Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията е сериозен елемент от бизнес климата

21 коментара
Корупцията е сериозен елемент от бизнес климата

Корупцията е изключително сериозен елемент от бизнес климата в България. Това се посочва в обширен доклад на финансовия консултант Уилям Съливън "Бизнес в България 2010 – преглед за инвеститори и мениджъри", публикуван в началото на месеца във Вашингтон и цитиран от Дойче Веле.

Оценката на бизнес климата в България започва с корупцията. От 1989 г. досега корупцията определя бизнес средата в страната. Корените ѝ са в неразчистената в началото на 90-те години комунистическа номенклатура. Създадените от нея структури не само контролират трайно страната и бавят развитието ѝ, но поддържат една "култура на корупция" на всички равнища. Така че всеки потенциален инвеститор в България трябва да гледа на корупцията като на изключително сериозен елемент от бизнес климата, съветва американският анализатор.

Лошото заплащане води към корупция

Ниските заплати на висшите държавни служители не помагат за преборването на корупцията, пише в доклад. "Лошото заплащане, разбира се, води към корупция", твърди той и добавя: "Не може да плащате на някого само 800 лева на месец и да очаквате да разпределя почтено 200 милиона евро”.

Анализът на корупцията в България е придружен от цял черен роман, съдържащ подробни описания на престъпност, ненаказуемост, скандали по върховете, отклоняване на европейски средства и т.н.

И въпреки борбата на сегашното правителство срещу корупцията, несигурността остава. Дори бизнес общността в България е в изчакване, тъй като намира управляващата партия за непредвидима, се посочва в доклада.

В описанието на инвестиционния климат са включени всички най-нови рискове, включително неотминалата, според анализатора, опасност от финансово заразяване от Гърция и остри проблеми в банковия сектор поради неплатежоспособност на заемополучателите.

Хищни чужди инвестиции в миналото

Докладът не съдържа съвети в какви сектори е добре да се инвестира в България. Той по-скоро описва атмосферата на голяма несигурност, пред която биха били изправени потенциалните инвеститори, и изрежда многото въпросителни, пред които се намира бъдещето на българската икономика.

Бъдещите инвестиции едва ли ще се насочат към търговията с недвижими имоти и строителството. Докладът цитира анкета с американски инвеститори, които са били категорични, че България изобщо не е в списъка на местата, които представляват интерес за тях в това отношение. Главна причина е "оголената инфраструктура", на която, според цитирани оценки, ще ѝ трябват поне 20 години, за да бъде развита.

Съливан смята, че намаляването на този вид инвестиции може да е за добро. Предишната висока инвестиционна вълна, дошла в климат на корупция, е оставила подире си хаос от зле планирани и бързо губещи стойност строежи от всякакъв род.

Във всички случаи, когато интересите на чуждите инвеститори и българското общество не са съвпадали, твърди американският анализатор, губещи са били българите. От изобилните чужди капиталови постъпления е останало наследство от построени по най-евтиния възможен начин инфраструктурни проекти – включително болници, пътища и важни обществени сгради.

България да привлече качествени пари

Авторът пояснява, че поради лошия си опит с голяма част от предишните чужди инвестиции, насочени към правене на бързи и лесни пари, България е пострадала и сега се нуждае не просто от увеличаване на количеството на инвестициите, а на тяхното качество. Ако т. нар. "интелигентни пари" останат в България, икономиката ще издържи, казва анализаторът. Сред "интелигентните пари" са инвеститори като IBM, GE и AES, които създават работни места и насърчават реалния икономически растеж.

Докладът приключва с една положителна констатация: при всичките си грижи България разполага с най-важното: качествен човешки капитал, но трябва да успее да го задържи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. амед
    #22

    .

  2. Батман
    #21

    Чета, чета и не вярвам на очите си. Тоз доклад като да съм го писал АЗ! Добър и обективен доклад. Липсва едно последно изречение: качественият човешки материал вече се изниза... Други го ползват и затова ще просперират.

  3. kaka
    #20

    бравос!да има кой да чете.

  4. наблюдател
    #19

    На българина каквато и заплата да му дадеш,той пак ще краде.На българина му трябва Живковото време,но без привилегийте на комунистите

  5. Koren
    #18

    Казана е просто в едно изречение: "Корените й са в неразчистената в началото на 90-те години комунистическа номенклатура." И даваща отговор на въпроса как да се подобри всичко - разчистване. Почистване на всички другари, техните деца и внуци, независимо в коя партия са се настанили и с какъв цвят са се пребоядисали.

  6. frr
    #17

    защото са бедни.цар глад велик и всемогъщ,ако имаха работа и вземаха по 1000 европр. кой ще се занимава с глупости.това е истината.а реалноста е трагична хората са потънали в борчове и почнаха да откачат...

  7. Баретко Златков
    #16

    Има добре облечени бизнесмени,които отлично си сътрудничат с наследниците на др.Тодор Живков-Гоце,Мони,Серго,Боко и пр.

  8. .............
    #15

    тъжна страна, нещастни, бедни хора, жестоко грабени.

  9. Дядо
    #14

    Сега ще почнат пак внушенията: "в последните 20 години" за да се избегне истината - къде се корени този порок на посткомунистическото ни общество.А той бе в основното правило на ком.социализЪма, че някои бяха "по-равни" от другите. И в това се състоеше мъничкото ни щастие в тези тъмни времена. Като се сдобиеш "по втория начин" със 100 грама кафе, ти започваш да гледаш отвисоко на онези, които пият странната снеска о печени ръж, леблебия и соя. Неземното щастие да се сдобиеш с един банан от познат

  10. Дядо
    #13

    Това той го е научил от телевизията. Там често дават журналисти да интервюират цигани. И те с това се оправдават за кражнита. Все пак - оказва се че е паметлив човечецът:)))Трябва да се спазват законите, другарю "наблюдател"!!! Както това става по света и затова живота им е уреден, прекрасен!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.