Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата в Турция може да забави или да осуети "Горна Арда""

0 коментара

- Има ли и какво е влиянието върху българската икономика на това, което се случва в Турция?

- Има влияние, но то не задължително е пагубно, както от време на време се мисли. България изнася за Турция предимно електричество и оттам идва положителното търговско салдо. А износът, който има от Турция за България, е обикновено нерегистриран в големи обеми. Например почти съм сигурен, че около 60 % от българското население носи памучно бельо, произведено в Турция, което е сравнително евтино. Вероятно този вид внос в България от Турция ще поевтинее, докато износът на България е фиксиран в долари и няма никаква перспектива за преразглеждане на договорите или няма възможности за намаляване на цените. Тогава износът ще си остане в същите размери, които са здравословни в общи линии за българската икономика.

- Ако тази криза се задълбочи, може ли да има по-сериозно отражение за целия регион?

- Дори в момента износът на капитали от Турция, което се случва във всяка една страна в подобна ситуация, не е лош за България. Вероятно част от тези капитали по някакъв начин ще заседне в нашата страна.

Въпросът е, че някои големи сделки като "Горна Арда" и магистралата вероятно няма да бъдат осъществени - не толкова заради кризата в Турция, колкото заради начина, по който беше договорена сделката. Това е бартерна сделка, която обикновено в такива ситуации много трудно се извършва поради непостоянство на цените в самата Турция...

Ако се запази по някакъв начин договорът, те ще бъдат осъществени вероятно в обозримо бъдеще, ще започнат следващата година или по-следващата година. Трябва да се знае, че Турция от всички страни в района, а и от много други страни в целия свят, е най-бързо възстановяващата се икономика след кризи. За последните около 130 години Турция е излязла от около 7-8 кризи и средният период на излизане от кризи е от 3 до 6 години. Докато например средният период за излизане от подобни кризи в България, Гърция и Румъния е някъде около 30 години.

- Ще успее ли да се задържи тази криза като локална?

- В общи линии всички банки - "Джей Пи Морган", "Чейз Манхатън" и "Соломон Смит Барни", в момента се въздържат от инвестиране и съответно гледат по някакъв начин много бързо да си изнесат парите. Що се отнася до локализацията на кризата, смятам, че да, възможно е да има такова нещо. Трябва да се знае, че Турция е най-бързо развиващата се, ако се изключи Китай, икономика на възникващ пазар за последните около 16-17 години. Тоест, Турция има много голям потенциал.

Причината за кризата е в една подобна ситуация на тази, която ние имахме през 1996 г., когато централна банка не можеше да премине към разумно поддържане на стабилност на валутния курс, което се случи в България преди въвеждането на валутния съвет. Тоест, то се случи в края на февруари и началото на март. Тогава централната банка престана да печата пари.

В Турция този консенсус ще бъде много трудно постигнат затова и вероятно ще има политически сътресения. В момента ситуацията е такава, че министър-председателят е изразител на онези групи по интереси, които имат желание да поддържат по някакъв начин висока инфлация, т.е. да бъде относително неконтролирано печатането на пари, докато президентът е на обратното становище. Това няма начин да не доведе до политически промени в Турция. Но е възможно и много бързо излизане от кризата, ако централна банка направи тези неща, които българската централна банка направи в началото на март, в края на февруари 1997 г.

Интервюто е излъчено по БНР, програма "Хоризонт", 26 февруари 2001 г.

Още по темата

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.