Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон създава мюсюлманска спецгрупа за борба с екстремизма под контрола на правителството

2 коментара
Лондон създава мюсюлманска спецгрупа за борба с екстремизма под контрола на правителството
Британският премиер Тони Блеър се срещна във вторник с лидери на британската мюсюлманска общност и обсъди с тях как най-адекватно да се отговори на екстремизма след самоубийствените атентати в Лондон от 7 юли, когато 56 души загинаха.

На пресконференция Блеър обяви, че е била договорена конкретна стъпка:

"Има силно желание да се създаде, наречете го мрежа, или специална група от хора, които, разбира се ще бъдат подкрепени от нас, хора от сама общност, които ще могат да разговарят най-вече с младите мюсюлмани в тяхната общност за да се изправим срещу тази зловещата идеология и да я победим със силата на разума и довода."

Блеър отбеляза, че мюсюлманските лидери са признали необходимостта мюсюлманите да сътрудничат на полицията и службите за сигурност, предаде ББС.

В частност Блеър иска да намери начини за справяне с тези, които радикализират млади британски мюсюлмани. Трима от заподозрените за експлозиите в Лондон бяха в края на тийнейджърството си или в началото на 20-те си години (четвъртият атентатор беше учител и социален работник).

Кореспондент на ББС по религиозни въпроси казва, че мюсюлманските лидери искат да изразят гнева, който изпитват много млади мюсюлмани. Очаква се те да предизвикат Блеър по външната политика на правителството и да обсъдят предложеното ново антитерористично законодателство.

В понеделник над 500 мюсюлмански духовници от цяла Великобритания подписаха религиозен декрет - фетва, която забранява самоубийствени атентати, подобни на извършените в Лондон по-рано този месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Генерал Кобалт
    #3

    Обикновен експертен кабинет е този, в който няма политически лица - високопоставени представители на съответни партии. Обратното е "политически кабинет" - с министри, изявени представители на партиите. Под "експертен политически кабинет" имам предвид равностойния на "коалиционно правителство" - така, както този термин се употребява в англоезичната литература (coalition government). А не в Бг, където по някакви странни причини се е приело, че коалиционен кабинет е кабинет на политически сили с близки разбирания. Глупости български на търкалета!

  2. Yanson
    #2

    Каква е причината млади хора, родени, образовани и живели откак се помнят във Великобритания, дотолкова да се ядосат (цит."мюсюлманските лидери искат да изразят гнева, който изпитват много млади мюсюлмани")? На какво толкова се е разневил 20-годишният мюсюлманин, отхранен с корнфлейкс и как така някой, бил той и от неговата религия, дошъл от майната си може да му размъти главата, до степен да го накара да се взриви? Имам две обяснения. Едното е в радикализма и агресията, заложени в самия ислям като

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.