът е изтрит в 19:48 на 6 април 2024 от автора.
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.