Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд отказа да се занимава с договора за митниците

0 коментара

Конституционният съд е отказал да гледа по същество делото, образувано по искане на депутати от БСП и НДСВ срещу договора на финансовото министерство с английската консултантска фирма "Краун ейджънтс" за митниците.

С 9 на 2 гласа конституционните съдии са приели, че договорът е частна сделка на държавата и съдът няма правомощия да се занимава с нея, съобщи БНР.

Особените мнения са на конституционните съдии Васил Гоцев и Неделчо Беронов, според които договорът се изпълнява, преди да бъде ратифициран от парламента, което е в противоречие на българското законодателство.

В края на април депутатите от Коалиция за България и петимата независими, които преди време напуснаха групата на НДСВ, сезираха Конституционния съд за текстове от договора за митниците.

Недопустимо е на територията на Република България да се прилагат законите на Англия, казват в мотивите си депутатите, атакувайки текста, според който тълкуването на договора и взаимоотношенията между страните по него се уреждат по английското, а не по българското законодателство.

Депутатите атакуваха и текст от договора, в който се казва буквално: "Министерството ще уведомява "Краун Ейджънтс" в писмена форма за законите и обичаите в България, които се отнасят до услугите на "Краун Ейджънтс" и те ще спазват тези закони и обичаи след това уведомяване". Тоест, ако Велчев не уведоми английските консултанти писмено, те не са длъжни да спазват българските закони. Този текст е в пълно противоречие с чл.5, ал.5 от Конституцията, твърдят от БСП. Според тях, ако тази клауза влезе в сила, всеки гражданин или фирма би могъл да изисква писмено уведомяване, за да спазва законите.

В приложение "В" към договора се казва, че "Краун Ейджънтс" ще имат "достъп до зоните за граничен контрол, КПП, право на инспекция и задържане на стоки и документи... служебни правомощия за извършване на митнически действия, одит и разследване". Преотстъпването на държавнически правомощия на чужда фирма е в противоречие с чл.105 на Конституцията, твърдят още депутатите. В искането си до Конституционния съд те приложиха и писмо от посланика ни в Брюксел Станислав Даскалов, в което са цитирани думи на дипломат от чужда държава, че не се касае за консултантски услуги, а за "приватизация на митниците".

При внасяне на искането един от БСП-депутатите, юристът Любен Корнезов заяви пред журналисти, че няма нищо лошо България да бъде консултирана и подпомагана в реформата на митниците, но това трябва да става съобразно Конституцията и законите на страната, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.