Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Македонският език" - крайъгълен камък в преговорите между София и Скопие

"Политиците не могат да казват на историците какво да правят"

56 коментара
"Македонският език" - крайъгълен камък в преговорите между София и Скопие

"Македонският език" става крайъгълен камък в преговорите между София и Скопие, които все повече затъват и не се вижда как двустранните отношения може да бъдат регулирани.

"За нас македонският език в преговорната рамка е изключително важен въпрос, формулировката за македонския език по отношение на факта, че страната трябва да преведе всичко, целия корпус от европейското законодателство на македонски и да има достатъчен брой преводачи, за да се пише (на македонски), както на всички останали европейски езици", каза македонският вицепремиер по европейските въпроси Никола Димитров, цитиран от "Фокус".

България обаче настоява ЕС да приеме формулировката "официален език на Република Северна Македония". Скопие обаче отказва въобще да обсъжда въпроси, засягащи идентичността. В същото време македонските управляващи се надяват България да преразгледа позицията си и да одобри преговорната рамка на Скопие за ЕС през декември.

Сега Никола Димитров коментира, че за македонците е от изключителна важност дали служебното правителство у нас може да даде зелена светлина за начало на преговорите. Президентът Румен Радев постави условие на Скопие да подпише нов документ с шест конкретни ангажимента, но засега македонските управляващи не казват ясно какво смятат да правят.

Радев и служебният кабинет не дават сигнали, че са готови на компромиси. Още повече, че се следва рамковата позиция на България от 2019 година, която е изпълнена с червени линии. Така че промяната ще изисква поне действащ парламент.

Спорът има ли македонски език или той е разновидност на българския продължава да усложнява двустранните отношения и пътя на Скопие към Европейския съюз.

Според Българската академия на науката (БАН) в Северна Македония се говори югозападна писмено-регионална норма на българския, а не отделен език, от Институт "Кръсте Мисирков" смятат, че "македонският език е реалност и общото бъдеще трябва да се изгражда с взаимно доверие и приятелство".

"В Споразумението (за добросъседство – бел.ред) разпоредбата за ненамеса във вътрешните работи е реципрочна. В този смисъл съществува нашето задължение да не се месим в българските вътрешни работи, но има и задължение България да не се меси във вътрешните македонски въпроси", каза Димитров.

Все още остават на масата и нерешените историческа спорове, като общата комисия продължава да буксува.

По думите на Димитров това, което могат да направят правителствата, е да създадат положителен климат за безпроблемната работа на историците, но политиците не могат да казват на историците какво да правят и какво не.

Миналата седмица комисията проведе поредното си безрезултатно заседание.

"Проблемът в работата на тази комисия е преди всичко идеята, че тяхната работа трябва да бъде условие за нашия напредък към Европейския съюз", посочи той.

Миналата седмица един от македонските представители в комисията Ванчо Георгиев подаде оставка, оплаквайки се от натиск от страна на македонското външно министерство.

Външното министерство отрече, но в понеделник местни медии съобщиха, че става въпрос за ръководителят на Дирекцията за двустранни отношения с европейските страни Методия Белевски.

Той е един от служителите във връзка с българските власти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БалканджиЙово
    #56
    Отговор на коментар #48

    Olele- male. Не мятай думите като камъчета във вода. Чети какво казват същите тези историчари, яничари и тема подобни македоноисторически изедници които поглъщат българската историята без да я дъвчат даже: пример:Македонците, според Донски, били един от най-древните народи на земята, споменати още в библията. По времето на Филип и Александър Македонски те били „антични македонци“, нямащи нищо общо с гърците. Говорели на собствен древен македонски език, който за съжаление изчезнал през вековете, под

  2. Dante Alighieri
    #55

    Скопяните не са спирали да изобретяват ваксини срещу историческата истина, вече близо 80 години. Лошото за тези твари е това, че истината е такъв вирус, срещу който колкото и нови ваксини да се изобретяват, той винаги преодолява поредната защита, и винаги поваля болния организъм на шумадийско-скопската лъжа.

  3. eagle_eye
    #54
    Отговор на коментар #53

    Очевидно ника му не е случайно избран. Подчертава "идентитетот". Само не знам дали се усещат, че за колкото по-различни от българите се опитват да минат, толкова повече се отдалечават от делото на Кирил и Методий, последвалият културен феномен и дори всяка връзка със собственото си минало - била тя генетична или културна...Да се чуди човек, след като постоянно напинят да се разграничават и отдалечават от българскйия си произход, защо им е да присвояват история и защо толкова настояват Кирилицата

  4. dinko
    #53
    Отговор на коментар #42

    не сте, защото не можете...поради тази причина си създадохте нов, но след 1945 година, с братската помощ на бившите окупатори, а след войната - братя-сърби...вземи твоя ник - от 4 букви, 3 са от караджицата...прадедо ти дали би могъл да прочете и разбере нещо на съвременен македонски език?

  5. dimitardi100
    #52

    Колко трагикомично изглежда едно яйце, което твърди, че няма нищо общо с кокошката ?!?

  6. dimitardi100
    #51

    Спорът между България и Македония е като спорът за кокошката и яйцето и е безмислен! Въпросът трябва да бъде дали могат да бъдат разделени !

  7. dimitardi100
    #50

    България съществува като държава на това място от 681г.,а "Македония" от 1945г. Езикът на който говорим е един и същ . Колко трябва да е манипулиран някой , за да твърди при тези условия, че това е македонски език. Още повече Александър Македонски не е говорил на него ? Самите сърби ме питат дали съм македонец .

  8. olele
    #49
    Отговор на коментар #39

    Летцебургиш не е официален, както не е официалено и мюнхенското наречие, стопляш ли?

  9. olele
    #48
    Отговор на коментар #42

    Тотална измишльотина. Ти говориш на српски.

  10. olele
    #47

    не може ли просто да се каже, че говорят на српски и да се приключва. Така ще си знаят, че са просто православни без история и език.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.