Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кулоарна "полиция" в парламента дебне за срещи на депутати с журналисти

7 коментара
Кулоарна "полиция" в парламента дебне за срещи на депутати с журналисти

В Народното събрание вече се следи кой депутат кой точно журналист кани на разговор в кулоарите, които бяха определени за територия, неприкосновена за медии. Нововъведените прийоми нямат прецедент в демократичната история на България.

Засега не може да бъде потвърдено наличието на писмена заповед за въпросните мерки, но същестуването им бе потвърдено от множество депутати и служители на парламента.

Всички те твърдят, че разпореждането е на главния секретар на Народното събрание Стефана Караславова. Тя заемаше същия пост и през 2020 г., когато представителите на медиите бяха поставени в "журналистически изолатор" и нямаха абсолютно никакъв достъп до народните представители.

За новия контрол не е съобщено официално на журналистите. На въпрос на Mediapool към пресцентъра на Народното събрание дали има такова разпореждане и събира ли се тази информация, отговорът беше, че такава заповед няма.

За какво точно става дума?

Още след преместването на народните представители в Партийния дом свободният достъп на журналистите до кулоарите беше спрян. Съобщено беше, че изключение ще може да се прави само ако даден репортер е поканен от депутат – условие, което журналистите спазват, макар и да не са съгласни с него, защото то възпрепятства работата им.

Доскоро никой нямаше задължението да пита единиците журналисти в кулоарите с кого точно имат уговорена среща. Но сега е различно. С уточнението, че вече има нареждане това да се следи, на репортерите все по-често се има се случва да бъдат питани какво правят в кулоарите и кой точно депутат чакат.

Неофициално от администрацията обясняват, че задължението е вменено на квесторите. Идеята била да се знае кой точно журналист се е озовал в зоната без свободен достъп, за да може, ако някой се оплаче от наличието му там – да се знае кой трябва да го изведе от кулоарите. Информацията колко точно репортери са влизали в кулоарите през деня и кой ги е канил не се обобщавала и не се използвала за други цели.

Самият факт обаче, че някой има задължение да следи кой с кого говори, затруднява още повече достъпа на журналисти до депутати, защото се явява поредно усложнение пред доскоро публично и свободно провеждалите се срещи между репортери и народни представители в парламента. В историческата сграда на НС, от която депутатите се преместиха уж заради предстоящ ремонт, журналисти, депутати и посетители на имаха равен достъп до общите помещения в сградата.

Защо трудният достъп на журналисти до депутати е сериозен проблем?

В края на миналата година 85 представители на медии внесоха в парламента подписка, с която настояваха да се подобрят условията им на работа в парламента. Едно от исканията беше достъп до кулоарите – защото това не е прищявка, провокирана от нездрав интерес към личното пространство на народните представители, а просто начин да се информират и да си вършат качествено работата. Това настояване, както и повечето други, не бяха уважени от ръководството на парламента, което вече счита темата за приключена. Истината е, че на повечето депутати и партии този режим на ограничения им харесва.

Липсата на възможност журналисти и депутати да могат да водят спокойно неформални разговори, без да се чувстват като нарушители на редица забрани, е обаче проблем не само за журналистите, но и обществото, защото това затруднява достъпа му надеждна до информация.

За да бъде осмислен един проектозакон или едно проекторешение, не е достатъчно просто да бъде прочетен. Има редица други детайли и обстоятелства, които да бъдат изясни, за да добият ресорните журналисти пълноценна представа за какво става дума, а не да предават папагалски изявленията на партийни лидери и шефове на комисии.

Макар повечето да не го осъзнават, сегашната ситуация е проблем и за самите депутати. Те все по-честно не успяват да обяснят публично какви са мотивите за предложенията им или за конкретни действия. При сложни теми с много важни детайли това няма как да стане с 5-минутно депутатско изказване пред вратата на пленарната зала. Още повече при положение, че журналистите задават натрупани с дни въпроси по най-различни теми.

И още един сериозен проблем

Във внесената и отхвърлена от ръководството на парламента подписка, журналистите засягаха редица сериозни логистични затруднения. Едно от тях беше, че всекидневно и многократно операторите, фотографите и репортерите с тежка техника на гръб трябва да изминават четирите етажа без асансьор, за да стигнат до т.нар. "кошари", от които снимат пленарната зала.

Отредените за тях пространства се намират в залата, до която депутатите имат друг и по-лесен достъп.

Тази ситуация обаче се явява опасност дори за здравето на оператори и фотографи. Преди ден оператор се е задавил, не е можел да диша. Квесторите веднага са реагирали и са повикали медицински екип, който обаче за да стигне до него, трябва да качи въпросните 4 етажа, носейки със себе си принадлежностите си. Квесторите помогнали с чантите на медицинските лица, за да се качат възможно най-бързо, но за щастие междувременно в "кошарата" имало други снимащи колеги, които знаели как да окажат първа помощ и докато лекарите се качат, той вече можел да диша свободно и само бил прегледан. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #7
    Отговор на коментар #4

    Уж се прави ремонт, ама май такъв няма.

  2. boriana
    #6

    Поради ниското ми мнение за слабите професионални качества и незавидна етика на нашите журналя, никак не ме смущава ограниченият им достъп до НС. За 30 години те не натрупаха, нито знание, нито опит, нито се научиха на етика и почтенност, нито познават граматиката, останах си слуги на собствениците на медиите и с лекота със смяната на медията , сменяха и вятъра на своите изяви. В последното няма нещо особено осъдително, трябва да си вадят хлаба, но когато това стане повсемесно и масово, цялата гилдия загнива. Най- често най-кресливите се оказват най- под.купни.

  3. стефчо
    #5
    Отговор на коментар #2

    Така, де, тъкмо #Кой им я би главата... а те кандисаха :(

  4. Отбелязвам
    #4

    Кога Народното събрание ще се върне в Народното събрание? Това в момента е пълна цигания!

  5. Антон
    #3

    Ами да хукне Беновска по коридорите на английския Парламент или в Бундестага, и не, ограничен достъп, ами вратите ще заварят.....

  6. anton nikolov
    #2

    Кой би главата депутатите да се преместят в този сталинистки зандан символ на партията -престъпница ?

  7. Bлaдo
    #1

    всичкото това е заради шaшaвaтa кОлтуклиева (от пик), която е климактерично и налудно влюбена в Кирето.... и денонощно (буквално) се мокри подире му с телефонче (камера) в ръка... .... ... Е! - кИрето пък е поискал да се вземат некви мерки, за да може поне .... да се u3nukae в НС... без шaшaвaтa кОлтуклиева за свидетел... :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.