Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Летни промоции свалиха лихвите по ипотечните кредити до 6-7%

3 коментара
Летни промоции свалиха лихвите по ипотечните кредити до 6-7%

Лятото на 2012 г. е първото, в което банките прибегнаха към специални летни промоции при ипотечните кредити, за да привлекат клиенти, става ясно от анализ на консултантската компания “Кредит Център”, публикуван в понеделник. Предложенията на финансовите институции правят възможно тегленето на кредит срещу лихви между 6 до 7% и в лева и в евро – условия, които българския пазар рядко е виждал и преди кризата. В същия ден пък банка обяви лихва от 4.5 на сто за първата година на ипотечния кредит и 6.5 процента за остатъка от погасяването му

“Свидетели сме на най-активното за последните 5 години лято. Купувачите са силно мотивирани да намерят своя желан имот, за да се възползват от изгодните предложения за кредитиране”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на “Кредит Център”. “През последните години финансовата култура на потребителите се повиши, сега те знаят много за пазара и поставят високи изисквания. Това удължава срока, в който избират банка, но той остава незначителен на фона на времето, необходимо, за да изберат имот. Над 85% от нашите клиенти получават предварително одобрение, но в рамките на три месеца трудно успяват да открият своя имот”, добавя Тошев.

 

Според кредитните консултанти хората вече не изпитват страх от дългосрочни финансови ангажименти – една тенденция, която владееше пазара от кризата насам, но държат на всяка цена да направят изгодна сделка. Това обаче понякога създава нереалистични очаквания и прави покупката невъзможна.

 

Пазарът остава свит в очакване на големи отстъпки

 

“Купувачите тръгват с нагласата, че продавачът може и трябва да свали не 10%, а понякога дори 20% от обявената цена. Когато разберат, че това не е възможно, се оттеглят. Проблемът е, че наистина ударните сделки са единици, докато масовите сделки са на цени близки до средните пазарни”, споделя Тошев. Според него в нереалистичните очаквания на купувачите се крие и основната причина за все още свития пазар на имоти.

 

Изискванията на банките към кредитополучателите са близки до тези от преди кризата. Клиент с постоянен доход, който е на работното си място повече от 6 месеца и е с добро кредитно досие, на практика винаги ще получи финансиране. Проблемен все още е сивият сектор, където хората получават официално минимални заплати. За съжаление тези българи не могат да получат исканите от тях кредити, още по-малко на изгодните в момента нива, въпреки че най-вероятно биха могли стриктно да си ги изплащат.

 

Средният размер на кредитите е под 30 000 евро

 

През месец юли средният размер на изтеглените кредити продължи да пада и отново е под 30 хиляди – 29 113 евро. Тенденцията левовите кредити да стават все по-популярни продължава и вече 35% от изтеглените ипотечни заеми са в родната ни валута, сочат данните на “Кредит Център”.

 

Средният размер на ипотечни кредити в София е намалял с още 3000 евро, което се дължи основно на активността в ниския ценови сегменти. Единичните сделки за луксозни имоти не могат да натежат в статистиката, където преобладаващи остават покупките на двустайни жилища на цени между 35 000 и 45 000 евро. В столицата остава и най-висок дела на ипотеките в евро. Кредитите във Врана също отразяват минимално намаление, докато Пловдив показва ръст, с който надминава Бургас. Левовите ипотеки са най-много в Бургас – 39% от всички отпуснати жилищни заеми.

 

Почти двойно е покачването при ипотечните кредити за лично ползване. Хората използват тези средства за ремонт на имотите си, тъй като другият им избор е да теглят потребителски при по-високи лихви и с поръчители. Тези кредити са малки като сума и се теглят за кратък срок..  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Тия тояги вече сме ги яли!

  2. Анонимен
    #2

    бате Ники

    И аз се чудя на тези, които вземат дългосрочни кредити с плаваща лихва, но може би част от тях са били притиснати от обстоятелствата.
    Ако в кварталното магазинче, някоя стока е без цена, то собственика ще отнесе солена глоба, ако го хванат. Ако някоя нормална фирма сключи договор, позволяващ и едностранно да променя условията, в ущърб на отсрещната страна, то съдът би отменил подобен договор като нищожен.
    В същото време банките раздават кредити, по които могат да променят лихвите както

  3. Анонимен
    #1

    Разбира се! Така се прави. Лихвата е плаваща и днес е 6% а утре е 9-10%. И това "утре" не е имагинерно а съвсем реално, в рамките на 1,5-2 години от началото на договора лихвата ще стане такава. Справка И ЕФ Джи груп, оперираща под търговското наименование "Пощенска банка". Още много хора ще изгорят по тази схема.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.