Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризисен PR от София срещу негативните оценки на Брюксел

44 коментара
Кризисен PR от София срещу негативните оценки на Брюксел
В кризисен опит да промени или омаловажи негативните оценки на Европейската комисия за борбата с престъпността и корупцията, българското Постоянно представителство към ЕС обяви в неделя, че в доклада не са отчетени най-новите данни, предоставени от София на 20 януари.

Документът, който ще бъде представен официално в понеделник в 12 ч. (българско време), обобщава, че България не е показала убедителни резултати в ключови области като корупцията по високите етажи на властта, образование, здравеопазване и местни власти.

Според ЕК в България са налице 51 обвинения за корупция по високите етажи на властта от юли до октомври 2007 г. За същия период осъдителните присъди са 20, като нито една от тях не е срещу магистрат, предаде БНТ.

Корупцията по границите също безпокои ЕК, която смята, че безмитните магазини са развъдници на корупция и организирана престъпност. Именно за организираната престъпност в доклада се отбелязва, че няма достатъчно данни за ефективността на съдебните процеси и че от 2000 г. до днес има само една осъдителна присъда на високопоставен служител, чието име не е упоменато.

В този контекст ЕК споменава и новосъздадената Държавна агенция "Национална сигурност", като препоръчва изясняване за кои случаи тя ще бъде компетентна и как ще се гарантира нейната независимост.

Напредъкът на България се ограничава до реформата на съдебната система – например промените в конституцията и някои закони. И тук обаче е налице сериозна забележка – според Брюксел новите разпоредби на НПК водят до чести връщания на делата от съда на прокуратурата и забавяне на процеси за корупция и организирана престъпност. Комисията смята, че българският НК е остарял, защото няма ясно разграничение между степента на обществена опасност на престъпленията.

София: Данните са неточни

От българска страна изнесените в доклада данни се определят като неточни. Само през миналата година са образувани 437 досъдебни производства срещу корупционни престъпления, внесените в съда прокурорски актове са 194, били са осъдени 117 души, присъдите на 102-ма вече са влезли в сила, според най-новата информация, предоставена от София. Посочва се още, че през 2007 г. са били внесени прокурорски актове срещу 20 високопоставени длъжности лица с имунитет, 8 които магистрати, един от обвинените е бил осъден.

Няма официално обяснение защо реалните, според София, данни са били депозирани на ЕК едва преди две седмици, когато работата по документа е била в заключителна фаза.

България е критикувана и за липса на достатъчно надеждна информация за движението на делата, свързани с корупцията по върховете и организираната престъпност, предаде БНР.

Отделно е отбелязана необходимостта от засилване на борбата срещу корупцията в местната власт.

Според българската страна "техническото осъвременяване" на доклада "не предоставя задълбочена оценка на напредъка по шестте проблемни области" през първата година на членството на страната ни в ЕС. В документа се посочва, че България е продължила "да полага усилия за преодоляване на слабостите, които биха попречили на ефективното прилагане на законите, политиките и програмите на ЕС".

По повечето "проблемни области" е отбелязан напредък, никъде не става дума за изоставане, отстъпление или връщане назад в сравнение с оценки, изразени в предишни доклади на ЕК, отбелязаха от Постоянното представителства на България към ЕС.

Не корупцията, а доходите на хората били най - големият проблем

Междувременно транспортният министър Петър Мутафчиев заяви пред БНР, че не корупцията е най-големият проблем на правителството, а това как да се увеличат доходите на гражданите.

ЕК ясно си дава сметка, че корупционниян скандал със задържаните за подкуп двама служители на Фонд “Републиканска пътна инфраструктура” е действие на държавата за борба с корупцията, допълни министърът. Според него спирането на еврофинансирането по проекти на пътния фонд може да забави сключването на договорите по връзката на магистрала "Хемус" с Околовръстното шосе, Северната дъга, както и връзката Кърджали – Подкова. Мутафчиев каза, че това е единственият проблем във връзка с плащанията по Оперативната програма "Транспорт"

Всеки сигнал за корупция трябва да притеснява обществото ни, коментира еврокомисарят по защита на потребителите Меглена Кунева. Няма смисъл “страната ни да очаква тези неща да ни бъдат посочвани отвън”, добави тя.

Брюксел иска да види, е, че ние сме способни да реагираме, българските институции да отговорят на корупционните сигнали и да отстранят виновните лица. “Сега е времето да покажем, че системите за финансов контрол в страната ни са на място и стоят добре”, заяви Кунева.

По повод изтеклата първа година от членството ни в ЕС, еврокомисарят изрази съжаление, че у нас все още няма дебат по общоевропейските теми, че все още живеем с миналото, а не с бъдещето, като дори не живеем и с настоящето на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. КОСТА
    #44

    Ама то комунистите само това са учили - лъжи и кражби

  2. Данчо Ментата
    #43

    у нас.Има добре облечени бизнесмени,които отлично си сътрудничат с политици,общинари,митничари,висши чиновници и др.

  3. Крум
    #42

    усилия да убеди вътрешното обществено мнение в БГ за усилията му, но не и в Брюксел.Брюксел не вярват на сълзи, мкар че са по-будали отколкото във Вашингтон

  4. стронций
    #41

    безгранична комунистическа.

  5. Кико
    #40

    Наште андрешковци могат да ни ги приказват каквито щат, но пред Брюксел тези неща не минааават!

  6. Aleko
    #39

    Трябва да престанем да приемаме отделни оценки на ЕК за страната. Трябва да изискваме оценките да се подават от Брюксел само във формата на сравнителен анализ на данните от всички страни-членки. Нека да виждаме и другите как се представят.

  7. стронций
    #38

    Съгласен. Да не забравим и пребитите негри в Америка /за сравнение и политологичен анализ/.

  8. стронций
    #37

    и да правят нашите комунета, червените им заднизи лъсват.

  9. iris
    #36

    i da praviat PR,triabva da se naychat da rabotiat,rezyltati vi iskat xorata,a ne bla bla

  10. АК47
    #35

    Айде ние сме прости люде, можете(?) да ни стягате, но онез хора не се дават на шадраванни пияници и олигофрени ала Велчев.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.